{9730}: Nu höjdes mina förväntningar till max på kommande nyförvärv, när vi erbjuder en plats i förstalinan, mycket speltid, PP, i ett harmoniskt lag som siktar på att klättra upp.
Vad är egentligen vitsen med att ha klausuler i kontraktet som Modigs i det här fallet och många andra spelare.
Jag tycker inte man skall kunna lämna en klubb under pågående säsong, oavsett om du är tränare eller spelare, har jag alltid tyckt.
Klausuler är knepiga, lite som att du som sportchef säger till en spelare när du skriver kontrakt att vi vill ha dig i 3 år men du får en klausul i kontraktet som innebär att du får lämna för SHL när du vill?
Vad är vitsen?
som någon skrev
Det skall kosta för de klubbar som värvar mitt i säsongen, även för min också såklart.
Saleva: Det finns en lätt lösning, låt supportrarna skicka in förslag, betala någon design student en slant att snygga till dem och kör en omröstning bara.
Huruvida en logga är snygg eller ful har med historik att göra. Hade Frölunda haft den sen 60-talet hade den ansetts cool, snygg eller klassisk. Det är nästan omöjligt att ta fram en ny logga i en gammal föreningen som alla kan acceptera, därför är det så viktigt att inte hålla på och ändra stup i ett.
Mr Goofy: Nu fick jag svar. Tittade till träningen igår. Modigs åkte för sig själv med hängande huvud. Totalt okoncentrerad på övningarna. Jag trodde han var sjuk men nu fick vi svaret. MoDos korta kommentar är också ett svar. Sam och Woods kanske behöver en ny lekkamrat?
{7639}: fast, Hartford Whalers har ju en av historiens snyggaste och framförallt mest genialiska loggor. att du nämnde den i samma andetag som Frölundas nya gör mig en smula mörkrädd :)
Sir: Man undrar ju vilka signaler och känslor det här kan sprida genom laget. Jag har fått känslan att det har varit en väldigt sammansvetsad grupp som spelar mot samma mål. Vad tänker exempelvis Vigneault och Woods nu när de tappar en kedjekompis och den kemin bryts?
Hoppas inte detta leder till att det blir ringar på vattnet så att övriga spelare "lättare" lämnar för SHL nu
Tarasov: Det händer dock aldrig ett topplag i HA. Det är ett gigantiskt fuck-up av Glader som ligger bakom det här. Hoppas och tror att det är första och sista gången
{7639}: Sam o Woods har på de senaste stått för största delen i den kedjan. Blir riktigt less på sånt här "låtsashjärta" man visar för föreningar. Jävligt osmakligt från vilket håll detta än grundar sig i. I allafall om de nån jag har förtroende för så är det Hinken och Karlin. Dehär ska allt gå bra ändå! Med tanke på Modigs kontrakt antar jag att Hinken förhoppningsvis haft detta i åtanke med sitt bygge?
hanzon: -"– Det känns jättekul. LHC har varit en viktig förening i min karriär och jag har många kompisar kvar i stan. Det känns extra kul att komma till ett lag som består av många tidigare lagkamrater från juniortiden och med Klas som huvudtränare. Jag ser fram emot att göra en bra avslutning på den här säsongen tillsammans med LHC, säger han till Linköpings webbplats."
Dexter : en förening brukar oftast kunna ha två olika tankar i huvudet.
han har tveklöst bidragit till resultatet hittills. han har vad vi vet inte bråkat sig bort. han har utnyttjat en dumt skriven klausul, en klausul som kanske var enda anledningen till att han skrev på i första taget.
jag tycker tystnaden i pressmeddelandet är ganska talande. inte en kommentar från någon.
{5647}: Modigs har aldrig producerat så här bra på HA nivå, undrar om kedjan han hamnar i Linköping håller lika hög standard relativt till motståndet som Sam&Woods...
Dexter : Att MoDo tackar tyder väl på att de fick en summa som gör att de kan köpa loss/avlöna liknande spelare. Surt i vilket fall, sänder inga stabila signaler. Återstår att se vad som kommer in....
Förstår ingenting, går till ett lag i Shl som kanske inte ens får spela slutspel. Skriver dessutom bara på för resten av säsongen där. Väljer alltså bort en modo som har stora chanser på nå shl mot detta. Sen mycket tjat om klausuler hit och dit, för mej spelar den frågan ingen roll. Är ju snarare sjukare att man ens vill lämna modo i toppen av HA mot ett lag i nedre regionen av shl. Man hoppas ju att den sociala biten har nåt med valet att göra..
Och MoDo går så långt att de tackar honom för att han bidraget till det goda resultatet. Hahaha alltså. Först Hellkvist, sedan Strömgren som drar till Rögle och blir utlånad till Löven, nu detta.
Patetiskt är ordet. I fortsättningen kan man ju kommunicera ut att spelarna har klausuler och att vem som helst kan lämna, när som helst. För det verkar ju vara så det fungerar.
DrCox: Man måste bedöma situation från situation. Hittills är Hellkvist överlägset värst av det vi känner till. MoDo ville tvinga honom stanna till varje pris, men han gjorde sig för omöjlig. Det är skitlätt att stå på utsidan och tycka saker, men då man inte känner till allt (och det gör inte jag heller) så ska man nog inte uttala sig i sådana ordalag.
Hade Modigs en out så får vi förutsätta att han köps ut och att vi får pengar för det. Kan inte likställa det med Hellkvist på något sätt. Ja, ett svek, men har vi möjliggjort det är det inte mycket mer än att tacka för tiden som varit.
Ytterell hade nog ingen möjlighet att bryta. Där slapp det gå så långt som Hellkvist vi vi kunde förhandla och då han stack så tidigt kan man inte direkt säga att han svek oss. Jag tycker det är ytterst tveksamt om han skulle vara annat än max sjätteback i dagens MoDo ändå.
Förstår inte helt Modigs. Visst han börjar bli till åren och ska han få en karriär att se tillbaka på så är detta något av hans sista chans. Samtidigt har har ju visat att han inte är en tredje- eller fjärdelinaspelare och är det verkligen rätt att gå till ett lag på nedre halvan med hans kompetens? Tycker karriärvalet är väldigt tveksamt och undrar om han inte förblindats av Karlkvists framfart lite för mycket. Han har inte Karlkvists spets och jag ser inte den utväxlingen.
{8879}: Nästan nöjd att han lämnar. Om idioten kan sticka iväg så här innan slutspel så känns det inte direkt som att han skulle ta en puck i ansiktet för klubben i ett slutspel, alla som ska spela i klubben ska göra exakt allt som krävs. Ingen och absolut ingen individ är större än laget.
Snackades det inte om att EJK också var en Glader värvning förutom de du räknar upp?
Nej jag tror inte heller det, känns som Hinken är smartare än så.
Får se om vi kan vända detta till något positivt nu, borde ju frigjorts en del utrymme samt förmodligen pengar för att aktivera klausulen som kan läggas på nya spelare.
Dags för Gradin att ta in Kaut i förstakedjan och det nu!
Visst att det är kul att vi visar att spelare tar steg i Modo och kan nå SHL, men det är en jävla skillnad att tappa dessa inför ett slutspel eller efter säsongen.
Känns som att vi gick från att vara främsta utmanare till HV till att nu stå bakom HV, Löven, BIK. Allt beror nu på hur klubben agerar och vad man lyckas ta in för att spetsa laget. Men att hitta en länk till en fungerande förstakedja och ersätta 32p på 36 matcher är inte det lättaste.
DrCox: Gradin har varit väldigt tydlig med att om man inte vill spela i MoDo ska man inte vara här. Tror inte en sekund att han skulle skriva en sådan klausul.
Vad vet du om att sådana klausuler inte skrivs forfarande? Om inte Modo tydligt kommunicerar att sådana klausuler inte skrivs längre så kommer jag utgå ifrån att man fortfarande använder sig av dom.
KB: Tex har åtminstone varit väldigt tydlig med att han inte ens vill spela i SHL om det inte är med Modo, så förhoppningsvis talade han sanning när han uttryckte den åsikten