puffe: Lustigt, kände samma sak för Seinfeld. Började titta på serien när den var nerlagd. Men den är ju briljant, alltid skönt och zappa över till sexan och slökolla. Vem är snubben till höger om Styf i båset, kille med hörlurar och hoodie?
{5647}: Wahlgren fick lite istid i enstaka matcher, det kan funka. Norlinder var en talang utöver det vanliga, och ett år äldre än Norlinder. Tycker dock Wallinder funkar bra
Heyerdal: Det ska nog väldigt mycket till för att vi ska ha en chans ikväll. När man ser Svenningssom markera egen målvakt inser man att Peter inte hunnit göra så mycket.
{9315}: Ifjol kunde vi spela juniorer som Wallinder och Norlinder samt bröderna Wahlgren spelade mot Löven, men i år använder man det som en ursäkt. Ja, det är klart att vi är försvagade av skador, men jag tycker att det är dåliga bortförklaringar och ursäkter vi inte borde skylla på.
Smurfen: Med tanke på dagens backar så har jag ganska stor förståelse för om Modo förlorar, antingen juniorer eller backar som knappt håller god HA-klass. Inte riktigt såhär det var tänkt att se ut :)
När Seinfeld började sändas i svensk TV vägrade jag titta, för jag tyckte så illa om den vidriga musik-snutten när man byter scen. Tog flera år innan jag insåg hur lysande den är o främst George då,
Heyerdal: Ja, vi behöver alla backar vi kan få just nu. Måste ge lite cred till Dahlrot. han har känts stabil senaste tiden, bara han inte har för mycket puck-kontakt
Heyerdal: 8-3, spelade bort en förmögenhet på det resultatet när Tipstjänst började med Oddset o Matchen o allt det där. Trodde alltid MoDo skulle vinna med 8-3 men enligt min plånbok gjorde dom aldrig det
puffe: avgörande match i finalen gick i Göteborg om jag minns rätt bäst av tre och avgörande på neutral plats, vi vann med 7-3 eller nåt, tre mål av Leinonen !
{5647}: Ett fint minne från 1979. Bodde i Göteborg och som MoDoit var man ju en lapp-jävel. Så då byggdes ett hat mot Frölunda upp(även om det var vissa supportrar o inte klubben ) man ogillade starkt.
MoDo var redan seriesegrare och mötte Frölunda som vid vinst skulle bli 4 och få spela slutspel. Minns ej siffrorna, men MoDo ledde med uddamål eller så var det oavgjort när målvakten blir utvisad med 2 minuter kvar. Ödling hade skadat sej innan match. På den gamla goda tiden fick målvakten sitta av sitt straff, så den ordinarei forwarden Assar Lundgren fick hoppa in i målet sista minutrarna.
Frölunda jagar frenetiskt mål, men Assar höll nollan. Inte många målvakter som har 100 procent under sin karriär
Tarasov: Var nog kanske 76 eller liknande, men då var man väldigt liten. Kommer inte ihåg särskilt mycket alls från tiden innan vi fick spela i ettan. Jag var helt enkelt inte tillräckligt intresserad av hockey då. Jag kommer svagt ihåg finalen -79, men det starkaste minnet är när Nubben i en match får pucken mitt i egen zon och drar ett slagskott mot egen målvakt...
Hur är vi hittills?