jonsson: Modo tappar mittzonen gång på gång och Kristianstad får transportsträcka in i våran zon, sen slår vi så jävulskt taskiga passningar att vi får inte flyt i någonting, Sam’s passningar är ju fan värre än Sylvanders och det säger väldigt mycket.
Sen begriper jag inte varför vi är så passiva i egen zon, varenda anfall för kik ser ju ut som PP där vi håller oss mellan teknings cirklarna lite avvaktande, problemet blir då förutom att kik får massa skott på mål även att när vi vinner pucken så har vi ingen att passa som inte står inne i gröten
Foppatofflan: Vet inte. Samtidigt. Vad ska man göra när alla är helt usla? Kanske bara säga som någon coach sa. Har ni ställt till den här skiten får ni fan fixa det också.
Tyler Durden: Jo, men Styfs insats var horribel också. Backarna är ju redan fem meter inne i egen zon när deras forwards kommer. Tror fan att det är lätt att komma in i vår zon då.
Gurkan: Jag har aldrig trott att vi kommer spela final! Vi kommer klara oss förbi kvarten även om det ser svårt ut men i semin tror jag inte vi kommer ha en chans, inte om vi inte höjer oss 30%
Tyler Durden: Den där jävla förstakedjan har inte funkat sedan man skicka iväg Modigs oh den lär knappast börja fungera igen helt plötsligt den lilla möjlighet till avancemang försvann där.
Gavelo: Jo, det är som DM-final mot Ullvö hockey. Det är långt ifrån första gången förstakedjan är fullständigt urusla, men ofta är någon annan kedja då i alla fall hyggliga. Nu är banne mig varenda en dålig.
Först, domnarjävel som tog ut båda på 2 min
Sedan så står MoDo stilla som trafikkoner, bara och runda….