Högerskytten Christian Thomas har lirat med Corrado och Peters, och verkar har kört fast lite i Europa. Borde passa på en kant om vi även tar in ytterligare en center. Kompispris här kanske....
Costanza: Vi borde få x antal miljoner för utebliven publik på match 2 mot Löven. Annars får Löven ge oss halva omsättningen från första finalmatchen. Då ryker Kentääs lön för kommande säsong. Virus får bli idéell sportchef igen(inget ont om han dock)
Costanza: Kan så vara , tänkte mest på hockeyn, men några andra evenemang kanske också rök, typ absolut sista chansen för att få kvala in till mello me Björkman
Rytter: Nåt jag undrade över under Widebros pedagogiska redovisning av årsbokslutet. Kan minnas fel, är ju några dagar sen. Men vi hade väl 9.000 fler besökare denna säsong jämfört med året innan, men omsättningen var ungefär lika som förra året(om jag hörde rätt). Det kan ju finnas ett antal förklaringar, men med hävstångseffekt(som det ska kallas nu då) varför ökade inte omsättningen mer nu när publiken kom tillbaka? Om inga stora sponsorer hoppat av(tror jag inte) vad gör att omsättningen inte ökade mer? Resultatet är ju väldigt bra, men borde inte omsättningen ökat mer ändå med så mycket fler åskådare.+ Är ingen ekonom, därav undran
Självklart ska det redovisas och finns med på intäktssidan. Det jag menar är ju att vi bara kan se konton och balanserna för dessa i årsredovisningen. Vi kan inte se enskilda verifikat och spåra vart intäkten från Leksand ligger och exakta summan.
jonsson: Man måste skatta på det, så man har nog gömt intäkten i någon annan inkomstpost. Ungefär som att vissa lag inte gärna redovisar hur mycket man betalt i spelarbudgeten.
Fast egentligen, varför ska inte sånt redovisas? Det är ju en intäkt/kostnad för en klubb som påverkar budget och omsättning antar jag, men jag är ingen ekonom så.
Vi får väl se hur länge Björn tycker att denna utmaning kittlar.
Bara hoppas att vi fått våra pengar från Leksand, men det verkade ju som det då Widebro sa att vi inte kommer hitta dessa i årsredovisningen även om vi letar noga, då det inte går att få fram denna post ur redovisningen.
Tarasov: håller med dig där.. Men en 1: center bör vi få in med Edwin i 1:a linan, Sedan kan man alltid fylla på sedan, som vi gjorde förra säsongen Ge några chansen att prova i 1:a linan, Kanske Svenningsson eller Linus P.
Men 1 spets back vill jag nog ha in redan nu! Folk kommer gå sönder, Det kan bli ett väldigt tajt spelschema?
Jag tror att det kommer vara viktigt att vara med från början i år? Och jag tror inte att vi kommer ha några som åker iväg på uppdrag under denna säsong i alla fall?
Bad_Brett: Linus var lite valpig och kunde tappa pucken i fel lägen. Han spelade helt enkelt lite för chansartat tycker jag. Det är någonting jag är helt säker på att han kunnat förbättra genom mer istid och givetvis rutin. Precis som dig tycker jag att behandlingen av Linus P gjorde att Linus aldrig fick chansen att känna trygghet. Det var som att han ville för mycket varje gång han fick chansen.
Rytter: Ser jättebra ut även om Forsberg stannar. Skador uppstår alltid och lite konkurrens om platserna är nyttigt. Är de tillräckligt bra kommer de få spela.
Problemet med Björn var att Linus kunde komma in, göra 3 poäng 10 på minuters istid och sedan hamna i frysboxen igen. Det skickar fel signaler. Men konkurrens är bra så länge den är rättvis.
Sedan har vi ju inte riktigt den där klassiska kedjehierarkin. Björklund var uppsatt i fjärdekedjan men fick ju ofta nästan lika mycket istid som andrakedjan, framförallt om man räknar in special teams.
Det enda jag funderar över är om det är bättre att ha is i magen utifall att det kommer en andra våg av Covid-19. Då vill man ha saftigt med kapital kvar och vidare lär det dyka upp mängder av spelare på rea när klubbarna börjar gå omkull.
Rytter: Hade gärna sett något liknande som du skrev upp dock! Sedan får man väl räkna med att den nya tränaren kanske tänker lite annorlunda kontra Hellkvist. Blir nog bra hursomhelst, men blir liiite orolig att någon av Åhström och LP blir utanför igen. Hade kunnat tänka mig att den tredje spelaren till förstakedjan värvas lite senare, likt Tambellini ifjol. Då får de yngre en ärlig chans i större roller från början.
Rytter: Låter ju som att man jobbar på ett år till med Forsberg, isåfall blir fjärdekedjan från förra säsongen intakt. Och jag tror inte Olhaver flyttade hit för att spela i en fjärdekedja heller, i hans skede i karriären.
Alternativet är att byta plats på Olhaver mot någon av LP/Åhström om man vill sprida fördelningen tyngd vs skills mer.
Eller har jag glömt någon? Enligt ovan är ju LP och Åhström ordinarie från start men det innebär att vi bara värvar 3st spets spelare till förstakedjan och tackar nej till spelare som Forsberg/Harju som det ryktats om.
Skulle kunna tänka mig att starta säsongen med denna uppställning och sedan får man värva senare om rätt namn dyker upp eller någon spelare floppar. Betyder ju att någon junior får kallas in som extraspelare i början på säsongen för att ta en forwardsplats i starten.
Rytter: Det känns både och för mig. Det innebär nog att någon av LP eller Åhström får börja som extraspelare i år, igen.. Tycker verkligen de förtjänar en plats, men de får väl spela så bra att det inte går att peta dem. Vore trist om dom lämnar också.
Spock: Fast jag tycker han är en hemsk kommentator. Hur han kan vara så poppis är för mig obegripligt. Men alla i GBG gillar väl honom. Sen är väl konkurrensen inte mkt att hitta över alltid.
Tarasov: På sista raden finns ju även inkomsten för den enda finalmatchen som spelades så där fick Björklöven in minst 1 miljon, hade vi fått spela vår match så hade vi ju ökat vår vinst med enligt Widebro med upp till 2 miljoner. Hoppas att det tas hänsyn till detta då staten fördelar pengarna till idrotten för coronainställda arrangemang.
Rytter: If an NHL team does not sign a player within the two years in which he was drafted, he can re-enter the draft as long as he is 20 years old or younger for his second draft. Players over 20 years old automatically become UFAs. Players can only enter the NHL Draft twice.
Informationen är från NHL.com 2018, kan ha ändrats sedan dess
Sedan att vi trots spel i allsvenskan kan hålla en sådan hög amorteringstakt på arenan. Verkligen en positiv spiral nu, ju mer vi amorterar ju lägre ränta och mer vinst eller ökad spelarbudget. Hoppas vi kan hålla i detta år efter år.
Tänkte när widebro pratade ekonomi och spelare till shl, tänk om Norlinder, Hedberg och Berglund skulle skriva kontrakt i år och sedan lånas tillbaka till shl. Grymt sköna slantar in.
Norlinder skulle nog kunna skriva i år redan. Vad tror ni om Berglund och Hedberg chanser att skriva och bli utlånade?
Hur långt efter draft måste klubben skriva kontrakt med spelare för att inte tappa rättigheterna? Berglund borde ju vara nära detta, men troligast att han skriver efter nästa säsong.
Tarasov: Det som kanske är vår främsta fördel är att om publiken fortsätter komma i stridare strömmar, så kommer vinsten öka mycket mer än för andra lag tack vare att vi får mest per åskådare. Hävstångseffekten är riktigt bra helt enkelt.
Sedan känns det bra att vi har bra med eget kapital såklart.