1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 532171 inlägg · 4126 ämnen

« · 2060884 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season - 2020
{5647}:
Kanske tom bra i detta fall då vi annars kanske hade tappat honom med ifall han gjort en 10p till

Sv: Silly season - 2020
{5647}:

Gärna jellvert i tredje, men med mer spridd speltid över kedjorn som du säger. Förhoppningsvis har vi jämnare kedjor i år så vi slipper matcha förstakedjan så hårt och kan sprida produktionen.

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Björn gjorde mycket rätt, men speltid fördelades inte rättvist tycker jag. Jellvert fick för lite speltid för jag tror att han kunnat utvecklats mer. Hoppas att det kommer i vinter istället.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Tror att killen vill lära sig och bli komplett. Inte alla vill gå den jobbiga omvägen. Blir intressant om han skulle få en mer offensiv roll med t.ex. Hedberg. Drömmen vore hur som helst tre producerande femmor, där de alla bara trummar på.

Sv: Silly season - 2020
Costanza:
Förresten kollande upp lite stats på Jellvert och tror som du att det finns mer att hämta där. Bra ålder, smart på isen, träna avslut och vi kan ha nåt spännande. Drömmen om 3 bra centrar lever.

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales: Haha Rögle kanske bosätter honom i Danmark!
Helt klart finns den risken för honom, han kanske inte har kännedom om det, eller så accepterar han skatten.

Jag blev mest förvånad över att IFB hade transatlanter redan från början av förra säsongen. Men det kanske inte var något problem med den normala skatten för de spelarna.

Sv: Silly season - 2020
Laken: Du kan förfan inte jämföra Lundin och Hartmann med sådana som Norlinder, Hedberg och Berglund.
Lundin och Hartmann har redan tagit en vända i SHL och misslyckats, sånt är inte speciellt attraktivt hos sportchefer.
Ifjol fick vi behålla alla man ville behålla trots att många redan då var för bra för HA.
De tog ett år till i HA för chansen att spela upp Modo, och därefter fortsätta med oss i SHL.
Det misslyckades(vi vet varför) och ingen klandrar dem idag för att de vill dra vidare.

Karla har haft bud från Finland och SHL i princip varje år han spelat med Modo men blev ändå kvar 4 år.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Confusius: Vi vet. Hägga avgör mot Löven i vinjetten. Jag lovar...MoDo vann. MoDo är bäst.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Confusius: Det är alltså jag som har problem med spriten ...fan också kunde man ge sig fan på!😉😁


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Domsjö: Reportage om MoDo i kvällens Sportnytt 19:45, om ni inte är för fulla.

Sv: Silly season - 2020
Synct: Det är klart att Carl Söderberg med stor säkerhet nått längre och blivit bättre om han gått tidigare. Det säger sig självt att en persons utveckling sker genom bra träningar och matcher.

Dahlen har talang nog att ta sig till NHL ändå, men man ska inte inbilla sig att hans två extra år i Allsvenskan i slutänden kommer att vara en begränsande faktor rent hockeymässigt.

Sv: Silly season - 2020
Nucky: Feg? Om man undviker närkampsspel, vad kan det bero på? 1 miljonersfrågan till dig snillet.

Sv: Silly season - 2020
Costanza: På tok för klen och feg för NHL, men kan bli nåt i SHL

Sv: Silly season - 2020
Laken: Ge oss din analys av läget då. Det blir ju fel att kritisera våra analyser om du inte själv kan komma med en bättre förklaring, eller åtminstone en analys. Blir bara tröttsamma insinuationer annars.

Det mesta har redan sagts, men vi måste ju haft överlägset flest spelare som levde på lånad tid (spelare med mest utvecklingspotential) och som kunde lämnat redan ifjol, vilket många redan var införstådda med.

Alla här var väl t.e.x. mer eller mindre överens om att vi skulle få se en helt ny backbesättning nästa säsong (om det inte blev SHL-avancemang). Sen kan man ju diskutera FW-sidan, men där är det väl egentligen bara Rosdahl och Freddy som sticker ut.

Rosdahl var iofs en Björn-värvning, vilket jag tror är anledningen till att han också stack, så då återstår väl egentligen bara Freddy (som antagligen drogs med i massflykten och ville hänga med Rosdahl).

Hade t.e.x. Lundin skrivit på för er om han visste att Dahlén inte kommer att sajna? Det känns väl ärligt talat ganska tveksamt.

Sv: Silly season - 2020
{8879}: Han är alldeles för bra. Karln leker ju hockey. Borde spela i NHL.

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Personligen tycker jag det är anmärkningsvärt att han inte vill utbilda sig i högre ligor. Det tillhör väl alla idrottsmän och kvinnors DNA att ha viljan att tävla på högsta nivå?

Tycker han är för bra för HA och unnar honom att lyckas på hög nivå!

Sv: Silly season - 2020
Dakkan: OK. Vi står ut. Jonte kommer ändå aldrig ikapp ;-)

Sv: Silly season - 2020
Laken: vadå VS? man behöver inte ställa dom två emot varandra, han vill säkert högre upp, men jag tror inte han känner någon stress direkt. Carl Söderberg är väl ett bra exempel på att man inte behöver stressa, och att man kan ha några riktigt fina år i Allsvenskan innan man söker sig högre upp.

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Men nu får ni stå ut med Dahlén ett år till.

Sv: Silly season - 2020
Laken: Dahlén är så bra så han kan besluta själv vad han vill göra. Ni missförstår oss ibland då vi vill att killar som han borde få dominera högre upp. Vi är vana att vinka hej då till drömspelare vi hade velat behålla.

Sv: Silly season - 2020
Laken: Det behövs ingen ny analys. Vi hade jättebra spelare och huvudtränare förra säsongen. Andra lag högre upp vill ha dem eftersom de lyckats bra i MoDo som är en topporganisation.

Sv: Silly season - 2020
atomragnar: Dahlén spelar nog där han är som lyckligast. Jag ser inget fel i att söka/finna lycka vs. att sträva att komma så långt som möjligt.

Finns många exempel på spelare som tagit sig hela vägen till NHL men mått skit rent psykiskt, Jonte Hedström är väl ett exempel.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Jag efterfrågade en analys.

Sv: Silly season - 2020
Laken: För att alla vet att Modo utbildar en gedigen grund där shl klubbarna är garanterade ytterligare uppsida på spelaren. Lundin är en produkt av Dahlén och one season wonder. Det är enorm skillnad på den potentiella uppsidan på de spelarna som lämnade Modo jämfört med de allsvenska spelarna du nämner. Samma sak med Dahlén ärligt, drar man en djupanalys måste alla ifrågasätta hans ambitionsnivå och vilja, liksom navelsträngen är bevisligen fortfarande för kort, så tror även de i gävle var oroade.

PS. Ber om ursäkt kära forum modoiter, för stormen av 240 förare med gällivarehäng och en smartphone som troligen stormar in i forumet snart.

Sv: Silly season - 2020
Laken:
Det är lugnt vi tackar för att du delar med dig av din djupa analyser.

Sv: Silly season - 2020
Laken: För några år sen sen skrek jag här på forumet att: "Men gör nån jävla intern utredning varför det går åt helvete varje säsong!" Nu vet jag att det fungerar perfekt i föreningen, och då menar jag det. Att enskilda spelare och ledare gör skeva beslut kan inte klubben lastas för idag.

Sv: Silly season - 2020
Jag tror att ni är alldeles för grunda i era analyser. Söker enkla förklaringar? Men nu ska jag lämna er ifred.

Sv: Silly season - 2020
Laken:
Skall tilläggas att jag ser drt som en konsekvens av ett gäng valde att ta ett extra år förra året.

Sv: Silly season - 2020
Laken:
Enligt många bedömare andes det vara fullt normalt, hade jag själv skött ett bottenlag i SHL så hade jag nog tittar på topplagen i allsvenskan för att se vad jag kunde ta. Rosdahl/Olofsson passar fint i en 3 kedja i SHL, särskilt om vi talar ett bottenlag.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Elias P var för bra för HA precis som Tambellini och Johnson, inget konstigt.

Sv: Silly season - 2020
Laken: Juniorerna var spelaren som troligtvis hade haft det svårt att slå sig in i A-laget. Karlkvist är en av de skickligaste spelaren jag sett i Modo som dessutom utvecklade sitt spel över hela planen mer och mer varje säsong han var här. Tränaren fick ett tjockt lönekuvert av tjock-tjommen.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Ja men övriga förutom dessa 5 då? Det är ju inte normalt som ni blivit brandskattade.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Vi kanske inte ville betala så höga löner som Löven och Timrå...

Sv: Silly season - 2020
modomille: Jag har dock aldrig sett en djuplodande analys.
Att till exempel Tambellini och Johnson lämnade säger jag inget om. Men resten... Plus tränare, juniorer...

Sv: Silly season - 2020
Laken:
Ungefär som varför lämnade Elias P? Fanns det problem l klubben. Nej sannolikt inte

Sv: Silly season - 2020
Laken:
Gällande 5 st var det rätt väntat. Karla sa att han ville till Finland. Olofsson/Rosdahl kunde ha stannat men såg antagligen sin chans att slå sig in i SHL. Övriga i forumet tyckte kanske inte de var SHL-mässiga men kan själv se att de kommer göra en rätt bra säsong där.

Om Hartman/Lööke/Lundin gör en ytterliggare en säsong toll med 1p/match och ni inte går upp nästa säsong tänker jag att det blir samma relativt okomplicerade analys.

Sv: Silly season - 2020
Laken: Detta har diskuterats ett antal gånger. Sluta leta problem, det finns inga.

Sv: Silly season - 2020
Det som förvånar mig på denna sida är den totala bristen analys, varför drog alla Modo-stjärnor? Och varför drog de så snabbt? I Timrå (och Löven) stannar många av stjärnorna. Till exempel Albin Lundin (68 p) lär ha haft intresse både från Finland och SHL. Sebastian Hartmann, Jens Lööke stannar... Dahlén kanske stannar...

Men i Modo uttryckte ingen av de som lämnat en förhoppning om att kunna vara kvar? Modo-spelarnas snabba sorti måste bero på någonting! Tränaren? Något annat inom klubben?

Den analysen hade varit intressant att ta del av.

Sv: Silly season - 2020
Spock: Men visst kommer det innebära att tex Tambellini kommer få betala extra skatt på det han tjänade 2020 i Modo? Rögle lär ju inte vänta tills november för att ta in honom i truppen så rimligtvis borde han få betala vanlig skatt för januri-april?

Sv: Silly season - 2020
Costanza:
Jajamän! Artsitskatten är kvar, egentligen kallad Särskild inkomstskatt för utomlands bosatta artister och idrottsutövare (A-SINK). Dock gäller detta:

www.skatteverket.se/privat/skatter/internationellt/bosattutomlands/sinksarskildinkomstskattforutomlandsbosatta.4.6fdde64a12cc4eee23080002583.html

Samt

www.skatteverket.se/foretagochorganisationer/sjalvservice/svarpavanligafragor/skatteavdrag/foretagsinkfaq/vilkaartisterochidrottsmanskabetalasarskildinkomstskattsakalladartistskattasinkochhurhogarskatten.5.1f4b0dc10351b8449e8000491.html

Det är därför de kommer i oktober /november, så föreningen slipper betala vanlig inkomstskatt, se även svenska basketligan.

Vet att Mora skickade sina transatlanter till Norge efter matcher för att de skulle kunna sinka längre än sex månader. :-D
Källa :www.aftonbladet.se/sportbladet/hockey/a/zLJnKr/trion-tvingades-lamna-sverige-efter-forlusten

Sv: Silly season - 2020
{8671}: Äh, trevligt med vettiga diskussioner, händer inte så mycket här ändå med nya spelare, så vi kan ju snacka generellt om vad som lockar för nyförvärv till olika klubbar samt ligor:
Ligan, lön, klubben, truppen, kompis, staden, service, närheten hem, snygga brudar ;-)

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Kunde inte sagt det bättre själv. Visst är hockeystjärnor förebilder för många, speciellt ungdomar, men det måste kännas konstigt för dom att frysa fast i nåt slags tonårstadie för hela sitt arbetsföra liv. Skjutsad överallt, maten på bordet efter träningar, hyran betalar klubben via nåt autogiro som spelaren aldrig ser.

Inte för att göra sig lustig över spelarna, jag är bara fascinerad över fenomenet. Skidåkare är ju likadana. Fastnar i ett dopingtest och kan inte ens redogöra för vad dom äter. Kör märkta bilar från skidlandslaget och tamefan sover med den där toppluvan från förbundet på. Är jag bitter? Nä jag skulle också vilja leva som en fågelunge istället för att vara den där jäveln som står och drar bonuskortet på Ica maxi för att få en bra deal på ett paket finn crisp som jag aldrig skulle köpt annars.

Så nu ska jag inte terrorisera er silly-tråd mer.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Undra om inte Dahlén är klar för Timrå ändå?
Inte så insatt i FBK:s trupp men dom verkar vara inne på andra spår också.
Samtidigt har väl San José lite att säga till om.

Sv: Silly season - 2020
{8671}: Håller med dig fullt ut. Känns lite som ett dagis, där det ska finnas varm choklad i termos varje morgon. Men sen fungerar det väl liknande i showbiz inom film och musik. Ska finnas godsaker på rummet när de dyker upp.

Sv: Silly season - 2020
Costanza:

Jisses, vilka summor

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Härligt att man, med den lönen, inte kan betala sin egen bil, egna flygbiljetter eller sin egen lägenhetshyra. Löjliga förmåner med tanke på den hög lönen.

Sv: Silly season - 2020
Kung Widebro i SVT. Hägga avgör igen i vinjetten :-)

Sv: Silly season - 2020
Nån som vet om Tambellini hade artistkontrakt förra säsongen och gäller sånt skatteupplägg fortfarande? Han dök upp i mitten på oktober.

Kollade på Idrottensaffärer över typiska kostnader för importspelare i SHL:

Lön (årslön, brutto) cirka 2 500 000 kr
Fri bil och lägenhet cirka 150 000 kr
Fria flygbiljetter cirka 20 000 kr
Transferkort 10 000 kr
Förmånsbeskattning för bil/lägenhet cirka 50 000 kr

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Nån utav dom var garanterat brunstig. Brottades i sanden....nej du Björn vi vet att dina verbala utflykter egentligen betyder nåt helt annat 😁

« · 2060884 · »