puffe: Lita aldrig på en Dalmas håller ju också.:-) Lite roligt är det ju..
Repotage med Dan Söderström:
Det finns väl även en, av Brynäs och media kallad skandal, att berätta om kring Dan Söderström? - Du menar när Brynäs anklagade mig och Leksand för Säpo-fasoner? Det var så att ”Pära” Karlström, Tommy Sandlin och Expressens Lasse Håkanson hade sagt att jag från Leksand och en från Brynäs skulle ha en mikrofon var på oss för att man skulle skildra snacket mellan spelarna på planen. Det här var både Brynäs och Leksand med på. - När väl matchen började hade Sandlin ordna så att deras lag slapp den här mikrofonen och i stället vänt det till sina spelare för att hetsa mot mig i stället. Jag fick rejält med stryk den matchen och dagen efter ringde jag till deras lagkapten Tord Lundström för att be om ursäkt, trots att jag inte hade med det här att göra. - Tommy Sandlin har i mina ögon alltid varit en renhårig man, men här tycker jag faktiskt att han skulle gått ut och berättat som det var. Nu blev det rubriker i tidningarna om att jag kunde hamna i fängelse och så vidare. Nu gick det tack och lov aldrig så långt.
Foldron: fan va snabb du är då, vår älskade Sture. Måste göra detta svårare för dej då. Återkommer typ klockan 13 i morgon med ny fråga, men du imponerar storligen
hanzon: Själv misstänker jag att ingenting kommer att hända officiellt nu under semestern. Man lär inte presentera nyförvärv, utan det kommer när laget börjar samlas igen tyvärr. Det känns så fattigt att vi saknar ett antal spelare när alla andra topplag nästan är fulltaliga.
Från Hörnefors: Håller delvis med, diskutera om andra lag kan vi väl göra under "Apropå ingenting" istället och koncentrera oss här på Silly season om framtidens Modo lag.
puffe: Ja. Det är synd att alla andra ska se den store giganten MoDo Hockey som en fiende. Vi råkar ju bara vara så jävla mycket större och bättre än alla andra.
Från Hörnefors: Du är stöpt i samma form som Gunnar Nordahl. rakryggad o stark! Är alla Hörneforsare likadana? Väldigt bra skrivet!! Man kan visa respekt och även få intryck från 'fienden' så låt forumet vara levande.
Jag tycker att de flesta 'utomsocknes' som skriver här är ganska vettiga, blir ganska trist om bara alla ska dunka rygg hela tiden.
hanzon: Det här forumet ska givetvis handla om MoDo, men då jämför vi ju också med, och diskuterar våra rivaler (Löven och Timrå)och andra motståndare. Jag välkomnar alla oavsett vilket lag man hejar på att diskutera och tycka till om MoDo och våra motståndare med utgångspunkt MoDo. Men jag slipper helst musik, politik, annan sport och givetvis den sandlådenivå som en del diskussioner och kommentarer är i.
Ganska säker på att vi inte var så intresserade. Han började ju flörta med oss innan han började träna med löven, men det var inte så besvarat från vår sida, så tror vi hellre gick efter Hedberg + 2 spetsar, våra positioner i andra tredje är ju dessutom fyllda och det är väl där possler fått ta plats, att signa honom för första är en rejäl chansning.
Possler bör vara en bra spelare på denna nivå, med karaktär, skadehistoriken och produktionen senaste säsongerna ställer frågetecken för ifall han håller för att producera i ett topplag i ha.
Tror Hedberg är ett säkrare kort och bättre lagspelare, men får possler vara skadefri och kommer in rätt och få självförtroende borde även han kunna vara en bra poängspelare.
modomille: Jo, jag tror också på Hedberg. Egentligen är väl Possler mer talangfull, men hans psyke och skadenenägenhet har varit ett stort problem för honom. Jag är helt säker på att Modo inte ville ha honom i alla fall.
modomille: Det tycker jag också. Tar honom före alla dagar i veckan. Jag ville som ni kanske har sett tidigare i tråden inte ens ha hit Possler. Dels av det som JFK har tagit upp i tråden tidigare och sedan jobbar jag med en som följer Djurgården regält. Han tyckte inte Possler tog några kliv alls under tiden hos dem.
hanzon: förstår du inte? Om ni skriver saker om Björklöven så kommer jag kanske svara på det? Det är ett öppet forum, vill du ha en sekt så kan du göra likt björklövens fans och skapa ett forum där man endast får vara med som modoit :)
Frontschwein: Du har ju helt uppenbart grova aggressionsproblem, hoppas inte det är någonting din familj blir drabbad av. Det kanske är 2% här inne som handlar om Björklöven. Ta din medicin och lugna ned dig, MODO kommer också bestå till en majoritet av legoknektar i år som du kan hylla!
Frontschwein: Inte vill jag läsa om löven på våran Silly, här förväntar jag mig nyheter om Modos nya spelare, Hur svårt kan det vara för lövenfansen att starta upp en egen lina?
JoseGonzales: stör mig mest på att vårat forum blivit ett jävla lövenforum där det ska hyllas massa legoknektar ingen bryr sig om. Så fort man går in på Modos forum är det gröngula löv i förgrunden.
Tarasov: Var ju lite det jag menade, att om dom stämplar får spelaren en högre lön när han anländer till klubben. Så han inte går back på att stämpla men klubben tjänar på det