Idbyn: Ja, har dock sänkt förväntningarna efter senaste Gradin-intervjun. Kan ju alltid hoppas att han bluffar, men det är inte hans stil. Fontaine eller en som Tyler Sikura vore bra tillskott.
Smurfen: Jag ska istället ställa mig mitt i Löven-klacken och göra konstiga ljud. Räkna hur många det verkligen är i hallen och jubla när motståndaren gör mål. Kalla det ett konstprojekt...
Padrone78: Jo han gjorde en T match och där var han stabil, Tom bra. Inte särskilt orolig för målvaktssidan men skönt om man kan komma över 92 på Guldis.
För mig känns målvaktssituationen väldigt oviss, floppa Gudlevskis så sitter vi i skiten känns det som. Kan inte se att Tex är tillbaka detta året iallafall. Hoppas jag har fel.
Kapten Långnäsa: Fontaine känns ju som en riktig chansvärvning om man ser till hur många matcher han gjort de tre senaste åren. Men han är ju garanterat välscoutad med tanke på att han lirar för Colorados organisation.
{5647}: Är det någon som gått på Parkskolan med mig på 90-talet? Jag åt så jävla många chokladbollar så de trevliga och snygga damerna bakom kassan kände igen mig när jag hälsade på.
Silly: Helt klart blir det angenämt. Frågan är ju hur vi ska mönstra tredjekedjan. Hårt arbetande eller mer lirande kedja? På förhand är det svårt att ens ha en tydlig uppställning. Svenningsson som vann interna poängligan i slutspelet i en tredje? Marenis? Om Nordin tar nästa kliv kanske han kan fördela puckar i en tredje så att fjärde blir en rent sjukt jobbig kedja med AP, Ohlsson och OP? Tar förresten OP nästa steg?
Bad_Brett: Tror det isf blir Aagaard som vandrar neråt, och är han producerade så kan man variera rätt bra. Även om jag själv gärna ser en kanon i 3 kedjor
KB: Precis, Marenis sa ju att det fanns erbjudanden där han skulle få en SHL-roll i tredje/fjärde men valde topproll i MoDo. Fan vad kul kommande säsong kommer att bli.
Tarasov: Jag är sjukt spänd på kommande säsong, och kanske mest på namn som Sven, Aagard och EJK som varit med minst ett år nu och närmar sig sin absoluta prime i ålder. Ska också bli intressant att se Noren och Helmer Styfs utveckling. Noren påminner om en ung Sellgren medan Helmer var redan ifjol rätt gritty och stark med bra balans för att vara 17 år. Gillar att han alltid tar rakaste vägen mot mål och väjer inte för trafik längs sargen. Marenis ska såklart också bli ruggigt spännande att se.