Petosöjä: pigga o skärpta, skojar du jag tycker det ser bedrövligt ut, ingen markering överhuvudtaget Mora försvarar sig bra o sticker på öppna ytor så fort de får pucken, en vinst på fem senaste o ser inte bra ut idag
MorganaLefaey: Inställningen var det man hyllade när vi vann tolv raka. Man ser inte mycket av den inställningen nu. Och man måste värva en målvakt. Annars kan vi glömma topp två.
Steken84: Tyvärr så beror mycket på att modo helt tappat sin fart iom att våra backar pinkar på sig så fort de får lite press emot sig. Det i kombination att man inte ser samma jobb över hela banan som förut gör att vi inte plockar nå poäng.
Tråkigt men jag börjar inse att jag på ålderns höst blivit något av en underhållningssupporter. En vinst är inte längre gott nog utan ska vara underhållande också.
Nucky: Priset vi fick betala för en kanske lite väl hög press. Men jag tror att det kommer löna sig i längden i denna match, Modo ser pigga och skärpta ut.
Foppatofflan: Absolut är det svårt att göra mål på honom, men jag tänker mer på att man inte tar skott när man tidigare under säsongen tagit skott. Det ska till en extra passning eller två. Det kanske dribblas lite extra osv. Tar man inte skotten så blir det lätt så att man tappar tempo. Det är bättre att de tar skotten och jobbar på returerna (som Johnsson är duktig på) för att driva upp tempot oavsett om det är i PP eller i fem mot fem. När den kedjan är på topp tycker jag att de är seriens bästa, men när de är sämre så brukar de vara riktigt dåliga. Karlkvist kan i vissa matcher vara helt under isen. Johnsson är en så pass svag skridskoåkare så är han inte påslagen hinner han inte med på den här nivån. Tamebellini är väl den som hållit högst nivå, men ensam räcker inte ens han till.
Matchdags igen! Tre pinnar som gäller ikväll! Gärna effektiv offensiv, hårt jobb över hela banan, pass på blad, många återvunna puckar och hållen nolla. En jäkla bra start på våran vändning😀 gooo modo!
hockey_21: Jag tycker att den kedjan hade fullständig lekstuga mot Tingsryd, men man började då spela alldeles för snyggt/svårt. Man måste tillbaka till att spela enklare och rakare mot målet. Man kan inte passa bakom ryggen varje gång och leka in puckarna, utan nu måste det gå fortare.