1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 531219 inlägg · 4122 ämnen

« · 2343114 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Noah ?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
S-vikaren:
Lill Hasa till Västervik!

Sv: Silly season
Tyler Durden: frågan är om karlin vill ge han en hel säsong att visa vad han går för?

Sv: Silly season
Tyler Durden: Du har rätt. My bad.

Sv: Silly season
Gusse: Skulle inte bli ledsen om vi bröt med Mannberg. Han har ju fått samma ett roll som i Brynäs. Var nog inte vad han ville. Skulle gärna se typ Bagenda in där ist.

Sv: Silly season
Mano: Var väl Sideroff som var borta mot oss. Jag är tveksam till kontos. Men jag litar på Hinken!

Sv: Silly season
Zup: vi måste iaf ha en kapten som är given i startuppställningen.
Tyvärr ser jag inte ens ett A på Sylwander.
Lika spännande spelartyp som fast and the furious 18.

Hoppas ledningen lärt sig nåt om lagbygge.

Sv: Silly season
Tyler Durden: Var han inte skadad majoriteten av slutspelsmatcherna mot oss? Bra spelare, får vi honom att komma in framför näsan på Skellefteå och Växjö ska vi nog vara nöjda. Då är det för att vi höjer lönen rejält, han är ju ingen ungdom som kan fortsätta att spela på tillväxtkontrakt.

Sv: Silly season
Tyler Durden:
Ja det spelar ingen större roll bara vi får ett djup på C-sidan.

Sv: Silly season
Tarasov: Tycker kontos var helt osynlig i slutspelet. Måste finnas bättre alternativ. Tyckte Karlin sa han ville ha spelare som kan gå i tung trafik. Där ser jag inte Kontos.

Sv: Silly season
Bad_Brett:
Är han tillräckligt bra slår han ut någon annan, bättre att in vara beroende av att värva någon under säsong. Är man dessutom 13-14 forward innebär det att man är mer eller mindre ordinarie.

Sv: Silly season
Mano:

Klart Nordin ska in i laget vid start av serien. Ge han en chans att fortsätta utvecklas och slå sig in, det förtjänar han efter sin andra halva av säsongen. Annars får vi värva.

Kan ju explodera och bli en bra tredjecenter med en riktig försäsong och lite muskler. Då har vi ett lyxproblem om han under nästa år utvecklas till en stabil tredjecenter, för då kommer vi ha westfäldt i fjärde och det känns starkt.

När vi väl har en junior som kommer upp och visar att han kan spela seniorhockey och anpassa sig till detta ska han få fortsätta.

Har vi haft råd att utbilda styf i 3 säsonger så måste vi ju kunna ge nordin chansen från start, speciellt då han visat att han snabbt kan ställa om till seniorhockey.

Sv: Silly season
Gusse: Tuff crowd härinne må jag säga. Inte lätt att vara talang i MoDo Hockey.
Inte många här som verkar se att den största risken med Nordin är att han blir värvad av en SHL-klubb närmaste månaderna. Lirar han i ÖIK är det i så fall för att han är utlånad av Brynäs eller Timrå.

Sv: Silly season
Trilske: Mannberg är nog dyr gentemot vad han presterar på isen. Tror han har nått sin högsta nivå och vi kan nog inte förvänta oss att han blir den producerande forwarden som han vill bli.

Sv: Silly season
Gusse: Vad är det här för trams? Klart Nordin ska få chansen i början av säsongen, han gjorde inte alls bort sig senast och liten sommarträning kommer göra susen. Visar det sig att han inte håller måttet så finns det gott om tid att förstärka.

Det är inte på hösten det avgörs.

Sv: Silly season
Tarasov: Håller med. Nordin blir en bra värvning för Östersund. Mycket istid där och vi kan ta tillbaka honom sedan om han utvecklas i rätt riktning.

Sv: Silly season
KB: De som sågar dej vid fotknölarna är riktiga knölar. Du är ju en av få 'experter' härinne som inte är förblindad av hat mot ditten o datten. . Mera KB65 tack! Oftast saklig och positiv

Sv: Silly season
KarateKing700: Mannberg är ju en annan spelare som inte har några händer. Lyckades typ inte förvalta ett enda 2mot1-läge.

Inget fel på arbetskapaciteten, dock.

Sv: Silly season
KB: Mycket bra uppdaterat där vid status på dem jag nämnde! Har inte sett mycket vad som va på gång för dem.
Förstår "nej tacken" kastade ut spelare som kan färga ett lag som ska spela tufft slutspel :)

Sv: Silly season
KarateKing700: Emil Molin hade jag gärna tagit in. I övrigt hoppas jag att Gradin och Karlin utnyttjar sina kontakter och hittar spelare likt Woods och Vigneault på platser som är öppna.

Tycker inte man ska räkna in Sylwander och Nordin som given från start, utan ser då hellre att man kanske kan flytta ner Svenningson i en tredje och ta in en ny toppforward till andrakedjan. Mannberg är också en spelare jag är tveksam till för framtiden, tycker han är svår att placera.

Marenis - X (Sam) - Woods
x - EJK - Aagaard
Sveningsson - X (Molin?) - Mannberg
Ohlsson - Westfält - OP
Sylwander, Nordin, Theo, Max

Möjligtvis en uppställning som är för dyr att ha från start.

Sv: Silly season
KarateKing700:
Helst inte, tror de har mer att ge nästa säsong.

Sv: Silly season
KarateKing700: Tycker om Kontos, men man blev ju sågad vid fotknölarna när man nämnde honom i förra årets silly. Det har tydligen funnits intresse i SHL men antar att det har svalnat som med många andra allsvenska spelare på grund av situationen med KHL.
Powell hade varit en fin värvning också.

Norbe klar för SSK.
Supinski kopplas samman med AIK.
McKenzie på väg ut i Europa.
Molin siktar också på Europa, men det sägs finnas ett intresse mellan båda parter här också.

Nej tack:
Hutchings
Marklund
Gropp

Jesper Olofsson kommer spela i Schweiz. Det är noll chans där.
Är ändå naiv nog att tro att det finns en liten chans för Sandin. Bara att lasta upp pengar där.

Sv: Silly season
hockey_21: Enig där med, Mannberg gjorde flera bra saker men har mer å bevisa i mitt tycke

Sv: Silly season
KarateKing700: Ser väldigt gärna att vi värvar tillräckligt för att peta ner någon av Mannberg eller Ohlsson till fjärde. Då får vi fin bredd på forwards.

Sv: Silly season
Tarasov: Är enig där, pojken behöver tid och har pannben för att ta chansen när den ges. Men ska man splittra andralinan? Dem va ändå bra under många stunder denna säsong

Sv: Silly season
KarateKing700:
Tycker vi kan peta ut Nordin och sen ner med alla steg så finns det plats för Kontos, vi behöver djupet och Nordin kommer få många chanser som 13-14 forward

Sv: Silly season
Dansken 29: Vore en fantastiskt fin värvning, men har tänkt på det en del. I nuläget ser truppen ganska full ut?
Vet inte var man ska peta in folk riktigt?
Räknar inte med att Vigneault eller Bernhardt blir kvar dem känns borträknade redan nu tyvärr.
Så exempel på kedjor skulle ju kunna va:

Woods-X-Marenis
Svenne-EJK-Aagard
Mannberg-Westfält-Ohlsson
OP-Nordin-Sylwander

Näsén-X
Wahlberg-Berg
Folin-Ingman
Styf

Williamsson
X

Nu blir det långt men men...

Målvaktsituationen:
Känns ju som att man behöver värva in en målvakt som håller "samma" nivå som Tex eftersom det ska genomgås operation och man kan inte räkna med 100%ig Tex direkt som dessutom missar försäsong.
Förslag: Ett alternativ kanske skulle va att tjuva Clas Endre från löven som inte har kontrakt? vet inte om han ryktas någon annanstans?

Backar: Känns som att Berg var en ersättare för Hasa och att man behöver ta sikte på en ersättare till Bernhardt eller en defensiv general då jag tror Hinken och Karlin vill att forwards tar mer offensivt ansvar kommande säsong. Visa matcher var det ju backarna som fick göra målen då forwards inte kunde leverera.
Förslag: Alexander Anderberg, Daniel Norbe, Kevin Karlsson

Forwards: Känns som att man värvade in Westfält för att stängs luckan efter MacMaster och få en större spelare som kan låta lagkamraterna ta mer offensiva initsiativ.
Där är ju förstacenterplatsen och förstaforwardplatsen (Woods) vidöppna än.
Förslag: Skyler McKenzie, Brett Supinski, Kristoff Kontos, Myles Powell, Ryan Gropp, Emil Molin, Alex Hutchings, Sam Marklund...


Drömnamn (totalt omöjliga nästan)
Alexander Edler
Jesper Olofsson
Linus Sandin

Sv: Silly season
Dansken 29: Får vi behålla Vignault så ja. Då skulle vi få en grym centeruppsättning med Vignault, Kontos, EJK och Westfält.

Sv: Silly season
Vad tror ni ?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
S-vikaren: Enögd och enorm…MoDo är störst.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}: Det var ingen flagga. Bisterfinnen är enögd.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Golden boy : Fantastisk auto-tune.

Sv: Silly season
www.eliteprospects.com/player/45545/kristoff-kontos

Kontos ledig nu något vi borde hugga i ?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9108}:
Förstår att du hade koll på det

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Boomer : Vi i norr måste bli bättre på åka söderut. Inte varit i 08-land på bortamatch och skäms lite…Vann och var med på stå i Gavlerinken med 1-0 en gång. Bisterfinnen var där med flagga, ”Enögd och stolt” tror jag…

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Fantastisk sångerska.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Saleva: jodu det vet jag om, fett tråkigt men inget man kan göra åt

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: hemma tycker jag vi har en ok inramning , kan dock bli bättre .
Gärna grisigare med tung musik , mer kempis anda .
Ö-vik är rätt litet till folkmängd , vi måste engagera hela Ångermanland. Förr gick de bussar t o m från Ramsele Sollefteå till MoDo matcher.
Vi MoDoiter som numer bor söderut måste sluta upp bättre på match , skapa forum , gemenskap å låt oss bli den sekt som Gradin önskar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9108}:
Matchen flyttad till 21 ikväll

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB:
Briljant !

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Haha, såg på deras instagram med

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Fick lite hockey sug så det blev lite highlights koll på första hemma matchen mo Löven !

Tänk om vi kunde bygga vidare på denna inramning som var då !!
Självklart så går det ju inte komma upp i denna nivå under serie lunken men några procent något liknade borde vi kunna i alla fall.

Det som jag själv var imponerad av var att det var så många som verkligen bar "Rött" på sig under dessa slutspelsmatcher , många matchtröjor !!

Tankar som slår mig så här spontant är:

* Hur skulle vi kunna hjälpa klacken att bli ännu större och ännu mer röststarkare ?
* Hur kan man få ståplats att bli ännu mer "RÖD"
* Hur skulle man kunna få övriga ståplats att bli mer engagerad i klackens sånger ?
* Hur skulle man kunna få sittplats ännu mer engagerad även under serielunken ?
* Hur kan man bygga vidare på att folk har "RÖTT" på sig även under serielunken ?

Oj vad långt å mycket det blev , men samtidigt ett intressant ämne att surra vidare på

Kom med kommentarer och ideér gott folk !!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoseGonzales: ni skall vara stolta över er krigarinsats mot Hv men även mot oss(Modo) .
Finns många lag i shl som förtjänar shl platsen mindre än både löven å Modo . De finns utrymme för fler lag i shl .

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Haha! Deras enda rival. Hata Skellefteå! ÖH ÄH!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}: Skellefteå-supportrarna är ganska fyndiga ibland. Det får man ge dem!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
"I'm sorry, but he is from BIK Karlskoga"
Uppladdat:

500x0-bik-karlskoga.jpeg


Sv: Silly season
{9315}:
Vi kan spontant räkna bort, Helmer och Theo men fortfarande 13, skulle vara intressant med Lindewall men tror inte han startar säsongen hos. Tror även Tjernström startat hos en annan klubb till hösten. Då är vi nere på 12 forwards med Marenis, skulle gissa på en center och en högerskytt utöver det.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Keriksson:
Nej inte släppt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{297}:

"För man underminerar ju verkligen domarna om man går in och tar en avstängning i efterhand på en sån där situation, om domarna bara har en tvåa på tavlan."

Det gick ju tydligen bra att göra det när Lindgren tacklade Sam, dom tog den inte på isen och han var ju puckförare men Lindgren blev anmäld av domarna och domarchef i efterhand och den skickades vidare och senare blev det avstängning.

Förstår inte Wessners resonemang, de kollar på alla situationer i efterhand och kommer överens med dommarchef om situationen ska skickas vidare eller ej. Huthalas tackling har man alltså kollat på men inte valt att skicka vidare. Nu säger Wessner att det är en solklar femma, varför skickade han inte denna vidare om den var så solklar för att få en rättvis bedömning. Jag tror att han pudlar för att slippa lite kritik, han får frågan om han ångrar något och tar då en kontroversiell situation för att ha ett svar, men han tänker inte på att han varit med och granskat denna på video och friat den en gång.

Hur ska han ha det?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Tack, ska lyssna.

« · 2343114 · »