Från Hörnefors: De tillagar och äter fladdermöss direkt på gatan i provinser som Wuhan... finns bilder på nätet. Det kan naturligtvis ske via andra djur också, Men det är på djurmarknaden det sker. Det du beskriver kan ju ske också men att människor äter fladdermus är en stor anledning.
Charliejfz: Nu är det fortfarande så att fladdermössen oftast inte smittar människor direkt utan det smittar via andra djur som är mer normala att äta. Te.x ett får går in i en grotta som det finns fladdermöss i och får på sig en halväten insekt med saliv som sedan fårägaren får på händerna och vips så får han det i ögon,mun ,näsa eller mat.
Dundee: Hoppas givetvis och innerligt att pojken skall få förbliva frisk och jag kommer göra allt i min väg för att se till att jag inte sprider smitta, ifall man åker på det och förebyggande givetvis för andra i min omgivning! Hoppas alla andra i landet kan börja förstå vikten av att göra likadant för andra i sin omgivning!
Dundee: Ja alltså missförstå mig inte. Det framkommer ganska tydligt i klippet tror jag med. Människor med kroniska sjukdomar som tex innefattar lungbesvär ligger illa till oavsett ålder. Det jag reagerat på är att det drogs igång att detta virus skulle vara så aggressivt att det skördar offer oavsett ålder och om du är frisk eller inte. Det finns i dagsläget inget som ger det underlag. Snarare så bevisar ju statistiken tvärtom. Det blir då att sprida felaktig skräck i dagsläget, även om vi måste ta yttertsta individuella ansvar för de utsatta och se till att spridningen blir minimal!!
Dundee: Håller med, men det är väl en tradition att vi får influensor vintertid, de flesta kommer från Asien . Hong-kong, asiaten,bangkok svin-influensa mm. Det är ju alltid större risk för människor som antingen är gamla eller har andra sjukdomar, som du skriver.Jag är själv i en risk-grupp. Detta virus kanske är betydligt farligare än tidigare års, men det kommer alltid en farsot på vintern. Vi får hoppas att detta avtar snart så livet får återgå till det 'normala'
Sputnik: Ja fast stämmer ej riktigt endå. Jag har en nära vänn vars son dom får åka in med varannan vecka till sjukhuset för han ska få hjälp att andas då han lider av en svår astma. Skulle han få corona så ligger nog han väldigt illa till. Så om yngre lider av astma diabetes mm. Så blir man minst lika dålig som en äldre. Ett friskt barn märks det nog ej på men dom som har någon grov astma eller diabetes blir nog riktigt illa drabbad.
udden: Utan att dra igång nått så saxar jag från Expressen. Tycker det är lika viktigt att ta det på allvar som att inte ropa vargen kommer direkt hela tiden utan ha balans på det hela. Givetvis måste försöka isolera smittan så gott det går, men samtidigt måste man ju va ärlig med det vi vet i dagsläget och vad som sägs från de som borde ha koll.
"Vilken åldersgrupp löper störst risk att påverkar av Covid-19 och skiljer det sig från influensan?
– Utifrån data vi fått av de länder där smittan spreds först är medelåldern bland de smittade runt 50-årsåldern. De mest påverkade är från 40 till över 80. Barn och unga vuxna påverkas i mindre utsträckning. De som kan kräva sjukvård är de äldre och personer med bakomliggande sjukdomar. Vi ser väldigt få barn med smittan och de smittade barnen har väldigt milda symtom. Det skiljer sig stort från influensa för vid influensan ser vi att både de väldigt unga barnen och de äldre vuxna är dem som påverkas hårdast av sjukdomen.
– Vid vanlig influensa ser vi att gravida och deras barn i magen är mer utsatta, medan vi hittills inte sett detta vid Covid-19."
Finns inget bittrare än timråiter! Jag fick inte ett enda pm efter första vinsten. Däremot såg jag flertalet av mina "efterblivna" bekanta timjåååiter skriva negativt om lövens insats mot oss efter första matchen . Men direkt efter match 2 kom om igen! 😂 "Nej vi är inte bitter" 👌
Costanza: Men han skrev väl ett kontrakt som förbinder han till Modo om vi spelar i SHl kommanade säsong? Förstår inte oron i så fall.
Men tänk va sjukt allt blev på så kort tid. det man längtat efter sedan MoDo åkte ur grusades på så kort tid. den så viktiga hemma-matchen senast kändes som en försäsongsmatch, helt utan nerv. Som sport-nörd blir livet änna tomt nu
Tarasov: Läs vad jag skrev citerade Aftonbladet sen folk som bor i andra delar av landet har hamstrat det är på nyheterna så det är inte jag som är orolig det är Svenska folket ,,,,,,,Jag tycker synd om folk som inte tar detta på allvar ta en funderare stanna och tänk 5 sec ....Nu skriver jag inte mera om detta jag hejar på Modo och hoppas allt går bra
Sputnik: Har en sk släkt med släkten som varit iväg på just en sån nöjesresa. Nu vid hemkomst visade det sig att damen ifråga har corona. Denna person är en av de sämre personer jag träffat på så att just hon skulle göra nåt dylikt förvånar mig fögande.
{6870}: Jag tar ett steg tillbaks från hätska diskutioner härmed. Tror denna Corona blaska tar fram ännu sämre sidor hos oss i frustration. Hoppas vi kommer vara mer givmilda mot varann om läget förvärras och att vi inte bara ser till oss själva, vare sig det gäller vilka som har rätt till avencemang eller mer viktiga saker som att ställa upp för sina medmänniskor i kris. Allt känns bara surrealistisk och vi vet inte vart framtiden leder oss. I slutändan är vi av samma skrot och korn oavsett lagtillhörighet. Hockey för mig är knappt sekundärt i jämförelse.
Även om jag kanske enligt vissa gett sken av naivitet så kommer jag givetvis följa alla restriktioner som anges och tar allvarligt på läget. Jag står fortfarande frågande till alla som valt att åka på sina nöjesresor till härjade länder som Italien. Är det ekonomin och att man varit rädd att ha "kastat iväg" pengarna på nått man aldrig får utnyttja, då säger jag bara grattis, världsekonomin är nog ett större bekymmer just nu...
Försäljare på marknader i Kina som säljer specifika djur borde total förbjudas. Kina är ju bestämda och noga så då kan de införa förbud. De måste få bort handel med fladdermöss och andra arter. Fladdermöss är ju kopplade till väldigt många elaka sjukdomar. Hoppas de inser det kritiska läget världen är i.
roger_sundsvall: Nej du svamlade fint i ert wt-forum om att ni skulle ta vår finalplats. Men lev i förnekelse du precis som du gör om er bitterhet efter kartsfinalförlusten 06/07. Det var det året ni var värda SM-guldet enligt er Här får du ett "handhjärta"
{8384}: Haha! Ska vara Löven då. Modo var så skitnödiga inför sista omgången. Kollar man dessutom på senaste HA-finalen så är det bara ett lag som skulle kunna gå upp sportsligt sett.
Costanza: haha sanny timråk*t. Klart det är mer berättigat att modo och björklöven går upp än timrå. Mena han att grundserien är totalt meningslös då eller? Är aik lika berättigad då? Sjukt om de bara skiter i säsongen. Borde vata värvningsförbud för shl på ha spelare då
lövenröv: Spanska sjukan blev en pandemi 1918-19 om jag kommer ihåg rätt så tog den människor som hade hög motståndskraft, kroppen kämpade mot o då vart den jätteagressiv däremot dom redan svaga klarade sig bättre men den tog många miljoner människors liv, och den började som en influensa i skyttegravarna.
roger_sundsvall: Det sägs att Nubben ständigt vaknade på morgonen och yrade ”Lånat...Framtida..TV-pengar....inte åka ur”. Tur att Sanny fanns där bredvid då som stöd...
Costanza: Susse var för jävlig. Minns ni hur många 10or han pratade till sig. Det är klart att alla domare hatar modo när de minns Sundström. Ett karaktärsdrag bland modo att klaga på domaren. Forsberg satte ribban.
Det jag främst hoppas just nu är att man kommer till ett beslut kring kval och slutspel. Man har inte tid att vänta och se utan måste ta ett beslut snarast.
Antingen är är slutspelet över här och nu, eller så sätter man en plan för när det ska startas och hur det ska spelas antal matcher mm, det ska även finnas ett tydligt go eller no-go datum en god tid innan. Att nu hålla dörren på glänt för att återuppta spel utan info hjälper inte klubbarna.
Tänk vad märkligt om man beslutar om 2v att finalen ska spelas klart men nu i bäst av 3, dvs en match i Umeå och publik blir tillåten.
Jag hoppas namn kommer till beslut snarast så klubbarna kan börja förbereda sig på nästa säsong. Jobba hela helgen nu för att besluta att ställa in eller ej, om man ska spela ska det finnas en tydlig plan, om man avbryter ska det ut tydlig info till alla hur man tänker kring serier och upp/nedflyttning. Dom bör även informera om dom tänker titta på modeller för ekonomisk kompensation till klubbar som blir drabbade.
henkeiskogen: När allt har lagt sig(det måste vi ändå hoppas på) så kan väl övriga världen sätta lite mer press på Kineserna hädanefter. Det finns annat att äta än råttor och Fladdermöss.
"Modos vd Johan Widebro tycker att det enda rimliga är att Modo och Björklöven flyttas upp till SHL.
Det enda rimliga vore om väl om Modos vd bara gick tillbaka till att skrapa isen igen – och stannade där."