Steken84: Jo, men Sörensen är ju seriens klart bästa forward. Synd att möta dem tre gånger med honom och Högberg. Öhman håller som vanligt ingen vidare klass defensivt
Och varför i hela helvetet backar våra forwards alltid undan när backarna skjuter?
{8384}: fatta de inte att de skall krossa sörensen. Laget ser inte så pepp ut och vissa ser fan inte ens ut att veta vad de skall göra. Hoppas någon proppa sörensen iallafall så man får någon glädje
{8384}: Jag kan inte begripa varför vi ska slå puckarna i rundeln 9/10 ggr, vi skapar ju aldrig någonting utav det och det få gånger vi får upp pucken på point så täcks det flesta skott bort. Otroligt statiskt spel
Heyerdal: Går inte att lasta Peters för den, skottet skall aldrig få komma så omarkerat, Sveningsson måste ta sin gubbe, sen kan inte Öman spela back på det där sättet heller.
Rytter: Speakern bedriver psykologisk krigsföring. Får flashback från någon störig retsticka på Lekis. Nästan imponerande att lyckas vara så provocerande.
Nu kör vi, hoppas vi kan ta med det defensiva spelet och hur vi faktiskt fick stopp på Västervik när dom jagade för kvittering. Samtidigt hoppas jag vi orkar med att äga lite mer puck och skapa lite mer offensivt än senast.
Lyckas vi förbättra offensiven samt hålla kyla och noggrannhet i defensiven samt minimerar utvisningarna tror jag vi har bra chans i denna match. Gäller bara att se upp med Sörensens offensiv och huvudtacklingar.
3p och vi ligger bra med för att utmana uppåt i tabellen.
Från Hörnefors: Det är väldigt svårt och det är samtidigt viktigt att inte pressa dom för mycket, dom måste få ta sin tid, spela in sig och framförallt få göra misstag utan att bli satt på läktarn, BH var bra på att ta fram och ge förtroende åt ungdomarna.
Gavelo: Det är svårt att veta hur det funkar när man först plockar upp en junior, det var väll ingen som trodde att Norlinder skulle bli en av MoDos bästa backar inom ett år när man först plockade upp honom.
Rytter: Det är det jag skrev tidigare att tex Karl som var ännu bättre än Theodore poängmässigt inte ens platsade i Vita hästen, steget från juniorhockeyn är stort och skillnaderna mellan Shl och As är inte jättestora så det känns svårt att tro hur Theodore skall lyckas centra en 2:a kedja i Modo när han bara fått några inhopp i Frölunda, jag säger inte att det inte går och jag har även skrivit att jag hoppas man prövar för det kan vara en billig lösning, men jag ger det inte särskilt sannolikt att han klarar den uppgiften. Men med en ny center så har vi iaf Ny-Heppo-Jellvert även om jag liksom många här gärna sett Heppo på en kant, iaf att man testar
Gavelo: Theodore är väl dock rätt stark i kroppen redan? Jesper Olofsson är väl prakt exempel på en som hade talang nog att dominera J20 men behövde förbättra fysiken innan han tog klivet upp i seniorhockeyn på allvar. Sen kanske Theodore inte ska centra det första han gör i seniorhockey. Ska vi låna honom ska det vara för säsongen.
Ni som tycker att vi egentligen är ett topplag, jag beundrar er!