Monno: oavsett hur mycket pengar det finns i klubbarna är det inga kanoner som vill spela i HA. Dom, som alla andra, kommer tvingas till chansvärvningar. I HA står alla på ruta noll, gäller att vara smart här🍷
Tarasov: Oskarshamn är kanske dom som klarar en degradering bäst rent psykiskt. Och kanske har kortast startsträcka. Både Brynäs och HV blir nog som Modo. Pengar kanske finns men inte ödmjukheten. På sikt har dom dock såklart bättre förutsättningar än Modo till och med. (Läs, möjlighet till pengar in)
KB: Skulle vilja säga Mestis är likt hockeyallsvenskan.. pengamässigt så tycker jag är väldigt likt svensk hockey men fördelningen kan bli bättre där med , som det är på tal om till 2023
Signature: På kort sikt så kanske Brynäs, men jag tror IKO är bäst om man ser på några säsongers sikt åker de ner tror jag inte riktigt de klarar att vara med i toppen på ett tag. Hv är lite svåra
Bad_Brett: jag vet inte men jag tror du är något på spåren, styrelsen litade uppenbarligen inte på glader.
nu är hinken inne, jag ser gärna två personer till i organisationen, en hjälpreda och en junioransvarig, eftersom hinken vill ha det vill jag också ha det :) tycker inte alls det är en dum idé. ju mer tid hinken kan lägga på a-laget desto bättre kommer det bli för modo.
Tarasov: haha , jag fick ett meddelande om det där tidigare att en eller några personer tror att jag är Glader, och nej det är jag inte han är svensk jag är finsk sen jag föddes :) så där sprack det !
Jalapeno: bra fråga, men jag ska göra det kort för dig min fruga är modoit sen barnben men har försökt att få henne till en luleå, men då gick vi halvvägs. och det betyder att
jag inte hejar hårt på modo men jag är intresserad utav hur det kommer gå för dom vilket ledde till att jag har tagit kontakt med en del personer som rör sig kring modo hockey , men tänker inte nämna eller säga något om mina källor.
jag känner till rätt många i dom svenska hockeylagen som rör sig nära.
Nucky: Det var Gradin jag menade. för jag hoppades innerligt när jag hörde namnet sundlöv att dom inte går in i den fällan igen, vilket dom inte gjorde när " sundlöv " tackade nej, det var inte så det gick till. han fick inte förfrågan ens, men dom hade hans namn på bordet bara.
Sir: inom 2-3 veckor så kommer nog en del av frågorna bli besvarade. nu har ni ju fått en av dom viktigaste rollerna klar, och jag kan nästan säga att det är med 90% klart med tränarna redan , lite därför dom " sitter lugnt " med den biten just nu.
spelartruppen lär det hända några saker framöver och jag skulle nog vilja säga likt där att det kommer ske mycket närmaste 2 veckorna iaf.
{9108}: Du skrev i ett tidigare inlägg att det var några namn som diskuterades varav ett namn var extra intressant enligt dig själv. Var det Gradin eller någon annan?😊
Bad_Brett: Kan svara lite granna åt dig, det lilla jag får säga.. men det ligger något bakom i ditt resonemang. Ni lär nog få veta mer när eran VD kommer ut med eran plan för i år och kommande år...
jag tycker det modo gör nu är rätt väg att gå vidare med.
samt har jag fått ett nej att ge information ifrån klubbarna, för dom har ett slutspel dom vill fokusera på, när dom har åkt ur så kommer jag komma ut med det direkt åt er. det är dealen jag har fått ifrån dom
Tarasov: Jag gissar att det var ungefär som när Näslund blev GM när Freddan var sportchef. Det vill säga, "vi sparkar ingen, utan vi skapar en ny tjänst".
Kan tänka mig att man ville att Glader skulle ansvara mer för damlaget och kanske mer administrativa uppgifter, men inte ha lika mycket att säga till om beträffande värvningar. Och då var han inte intresserad längre.
Men detta är rena spekulationer som Bobby Good eller Nooky får väl rätta mig om jag har fel.
{5647}: Jag misstänker att det var något på G tidigare, det var orsaken till att Glader lämnade. Det är misstänkt att Glader slutar 31 mars och ersättare är klar 1 april.
Från Hörnefors: Helt rätt att Gradin begär rejäla stålars för detta jobb. Sen undrar man ju om inte Bröderna Bus på ÖA har israelisk avlyssningsteknik installerat inne på arenan. Kan ju inte vara en slump att just Henrik Gradin blev nån typ av tredjelänk i deras diskussioner och sändningar från Fjällräven Center i slutet av säsongen.
Liten Sillyuppdatering av det vi hittills vet, tar med LP då han är under kontrakt.
X - X - (Harju)
Ohlsson - Erik K - Modigs
LP - Aagaard- (Svenningsson)
Sylwander - X - X
Viklund - Ytterell
Hasa - X
Dahlroth - X
Styf
X X
Rykten in
Gradin nämnde själv Kaijser samt Hellsten som målis.
Oskar Pettersson känns också aktuell.