Nucky: Jag känner att det blev lite rotation och att de kanske inte hittade varandra riktigt idag men med någon mer match så kan det säkert bli bättre. Södergran ÄR riktigt bra, men Aagard var ganska osynlig idag. Sen saknades inte chanser, men de gick inte in idag, så är det ibland tänker jag.
Men Marenis är bedrövlig, kämpar i 20 sekunder sen helt slut och stum i benen. Är man så trött hela tiden så är det klart att man inte klarar av att göra poäng. Jag börjar fundera på om han är/har varit sjuk på något sätt? Hade han varit otränad i början av säsongen hade han byggt upp fysiken till att klara en eller 2 perioder utan att bli stum i benen. Nu blir han det i första bytet.
Sen måste jag ge en eloge till vår juniorkedja som kämpar och är allmänt jobbiga. Jag förväntar mig misstag, men de gör förvånansvärt få och jag måste ändå säga att det ser ut som att de ger positiv energi till laget när de kämpar i vartenda byte. Dessutom kommer de till bra lägen också!
Bad_Brett: Den dagen Trump-älskare respekterar och inkluderar alla, oavsett läggning, nationalitet etc. ska de nog få sig en liten manifestation också🚩🍭
Bad_Brett: Börjar mer och mer förstå varför du gillar modigs. Osympatiska personer håller ihop! Att du dagligen får in modigs i meningarna är ju bara ett skämt. Börjar bli riktigt löjligt nu om jag ska vara ärlig.
Från Hörnefors: MoDo gör väl som de blir tillsagda för annars får de inga skattepengar. Inkluderingskonsulten de anlitade för några veckor sedan är för övrigt kommundirektörens fru.
Dundee: istället för att sitta och oroa sig för saker som inte har hänt och som vi inte kan påverka så kan vi istället sträcka på oss, vi håller alla på seriens bästa lag och det är inte ens nära i dagsläget att ett annat lag ska vara det, djurgården är för dåliga båda spelarmässigt och tränare och björklöven är svajiga.
hinken har koll på läget, jag skulle bli förvånad om niederbach är sista forward in, och vi vet att det ska in en back och en målvakt till
Tarasov: Första hela match jag sett med Modo i år Jo säg nu på hovet också iofs Men satan så överlägsen Dickinsson är, skapar sig själv tid och yta så som riktigt bra pjäser gör
Dundee: Vi är det lag som gör flest mål i ligan, och idag fattas alltså Woods, Sven och Theo 2 vilka tillsammans vore en toppkedja i vilket lag som helst i den här ligan, men vi ska alltså värva ÄNNU mer just nu? :)
{7639}: Nog är det lustigt hur vi tjatar så mycket om "hot mot demokratin", samtidigt som vi har noll respekt för att olika kulturer har olika uppfattningar.
Om 51% i Qatar inte vill se HBTQIABCDEFGHI+-manifestationer, så är det demokratiskt att sätta stopp för skiten.
Bad_Brett: Om du skulle idas läsa och följa med vad som händer runt MoDo skulle du förstå. Men att sitta och drägla över Modigs klipp tar väll all din tid. Ö-vik har regnbågesvecka för ett inkluderande samhälle och MoDo är samarbetspartner där och har en regnbågsmatch.
{5647}: Vi leder serien för vi har seriens absolut bästa kedja när den är hel. Tar man bort nu som Woods så märks det så sjukt tydligt vad en sådan spelare betyder för denna grupp. Vi haft otroligt tur att få vara skadefria tills nu men när vi får en skada på en sådan klass spelare så är vi tunna.
Vi har gjort en kanon prestation hitils och satt oss i en jävligt bra sits. Ska man ej då ta vara på det och ge oss så bra förutsättningar som möjligt för att kunna utmana om shl? Hv lyfte in 5 kanon pjäser och alla vet ju hur det slutade. Endå ledde dom serien överlägset. Och vi vet ju själv hur vi agerade ifjol vi gav oss aldrig en ärlig chans.
Djurgården , Löven mfl kommer öppna plånboken men visst vi kan sitta nöjt att vi vann serien men det är väl inte det vi spelar för? Vi spelar väl för nå shl. Att vinna serien är ju en bra start på att ge sig bra förutsätter inför slutspelet.
Heyerdal: Apropå ingenting: Vad i helsikke snackar Näsén för dialekt? Kan inte placera den överhuvudtaget, låter helskumt haha.
I övrigt är vi det klart bättre laget i 50 minuter, och borde naturligtvis vunnit mycket klarare. Östersund gör det ändå imponerande, och hoppas verkligen att dom håller sig kvar. Vi behöver alla Norrländska lag vi kan få.
Är det bara jag som får känslan av att om någon av Näsén, Bernhardt, Woods, eller Dickinson är borta skadade så sjunker vi mentalt? Ifjol kändes det och syntes som att när Sam försvann skadad så var det över i serien mot Löven, vi vek ner oss totalt mentalt. Vi skulle verkligen må bra av att få in några till högkvalitativa spelare, så vi inte blir så enormt beroende av att 1 eller 2 viktiga spelare är borta.
Gavelo: skulle nog ta marenis alla dagar före #14 om det inte vore en kostnadsfråga. Dock skulle jag byta marenis mot ville snellman rätt av i dagsläget. Han gjorde ju iaf ett snyggt mål
{10015}: Då kan vi avskriva Marenis som en bra hockeyspelare, möter man ett så dåligt motstånd i 50 minuter och inte ens syns på banan så har man inget i Modo att göra.
Finns ingen junior i A-truppen som är sämre i dagsläget
JonteD: jag förutsätter att det kommer sluta så. Enda chansen är väl att klippa kentää tillbaka så han inte kan köpa loss hela världen inför slutspelet.