Sigge: Ja. Och vilka var det som trodde på Marenis ikväll? Hans byten hittills är bland det sämsta jag sett. Kolla kroppspråket… han är inte glad att Södergran fick chansen före honom
modomille: Vi har potentiellt en ny Sylwander-situation med Wahlberg.
Med Näsén, Bernhardt, Ingman, Berg, Folin, Norén och [drömscenariot Berglund] är det långt ifrån säkert att han går in på sex backar. MoDo har redan fyra backar som får betydligt mer istid.
Vänder man på det och menar "Ja, fast vi behöver en försvarsgeneral", så är frågan om vi inte behöver införskaffa någonting bättre inför slutspelet.
Skulle nog på sikt vilja se AP som kapten. Extremt rutinerad, men likväl bara 30 år. Är en av lagets mest framstående spelare och spelar näst mest av alla forwards. Har dessutom långt kontrakt.
{9682}: jag är nog mer orolig för att löven kommer göra allt för att klippa dickinson. Med både han och Woods borta skulle det kunna gå oroväckande fort för kentääs budgetlag att klättra.
Både rahimi och hutchins är ju inte killar som tvekar det extra skäret för att få med sig ett ledband i farten. Kvällens match känns mindre hemsk. Inte säker på seger dock.
hompa90: Det har vi ingen aning om. Jag tror inte han tjänar så mycket som man kan tro med tanke på hans löjligt låga lön förra året. Karlin och Hinken strösslar mindre pengar än vad till exempel Glader gjorde.
Är folk oroade över ekonomin och ett hypotetiskt fett kontrakt - så kommer inte den lättas av att småklubbar erbjuds att ta en liten portion av lönen. Vi har redan ett stort utrymme i budgeten och marknaden är tunn samtidigt som vi har en del skador. Det går inte ihop med att släppa någon i nuläget. Kommer fortsätta att tjata om det här i absurdum tills vi faktiskt har fyllt på med något nytt.
Härligt att se Diffen ragga ihop lite gamla profiler till ett ’advisory board’ vid sidan/ovanför sportchefen. Då vet man att de är rejält missnöjda och i total panik över sitt ledarskap. Modo har ju exempelvis gjort exakt det här när det var som skakigast.
Golden boy : Tror definitivt inte det är något fel på hans inställning eller attityd, däremot hans flås och bilden vi fick av honom när han lirade i V.H. Tror han är ett bra material för 3/4 linan
Heyerdal: Klokt att Nordin inte möter sitt gäng. Glad att Helmer är kry. Grym lirare. Gillar laguppställningen. Kan bli ös! Så glad att Södergran får plats i första. Gillar den killen!
KB: Med tanke på att han nog är en av dom som tjänar bäst i laget? Då det var budgivning om han i våras. Går ju få mer valuta för pengarna än ha en spelare som mest harvar och trampar vatten, jämför med tex Dickinson som jag tror tjänar mindre..