Mitt amatörmässiga öga säger att Djurgården troligen passar MoDo bättre än löven. Djurgården är inte lika grisiga och det är just grisigheten som MoDo haft som akilleshäl under säsongen. Det och forechecka från motståndarna. Djurgården har väl även en sämre backsidan som vårt frejdiga spel bör kunna utnyttja. Som grädde på moset så har de ju lite skador på målvaktsfronten (utan att veta status på dessa).
Dock är deras forwards sida klass med Krüger i spetsen. Kan man stänga den och juniskedjan så är det väl inte jättespetsigt därutöver.
Bad_Brett: Jens "allsvenskans bästa värvning" Lööke lyser med sin frånvaro. Han skulle ju vara superspets på den här nivån. Var väl främst pengapåsen från Kentää som lockade.
MorganaLefaey: Alltså det är DIFs match att förlora, spelar man som man gjorde i första 5-10 minuterna av andra periodne så vinner man matchen. Kommer man ut och går på alla jävla knep som weigel och gänget har så lär det bli avgjort sista 30 sekunderna av tredje
{10015}: ja hade han inte vart så dum hade de ledat med 4-1 i stället. Men jag tror löven kommer vända detta. Djurgården har haft full kontroll o bjuder in löven.
Dock är deras forwards sida klass med Krüger i spetsen. Kan man stänga den och juniskedjan så är det väl inte jättespetsigt därutöver.
Vad vet jag.