puffe: puffe: Måste varit 2009-2010?! Var en limited edition (typ 500st) när man körde efter ”The heart of hockey” En inspiration från NHL med snörning i halsen.
Tarasov: Btw både Karlqvist och Dahlén tycker jag såhär inledningsvis på säsongen är bra exempel på att det kan vara bra att ta ett extra och dominera på en nivå innan man kliver upp.
TIKTok: Exv dök inte Björklöven användare upp här förrän er rekordsäsong helt tyst i alla andra år, så dyker man plötsligt upp när man har ett övertag i serien och gör en den bästa säsongen ett allsvenskt lag någonsin gjort. Skulle nog säga att det snarare är en beteende som kännetecknar personer med översittartendenser, därmed inget sagt om specifika användare här.
Men man får bita sej i tungan ibland, och tänka på att det är unga tjejer. Men finns en chans till att få se Ångermanland i morgon också då. Lär bli en del dribblingar då med
TIKTok: Gott så, visst finns det översittartendser härinne men skullle nog säga att de ändå är i minoritet. Det bästa sättet är att inte falla in i samma spår även om det såklart är frestande. Någonstans tror jag att det finns lika många dåliga i alla läger men olika faser som lockar fram olika typer. Det finns exempelvis ingen anledning att skriva Sopa till KB65 i senaste inlägget, om argumentet han har är dåligt är det väl bara att slänga upp ett bättre själv. Nu skall jag gymma 😀
Tarasov: Allt är inte svart eller vitt för mig, jag har starka band till båda från mina föräldrar. Min andra hälft är från Ö-vik men MoDo har jag alltid haft svårt för, det syns bland annat här inne varför. Översittare. Förutom du Tarasov.
KB: Hata Skellefteå: "I en av VK/Folkbladet matchexempel redovisade Björklöven en publiksiffra på 3794 medan VK räknade till 1571 synliga åskådare på plats!" / #3000bussarfrånUmeå
TIKTok: Tänker inte svenska språket utan som gäst i boken, men varför byter du laglojalitet och hävdar dig vara timråsupporter när det hittills verkat som att Björklöven är ditt lag?
TIKTok: Vet inte om man kan kalla en förlust med 4-2 att bli krossade men är man bara ute efter att provocera så bryr man sig kanske inte om sådana detaljer.
TIKTok: Krossad?, jag är 100% säker på att du inte såg matchen! Dalarna skapade inte en enda målchans i 2:a perioden men gjorde mål på ett långskott som målvakten tappade in Salo/Vitryssland style. Ångermanland hade så många målchanser så jag tappade räkningen och även 3 skott i ribban så någon kross var det inte tal om, snarar att Dalarna var effektiva och kom undan med blotta förskräckelsen.
Silly: Tycker inte Dalarna har ett bättre lag än Ångermanland, däremot har de sistnämnda ett par spelare som är 3ggr så bra som alla andra. Man kan argumentera för att Dalarna spelar mer som ett lag, men vad jag kunde se så är det bara så det ser ut eftersom Mira och Ebba dominerar fullständigt och spelar typ vartannat byte. Dock måste jag säga att Dalarnas målvakt var bästa spelare i det laget.
Nu har jag gjort Puffe glad och tittat på lite Dam tv-pucken. Dalarna leder med 3-1 inför sista perioden, Mira och Ebba har skapat 25 målchanser i 3:e perioden och haft 3 skott i ribban, Dalarna har inte haft ett enda skott på mål, men med 4 minuter kvar skjuter Dalarna sitt första skott på mål från långt håll som studsar in. Hockey kan vara rätt ologisk ibland
TIKTok: Tycker du skriver ok i övrigt, men man blir rätt tveksam till att en användare helt plötsligt får en annan laglojalitet men det är inget brott i sig.
KB: Du kan ju inte vara vid dina sinnes fulla bruk. Löven ligger i topp i publikligan ändra från 2005/2006 förutom dom tre åren nere i ettan(svårt att leda HA:s publikliga då). Kan du inte läsa statistik? Har du redan börjat tulla på flaskan?
{8879}: Uppenbart förvirrat troll, att ge honom kredd för att folk skulle börja ogilla Löven är VÄLDIGT missvisande, kan inte bry mig mindre. Bättre att ignorera.
TIKTok: Sitter och kollar igenom statisk på hockeyallsvenskan genom åren. Ni gillar att mala på om er publik tills folk har tappat livslust och hörsel, men sanningen är den att ni har historiskt sett inte haft några imponerande siffror bortsett från kanske två säsonger (egentligen bara en) sen vi ramlade ner. Kollar man längre tillbaka så hade ni sämre snitt än vad vi nu dras med i andra ligan.
Fem raka vinster innan ni tydligen vann VM-guld för övrigt. 5-2 5-1 7-3 6-4 3-2
TIKTok: Du gör verkligen ingen bra reklam för ditt lag här inne och Du ensam är ju en enorm anledning till varför Löven inte är så omtyckta i hockeysverige.