Johan: Ok. Hon är inte ful. Men jag tycker det finns absolut ingenting som är speciellt med henne. Jag rankar inte ens henne på hundra listan av fräscha brudar.
Lumber Jack: Det ryktades att han var tvungen att skriva på ett kontrakt vid ett eventuellt giftemål att han var tvungen att ha sex med henne minst två eller tre gånger i veckan. Om inte så utdelades böter!!!
Ja stackars Ben. Tänk om han skulle ha huvudvärk eller inte vara 'in the mood' någon kväll. Usch.
Men sen får man se det från det andra hållet också. Tänk om kontraktet gäller när hon är 60 bast - och den redan rätt så...kvinnliga...rumpan blivit dubbelt så kvinnlig. Och rynkig. Då börjar jag faktiskt tycka synd om honom... :)
Eller också är det ett gäng spelmissbrukare som sitter i DN. Alla lägger en instats på valfritt antal avstängda omgångar för den aktuelle spelaren. Sedan drar man lott om hur lång avstängningen blir och vips har man en vinnare!
Lumber Jack: Jag börjar tro att disciplinnämnden inväntar läkarnas "domslut" på offret och sen så utgår dom från hur länge offret är borta. Det som talar emot detta är vissa ickelevande offer som utv.båsplexit (och Andersson!!!) som ledde till jätelåååååånga avstängningar trots att offren inte tog nån skada
Dom är inte riktigt riktiga... Ok att det var en "ful" tackling men 4-6 matcher är för mycket... Osså expert-Kurre "Krama varann i Hockeyn" Lundmark. "klokt och välmotiverat beslut" Bara för att Sjögren fick hårda 9 matcher så skall Jans ha ungefär hälften...
Lägg ner Disciplinnämden eller sparka dess ledamoter.
Sahlander: Jo, vore ju knepigt ifall du skulle vara Janssons frestelse, men det är klart vem vet vad sjutton du inbillat honom. Måste vara något med kompetens kanske...
Zigge: Ni får kalla Ö-vik vad ni vill. Foppaland, Mackeland, Pappersbruksland, Friscoland, Modomecca... Men Stalleland ligger i Skåne, huvudstaden heter Malmö.
Okej, jag hade inte hört vad Wikegård sagt om Hållberg. Han kläcker ju en hel del grodor, bland annat blev han utvisad när MIF mötte Färjestad slutspelet 2001 (tror jag det var). Det fick laget lida för.
Men Wikegård brinner för hockeyn och speciellt i en stad som Stockholm behövs det då hockeyn annars bara faller i glömska.
I Boden (FÖRDEL BODEN!) talas det fortfarande om att Wikegård slog sönder ett bord i ett vredesutbrott för längesen... :)
MartinSedin: menaru klubben 'Bortslarvade MODOister'? ;-) En till, som spelar med Penk, Blaha och Piskor (!!) Lägger han fortfarande lika snygga straffar?
Johan: Det var väl inte 'uppviglingen' jag syftade på. När man försöker negligera en skada, o snacka om att 'han (Per H)behövde inte uppsöka sjukhuset' o annat skitsnack, då har man DEFINITIVT trampat över!! Han gör sig bara löjlig med detta, saknar trovärdighet i övrigt.
Zigge: Att ha Wikegård i sitt lag är bra. Wikegård är engagerad, ogenerad, kunnig och har förmågan att spänna mörka ögon i de som inte ger 100%.
Hans uttalande om att HV71 är mesar stämmer ju utan tvekan.
Hans "uppvigling" ser jag inget fel med. Det är jobbigt för klubbar att åka till ställen som Karlstad och Ö-vik där publiken är enormt enögd. Då är det klart man ber om hjälp så gott man kan om den hjälpen inte finns automatiskt (som i begravningsstämnings-Globen).
Wikegåred dominerar för tillfället, han är den enda intressante personen i Djurgården, och den enda som kan få DIF att lyfta.
Paddan: Japp, David Langstraff nu 4 i tävlingen! Starkt Jobbat, David! 1:a Werner, sen Hirsch o Enhörning. Snart kommer väl lillebror Enhörning o kompiiisen Hellstroem. Höga Kusten Hockey dominerar!!! Quiz: Vilka tidigare HKH/NSK:are har spelat i MODO?
Hmm...knepigt, verkar ha smugit sig in någon spelare i MoDos trupp som jag aldrig hört talas om. I omröstningen om bäste MoDo-spelare under säsongen finns någon "Lagstraff" med. Är det någon släkting till han engelsmannen som spelade i DIF? ;)
Måste också säga att det var en riktigt trevlig essä som LumberJack hade skrivit, väldigt intressant idé för introt...
Tack, men nej tack. Fast det är klart - den skulle med allra största sannolikhet inte innehålla delmomentet "dryga frågor" i alla fall (får jag fler minus nu?)... ;P
Äh, jag satsade naturligtvis allt på att pricka in matchresultaten och vinna på det viset. Ska det vara hockeyexpert så ska det! Tyvärr uppstod någon sorts konstig situation i Timrå, vilken gjorde att mitt resultat i den matchen föll.
Jahaja, här låg ju min tråd och väntade på mig. Trevligt, då kan jag ta och köra kvällens slutspelsslutspelskrönika. En trekamp mellan tre skribenter som troligen är gamla som gatan, allihop av dem. Det finns nog ingen trio i hockeysverige som kan göra anspråk på att ha knackat in fler tecken i diverse MoDo-forum under de år som gått sedan internets intåg i svenska hem.
Även om de kanske har en divergerande fördelning av antal tecken/inlägg, dårå.
Självklart spelar rutin en stor roll i dessa sammanhang och vi ser mycket habila scores över hela linjen, men Lumber Jack slinter tyvärr på tipsdelen och bjuder på ett lite för romantiskt tips med relativt många mål. Knas - Queen of ettrighet hugger självklart när chansen ges och prickar där in tävlingens första oavgjorda resultat (DIF-FBK), fint tippande av henne även i den andra matchen (TIK-VF), gör att Frisco pressas hårt på frågedelen, vilken knas sin vana trogen gör allt för att sumpa.
I essäfrågan kopplar så Frisco slutligen greppet om tävlingens sista kvinnliga deltagare och bokar sin plats i den helmanliga finalen. En uppmaning dock att läsa både Friscos och Lumber Jacks essäsvar...ni kanske blir upprörda, engagerade, tveksamma eller något helt annat, men oberörda blir ni iaf inte.
Semifinal #2 utspelar sig under den riktiga semifinal #5, med deltagarna samjo, nikki88 och Aben.
Wewillwintoday: Sant, idag skötte han sig dock ypperligt, han är ju en erkänt bra slutspelsmålis, matchens bäste lirare idag soms agt, lär även stå på lördag.
danoj: Usch, det är synd.. Norrenas svaghet är ju hans dumma slidingar i bla 1v1 lägen.. Jag har sällan skådat ett sånt lätt mål Söderberg gjorde i januari på honom.
Frisco: Instabil, nja det tycker jag inte, han lär ju blivit provocerad, men om man bortser från idag och mot er i serien så har jag inte märkt av nått annat.
NuMountain: Inte undra på attt Timrå förlorade. De måste bestämma sig om de ska ha målvakt eller inte. 58.25 GK out Timrå 35. KAPANEN, Kimmo 58.32 GK in Timrå 35. KAPANEN, Kimmo 59.13 GK out Timrå 35. KAPANEN, Kimmo 59.28 GK in Timrå 35. KAPANEN, Kimmo 59.38 GK out Timrå 35. KAPANEN, Kimmo