Nucky: hörde från Ais-matchen att Kik ställt in igen pga Corona, vi möter dem nästa vecka på bortaturnén synd om den blir inställd också, inte denna vecka 16e om jag minns rätt
Heyerdal: Löven känns inte riktigt i harmoni. Det är inte alls säkert att de tar sig långt i slutspelet, iaf inte med det spel de visar upp just nu.
Hoppas förresten att Glader ser till att vi har en bred trupp i Januari där matcherna kommer ruggigt tätt samt i princip alla möten med både TIK och Löven. Ser gärna att vi tar in en center och en ytterforward(räknar med att Kaut drar snart) och inte sätter vårt hopp till juniorerna, de brukar sällan hålla en hel säsong. Missförstå mig inte, älskar att se våra unga ta klivet upp i A-laget men jag tycker vi känns rätt tunna. Väldigt känslig för skador osv.
Eller: 4 av 6 ”lövenprodukter” i deras lag är väl egentligen skolade i MoDo. William Eriksson, Carl Grundström, Axel Ottosson, och Gustav Possler. Sen Ullman och Popovic på det.
{5647}: vann igår mot Ssk så fyra poäng känns säkert bra men visst de drabbades hårt av utv, tufft åka på en i förlängning, borde ändra regeln till en minut i förlängning...
Tarasov: SSK avgör i PP i Sudden. Lite besk smak i munnen när det verkligen inte saknades möjligheter att plocka ut SSK-spelare i en match som var väldigt jämn. Ssk fick inte en enda utvisning VVik 5 och en straff emot sig.
Nucky: Tror det tyvärr blir Malmö och BIF. BIF behöver lyfta sig rejält för att nå platserna 11 eller 12. Vårens första tio omgångar kommer troligen visa vilka lag som stannar topp 10. Oskars kan också bli aktuellt förutsatt att de spelar sämre efter nyår. LHC tror jag kan klara sig kvar men skulle Bert få några förluster på rad så tror jag att de är med om kvalplatsen.
Charliejfz: Jag ser vad du skriver, men jag håller inte med. Ni får ha derby mot HV71, Frölunda eller Färjestad istället. Det finns inte plats för Percy's luftslott.
Gavelo: Absolut jag ogillar vissa lag också men jag sitter inte och skriver i forum i stil med "roligt att leksand torska med 3-0 mot djurgården." som jag såg här av nån.
Tycker också man borde utöka ligan. Jag hade velat se Modo, Timrå, Björklöven och Mora i SHL då jag gillar derbyn och tycker det är lite för många "södra" klubbar i shl just nu.
Nucky: Ska man dömma dem ca 20 matcher som lagen spelat så ser IKO, Malmö, Brynäs och Linköping ut som bottenkandidater men känner jag Leksand rätt så dippar vi snart och hamnar där själva.
Jalapeno: Ja nä du har ju rätt, men jag kan inte tala för alla andra, sen får alla naturligtvis hoppas och tycka på egen hand och även jag har lag som jag gärna hellre ser åker ur shl än andra, men det är ju bara mitt tyckande och har inget som helst förankring i själva utgången rent sportsligt.
Jag gillar inte leksand, men jag har heller inget emot att dom spelar kvar i shl och som jag sa så hoppas jag att man utökar shl med minst 2 lag, kanske även 4 eftersom jag anser att det finns för mycket kvalitet i As
Jalapeno: Fattar då inte riktigt varför du tror att så många gör det, i huvudsak handlar 2-3 användare. Sen förstår jag heller inte riktigt varför man undrar över vad som kan vara orsaken i sitt första inlägg, och sen klagar över att folk dels är barnsliga(till viss del med all rätt får jag medge). Samtidigt så är jag lite förvånad över att du inte har en aning? Om det nu är så jobbigt varför hänga här och tjafsa om det.
Tarasov: Jo det gjorde jag väl men jag ville väl reda ut ett och annat. men det skulle vara en av få gånger som jag påbörjat en konversation om Leksand. Svara på vad andra skriver om Leksand gör jag ofta dock.
Gavelo: Jag om nån förstår absolut surheten med att inte gå upp efter att ha varit dominanta en hel säsong men med "sluta grina" så menar jag att i december nästa säsong så kan man sluta önska ett annat lag otur pågrund av att dem av slumpen "tjänade" på en pandemi. Flera Leksand spelare sa att dem hellre ville behålla platsen på sportsliga grunder istället på det sättet det blev.
Charliejfz: Jag följer SHL väldigt dåligt numer, vilka tror du kommer få kvala?
Om man ser ur ett egoistiskt perspektiv från vår vinkel skulle jag gärna se MIF åka ur. Tror inte de har degen att kunna utmana på direkten i HA nästa år.(tror vi blir kvar) Brynäs vill jag ha kvar i SHL, både för att det är en klassisk klubb och för att de förmodligen har resurser för att göra en stark nystart i HA. Linköping får gärna trilla ur, som jag förstått hålls deras ekonomi uppe av en privat finansiär. Frågan är hur sugen han/de är att fortsätta satsningen i HA. Finns heller ingen direkt hockeykultur i Linköping, så en degradering kan nog döda det mesta av intresset. IKO hoppas jag faktiskt klarar sig, en charmig liten bonnklubb som har oddsen mot sig.
Jalapeno: Även du måste väl förstå våran känsla när vi arbetat i flera år för att kunna gå upp och så stänger man ligan utan att spela om det för att senare under samma epidemi starta om ligorna från 0, vad är det för sätt?! Om det nu var så fruktansvärt att man inte kunnat spela klart dom få matcher som var kvar i våras så ska man väl se till att spela klart dom nu i höst ist för att bara börja om från 0, det är klart som fan att vi är förbannade eftersom vi tsm med Löven och I viss mån Timrå blivit totalt rånade på något så stort som en Shl plats, att sedan få höra av leksingar som tsm med Oskarshamn var dom enda som hade något att tjäna på detta sitter och tycker vi ska sluta ”grina” så är du antingen helt empatilös eller så förstår du inte hur fruktansvärt orättvist detta varit och hur ofantligt lång tid det kommer att krävas i både tid och resurser för oss för att ta oss tillbaka till samma möjlighet.
Jag hävdar inte att något lag skulle ha flyttats upp eller ner utan att spela om det för det är inte rättvist men jag hävdar samtidigt att stänga säsongen utan åtgärder var precis lika orättvist!
Nucky: fel. jag kan inte skriva i detta forum utan att konversationen ändras till nåt med leksand pågrund av jag har ett leksands emblem. sen så svarar jag endast på det andra skriver.
Jalapeno: ursäkta men det heter de senaste åren, gå på de matcher som, petitesser men även de (inte dem) proffsiga skribenterna har svårt med svenskan framförallt skilja på de och dem
SE HEMSIDAN!