Silly: Hur fan gick det där till. En Västervik spelare verkar ha fått en halvful smäll och ser groggy ut och mot all logik så skiter domarna i att blåsa av som man ska och Löven gör 1-0. Väldigt väldigt svårt att förstå det där.
hanzon: Tiderna ändras, förr drömde man om Forsberg, Näslund mm. Och då kunde en dröm infrias. Bistrare tider nu, men Ullmark kommer nog hem nån gång, vackert så.
Rytter: Kommer ihåg senast när Djurgården åkte ur. Alla år då har kvalserien börjat med möte mellan elitserielagen. När Djurgården plötsligt hamnade där då ändrade man plötsligt att Elitserielagen skulle börja mot sämst rankade lagen från Allsvenskan. Nu hjälpte det ändå inte Djurgården då man förlorade hemma mot Bofors.
Vad har vi för MoDo-bekantingar som kan tänkas vända hem nu när vi gått upp till våren? Känns skralt på den fronten just nu.
NHL-spelarna har ju många år kvar av karriären. Har vi några i AHL?
Spelarna från succélaget 19/20 är antingen låsta i kontrakt eller gör det lite för bra just nu och kommer få nytt innan säsongen är slut. Jeppe Olofsson är ju brutalt bra i Schweiz men verkar fortfarande sikta på NHL. Sen vet jag inte om han nånsin återvänder, tyvärr.
Hank: Värvningar är inte problem så länge finns duktiga spelare i HA.Det är inte så många lag som chansar på dom men vi tar såna risker. Har inte nåt personligt mot Timrå men ärligt sagt ni klarar aldrig i 7 matcher mot Dif.
Glöm inte att i ett kval kommer domarna få order att fixa kvar DIF. Dom kommer få göra vad de vill eftersom de anses vara en klubb som ska vara i SHl, precis som HV och Leksand får en hel del med sig.
Iko70: Grattis. Oskarshamn var bättre idag, men ni lever på lånad tid. Det kommer snart ett år när ni inte träffar precis rätt med era värvningar och ni sitter där med era klappor och undra vad som hände
Iko70: Js vi får väl se, Djurgården har dock sett ÄNNU sämre ut när vi mötts(borde vara omöjligt, jag vet).
Lägg till den mentala pressen de har på sig att klara SHL platsen. Lär bli en jämn ångestfylld batalj om Timrå och Djurgården möts i det negativa kvalet.
jonsson: Ni har haft eran tid med hårda ord i eran bok med när det gått tungt i tidigare säsonger. Njut medans ni har vind i seglen, så hoppas vi att Timrå grejar SHL plats nästa säsong med och ni slår ut HV, så kör vi derbyn i SHL.👍
puffe: helt klart. Sägs ju att både Goalofsson och Wallinder är Frölundaprodukter. Samma Goalofsson som tänkt bryta det påskrivna Frölunda-kontraktet den säsong vi åkte ur ;)
{9682}: Frölunda som 'plantskola' borde väl kunna ösa ur juniorleden, tycker man. Men om Hasa nu gör den onödiga matchen är han väl i princip en produkt av Frölundas eminenta juniorverksamhet
Absolut många timråiter går att ha vettiga diskussioner med både om vårt lag och deras, de har jag inga problem med och helt ok att de skriver.
Men det är lite märkligt att i princip alla lövensupportrar slutade skriva här och helt plötsligt var det inte så kul att diskutera hockey längre när vi passerade dem i tabellen och utökade avståndet. Verkade ju väldigt intresserade av att diskutera efter vinsten i andra dubbelmötet.
{6870}: Blir bra det när vi går upp till SHL i vår så väljer Karla att nyttja sin MoDo klausul i kontraktet (som han självklart har) och kommer hem igen till ett 4års kontrakt!
Det där såg väldigt märkligt ut