Gavelo: Vi har en handfull spelare som håller HA-klass, resten är oprövade på denna nivå och håller inte måttet. Detta är sedan kryddat med för många och för dåliga juniorer. Inte konstigt att det ser ut som det gör, fullt naturligt.
Bort med Styv, Glader direkt nu! Ring Harald, Melin, Bert, Wikegård, Sundkvist eller valfri men vad som helst kommer bli bättre. För inget kan nu bli sämre
Costanza: De var det bästa kommentar på länge. Bara att kolla när Modo gick från SHL ned till Allsvenskan. Då började man att göra sig av med Lelle som var ansvarig för Modo Hockeygym. Sista årskullen han fixade var-00. Han var ansvarig för 00, 99, 98. Blev flera sm guld för både J18 och J20. Inte någon 00 som kom utifrån fick ens träna med A-laget.. Bara spelare som kom från trakten. Idag har dom Hugo Styv ( pappa som är ledare) och William wallinder kommer också från orten. Många av 98,99 och 00 som ej fick chansen spelar i SHL, och Allsvenska. Så nått fel är det i denna klubb
Sven Tuta: Men man skapar ändå ingen riktig målchans, att man söker Karla på direktskott är sedan länge sönderläst. Utöver den varianten har Modo ingen fler!
Stoppa det här vansinnet nu MoDo Hockey eller kära tunga sponsorer. Bara att inse att inavel, mysfika och ryggdunkningarna levt kvar i föreningen då kompetensen dragit vidare. Skiter i om det vänder, inkompetens och kompisrekryteringar har satt klubben i skiten. VAKNA OCH AGERA!!!!!! ÖA kan hålla käften...
Haha crosscheck i ryggen på niderbach ca 2m från sargen, domaren som är närmast och ser situationen reagerar knappt och den i mittzonen tar utvisningen.
Det enda som är sämre än Modo i HA är våra domare.
Sven Tuta: Ser fram emot Styfs kommentarer efter matchen, det ska bli supertrevligt att höra.
Tänker att han kommer kommentera vår jämnhet, för jämna är vi och då inte i positiv bemärkelse. Jämt dåliga. En annan positiv sak är att det blir hans sista intervju som huvudtränare för Modo, allt annat är en stor skandal!
Här aldrig sett ett sämre Modo, någonsin. Hockeyetten hägrar🤕🤕🤕
jonsson: Tyvärr verkar det ej bättre en att dom försvarar varandra. Det är för lite snack utåt till oss supporters och sponsorer just nu hur man tänker lösa detta eller försöka lösa detta. Ju längre detta pågår ju mindre förtroende får ju folk för föreningen. Speciellt efter widebro stått och sagt man skall agera och plocka in spets men inget händer. Sedan säger Glader en ska in men Widebro säger 4a. Det blir bara ej jävla soppa av allt.
Steken84: Ja, men då kanske man ska vara lite mer ödmjuka. Gör det enklare. Lås backar och center närmare eget mål och i sarghörn. Ytterforwards markerar backarna.
Sluta jaga som dårar, för då tappar vi ännu mer markeringar för ingen vet längre vart man ska vara.
Klart att dom är svaga mentalt efter senaste tidens resultat. Vi var ju rätt ok och hade en del chanser till 1-0, men sedan efter wernbloms turliga 0-1 går all luft ut och man orkar inte resa sig och 0-2 och 0-3 kommer helt logiskt.
Får vi inte utdelning direkt så faller vi ihop helt.
Klart detta är mentalt, men därför vi behöver en ny coach som kan få spelarna att tycka det är helt ok att spela match och ha detta som yrke, just nu tycker ingen detta är roligt och man försöker gärna göra sig av med pucken så man slipper ha den i sin ägo och vara den som slarvar.
Styf kan omöjligt vända detta och gör styrelsen inget med 15 matcher kvar och kval så spelar man roulette med klubbens existens och kommer döda klubben.
digitalbath: Det verkar ju ej vara någon kommunikation i klubben heller Widebro sa man skulle in med 4a nya spelare för 1-2 veckor sedan har inte hänt ett smack. Så då undrar man ju vad Glader gör?
Kanske Widebro som ska börja agera sportchef kan ju knappast bli sämre i alla fall. Sedan angående tränarsidan så skulle man värvat 1 rutinerad första tränare gett styf och omark ass jobb säsongen ut. Istället värvar vi en andre tränare som ska försöka trolla med försvaret som jag personligen tycker är ännu mer virrig en vad det var innan. Nä den här säsongen handlar nu enbart rädda sig från slippa kval och då krävs det förstärkningar både på ledarsidan och spelar sidan. Sedan till nästa säsong ska det in en ny sportchef och nya tränare.
Alltså vi får ha lite tålamod. Det tar inte några månader att sätta ett spel det tar år. Sen kanske det blir svårt att sätta ett spel när det försvinner/ kommer nya spelare under hela säsongen. Men spelarna har faktiskt spelat hockey hela sitt liv så det som behövs är en mental coach. Allt måste sitta i huvudet. Modosyndromet. Dvs för mycket press på spelarna
Robin Ztorken L: Jag ger upp. Det här är vår nivå nu. Bara att acceptera. Det visar ju klubben med exakt noll vettiga åtgärder. Man skäms å deras vägnar.
Smurfen: Ja det var det jag befarade, 0-1 sen börjar cirkus hönsgården. Undrar hur träningen kommer se ut imorgon och hur den såg ut efter Tingsrydsmatcen? Vi blir nämligen vara sämre och sämre efter varje match som går.
Finns det ingen idé Hur man kan förbättra i stället?
Undra lite vad modo tränar på träningarna?, tränar på att bli sämre inför varje match? t.ex mot tingsryds så var dom klappkass, nu är dom helt under isen och dunederapklappkassa.
Gavelo: Som andretränare absolut, men vi vet inte heller hur mycket mandat han har. Det är lätt att gnälla på Piva, men som andretränare är han förmodligen rätt bakbunden.
Men, att ta hit honom som andretränare. Inte för att förändra spelet, utan bekräfta att Styf har rätt med någon liten justering. Det är obegripligt.
Detta är sedan kryddat med för många och för dåliga juniorer.
Inte konstigt att det ser ut som det gör, fullt naturligt.
Bort med Styv, Glader direkt nu!
Ring Harald, Melin, Bert, Wikegård, Sundkvist eller valfri men vad som helst kommer bli bättre.
För inget kan nu bli sämre