{5647}: Om man som sponsor väljer att försöka påverka den produkt man sponsrar så kan man dra åt... Hellkvist må ha gjort sig omöjlig och det förstår jag, han hade samma känslor som dom flesta av oss hade efter säsongen, men modo skulle ha behållit honom, det hade varit det sportsligt bästa. Några vinster i säsongsupptakten och dom sponsorer som ”Velat dra sig ur hade varit tillbaka”
Hellkvist var inte perfekt men de bästa tränaren vi haft på många många år, Modo skulle ha stått starka och tydligt visat att Hellkvist tränar säsongen 20/21 oavsett vad han säger eller gör! Att många drog i Hellkvist var väntat efter den säsongen, en stark ledare hade tagit ner Hellkvist på jorden och klargjort att han tränar Modo kontraktet ut.. punkt!
Ställer mig på er sida jag med, hade velat avvakta tills omgång 10-15 för att se hur det utvecklas, och ifall man kan få fart på laget, men känns inte som det kommer bli bättre, så varför inte byta direkt och ta in en ny röst och börja om med målet att säkra slutspel.
Det enda jag funderar kring är vem fan det ska var vi kan ta in.
Visst Ville får mycket skit med all rätt men tycker Styf/Omark kommer för billigt undan, dom skulle ju vara de som stod för att föra vårt spel vidare och hjälpa den nya tränaren. Det har ju inte gått speciellt bra.
Knafus: Västervik fick vi stryk av ifjol när vi var topplag. Så förlusten i sig är väl som det är. Sen är dom ju ett riktigt brandprov för vårt bristande uppspel. Dom är grymma på döda uppspel.
Men, det har sett lite för dåligt lite för länge. :-) Man kan skylla på "nytt lag, träna ihop sig etc ". Men har ett proffslag i modern tid någonsin haft så mycket tid på sig mellan matcherna att justera spelt och träna på saker?
Sen kan jag tycka att man ska testa spela Kaut och Heppo 20min en match. Se om dom hinner uträtta något då. Kan ju inte bli sämre.
Det klagas på LP. Men det är imponerande att han lyckas åstadkomma nånting när han spelar så lite att han knappt behöver duscha efteråt.
Gavelo: Hellkvist betedde sig mycket värre än det som framkommit. Att behålla honom var inte möjligt. Släpp det, för man hade inte haft sponsorerna med sig i att behålla honom.
Samtidigt kan jag egentligen inte bry mig särskilt mycket om vi kommer tia eller etta, förutsatt att vi spelar vår bästa hockey i vår. Då krävs det naturligtvis en gigantisk förbättring.
{6870}: Ja, feamförallt Dahlrot och Mikkelson har problem att spela så fort, men det är mycket som inte fungerar så jag tycker inte att det går att bara peka på en sak.
Värst är passiviteten. Att spelarna inte har fart under fötterna. Man står still och väntar på att något ska hända. Det fungerar inte.
Släpp loss spelarna. Låt dem själva lösa uppgifterna utan att behöva tänka för mycket.
Modo är avhängda, avsågade, utspelade och utskrattade, våra derby konkurrenter bygger vidare på sina framgångar och ställer starka lag på isen, hårt jobb, tydliga spelidéer och väl sammansatta lag, Modo bränner pengar på ”status” och blir åter igen ett skämt i svensk hockeys andraliga!
I 5 år byggde vi ett topplag, sen efter Covid så är Modo tillbaka på ruta 1 medans våra konkurrenter skrattar åt oss, i deras lag har man härdat ut,överlevt, behållt spelare och blivit starkare medans Modo släppt sin bästa tränare i mannaminne och sedan stått handlingsförlamade när lagen i allsvenskan kört över oss.
Tarasov: Jag har aldrig förut någonsin känt så instinktivt att ett tränarbyte är lösningen. Inte ens med Huras. Laget är inte dåligt på pappret, visst det saknas en bra center, men är i övrigt komplett.
Det är uppenbart att det är motivation/självförtroende/taktik som spökar.
Tarasov: jo, den kedjan var klart minst dålig, men då ingen vettig människa kan se Heponiemi som center så måste vi nog sära den..
Jag kan liksom inte förstå hur Häggström och Sylwander helt slutat forechecka. Den kedjan har kanske inte gjort så många poäng, men man har varit jobbiga att möta och ofta flyttat ned spelet till anfallszonen. Hur kan bara allt ha försvunnit? De var ju bra under början av försäsongen och Hägga såg sjukt rapp ut.
Det är liksom som att någon bytt ut skridskorna mot ett par som är 20 kilo tunga. Inte ens Ohlsson ser snabb ut.
Är det träningarna som ändrats? Med Hellkvist hade man korta träningar för att behålla tempot. I början med Ville var det längre sessioner, men vad jag förstått det så har man gått ned till kortare pass innan serien började.
MorganaLefaey: jag är beredd att hålla med, men jag tror sitsen vi sitter i beror på att vi bestämt skulle lira likadant som förra året. Vet inte hur intressanta de vanliga HA-coacherna blev då man redan bestämt att vi skulle spela med Hellkvist spöke i båset.
{6870}: Nej det går inte tillräckligt fort med pucken, jag tycker mig kunna se att när det går tillräckligt fort så kommer också anfall. Öhman får fart på pucken två ggr.
Nucky: Är osäker på om någon annan tråkig svennebanan hade gjort saken så mycket bättre. Vad man sett i intervjuer (Styf och Omark) så har der varit väldigt tydligt vilken hockey man skulle spela och då gäller det att ha en tränare som fixar det.
Så vill jag se att man tränar och nöter ihop laget.
Kaut fick inte mycket att jobba med, men han såg skottvillig ut och hade några fina aktioner. Stark på pucken och ville vara delatig offensivt. Kan bli väldigt nyttig när han kommer in i spelet och laget.
{9025}: Långsamma uppspel med pass på grillorna eller bakom forwarden. Forwards åker solo tills det tar stopp. Nog hade man lite högre förväntningar på det här laget. Man längtar inte direkt till matcherna mot topplagen.
{8384}: Skulle vara fruktansvärt intressant att höra tanken bakom värvningen av Nieminen. Är det återigen antalet NHL-matcher som imponerat, och hans lite osvenska stil som lockat? Hur många gånger ska samma jävla klubb upprepa sina misstag?
Hade varit intressant att se vad Karlin(eller någon annan tråkig svennebanan som kan HA) hade åstadkommit med detta lag.
Villervalla: oväntat att snuttefiltsmaffian skulle dyka upp...
Ne något måste hända såhär dåliga skall vi ej vara. Heppo ären besvikelse. Alla ser trötta ut. Pettersson skapa ju något iallafall på den lilla tid han spela och han va typ bänkad
{5647}: Är Nieminen bara nickedocka eller vad duger han till då? Såg mest första, och varenda gång man vann pucken så vände man hemåt. Ingen stack framåt. Uppspelen verkar pucka på att passa bakåt, som att det är Rugby vi spelar. Bär vi vinner puck ska vi väl sticka som fan framåt? Vi verkar mest vänta på vad den som vann pucken tänkte hitta på härnäst.
Alltså det är ingen vits att klaga på dem, man vet redan på förhand att nästan alla är helt inkompetenta och man kommer undra vad fan de håller på med.
Hur missar man crosschecken i ansiktet på Öhman, sedan situatuonen med svenningsson i vårt pp där man håller i honom högt mot halsen. Bägge situationerna är där pucken är så ser inte 4 ögon detta är det nått fel.
Som du säger den man tar på dahlroth är ju identisk med den Mikkelsson åker på, varför tar man den ena men inte den andra, enda skillnaden är att den första är i början på matchen och den andra i slutet av matchen.
Modo hade en värdelös kväll idag och förtjänar att förlora, men landets näst högsta liga förtjänar bättre dommare. Tror jag sett 1-2 matcher i år totalt med modomatcher och med andra lag där domarna kommer undan med godkänt.
jonsson: Nu var hela staben handlingsförlamade. Varför inte ens ändra i formationerna när absolut ingenting fungerar? LP fick chansen, men det var väl det enda försöket till förändring under hela matchen.
Och, djävligt symptomatiskt så var det i första hand Heponiemi som missade hemjobbet.
{5647}: Det är lite skit samma hur ansvarsfördelningen ser ut, det är ändå huvudcoachens uppgift att få helheten att fungera. Om Omark inte är kapabel att coacha forwards så är det ju Nieminens ansvar att styra upp det hela. Lite typiskt svenskt det här, ungefär som när ett luciatåg ska ha 27 lucior så att ingen ska känna sig förfördelad.
Bort med Nieminen nu. Efter 8 spelade matcher för ett förväntat topplag är det 22 poäng - jag upprepar - 22(!) POÄNG upp till serieledaren. Enbart ett losergäng accepterar detta.
Bad_Brett: nånting är helt jävla fel just nu. Blir tyvärr nieminen som får ta stor del av orsaken som jag ser det. Tror det blir styrelsemöte rätt snart med tränarbyte
jonsson: Jo, man ser ju målen mellan perioderna och det känns fullständigt obegripligt att Werner aspirerar på en plats i Colorado. Han nästan kastade in pucken i eget mål.
Steken84: Nej nu är det nog. Jag har sponsrat varje jävla hemma match med soffbiljetter + några 1000 på fonden sen säsongen startade. Innan dess har jag lagt åtskilliga 1000 lappar på fonden.
Bad_Brett: Fast det är ju främst Omark och Styf som coachat. Hjälper ju knappast att sparka Nueminen om man inte har ett alternativ.
Jag har fått för mig att när man beskrivit hur man ska spela är det Omark som stått för uppspel, ingångar i anfallszonen och PP. Hur mycket jag än gillar Omark för att han är så pedagogisk och låter vettig, så undrar jag om han inte är åt helvete för teoretisk.
{5647}: Heponiemi i samma trötta kedja hela matchen. Inte ens när man ska toppa ändrar man något. Inget om om styf, men man spelar honom med drygt en minut kvar.
Jag undrar om inte den försiktiga coachningen från Omark är ännu sämre än Nieminens. Han verkar ju inte ens vilja vinna.
Inte en jävla krona ska jag lägga på detta laget i fortsättningen! Vilken jävla pissinställning alltså! Helt jävla lamslaget! Spelarna ska skänka lönen till damlaget och juniorerna istället. Usch hur man kan vara så in i helvete dåliga
RedNek: Kicka Nieminen nu. Jag har varit försiktig med att säga det pga Covid, ekonomin etc. Men detta kommet kosta multum i förlorade sponsorer och fans.
En sak hade varit ifall vi åtminstone hade spelat fröjdig hockey. Men vi lyckas knappt göra ett spelmål förutom mot de allra sämsta lagen.
{6870}: Förstår liksom inte domarna. Slaget på skridskorna på Mikkelson är ju identiskt med det dahlrot åkte för. Inte för att vi förtjänat det, men det vore klädsamt om man en enda match kände att lagen bedöms lika.
Hellkvist må ha gjort sig omöjlig och det förstår jag, han hade samma känslor som dom flesta av oss hade efter säsongen, men modo skulle ha behållit honom, det hade varit det sportsligt bästa.
Några vinster i säsongsupptakten och dom sponsorer som ”Velat dra sig ur hade varit tillbaka”
Hellkvist var inte perfekt men de bästa tränaren vi haft på många många år, Modo skulle ha stått starka och tydligt visat att Hellkvist tränar säsongen 20/21 oavsett vad han säger eller gör!
Att många drog i Hellkvist var väntat efter den säsongen, en stark ledare hade tagit ner Hellkvist på jorden och klargjort att han tränar Modo kontraktet ut.. punkt!