Rundblad sågs komma från gymmet med knäskydd medan laget hade träning på is. Haltades dock inte. Woods klev av i slutet av träningen när dem skulle köra stafett.
En fråga till er som kategoriskt bajsar på MoDos arbete på sociala medier/MoDo Channel, följer ni andra klubbar och hur mycket bättre/sämre är de? Vilka är förebilder?
Jan-Erik : Jag skriver inte att felet är MoDos. Den gör nog varken till eller från då det är relativt få som följer MoDo i det stora sammanhanget. Jag är mer kritisk till naiviteten i samhället.
Silly: hemma och hos folk jag känner som har det rent hemma sitter jag alltid av ren hänsyn. rätt förlegat o stå å skvätta. fäller du ner ringen efteråt åtminstone?
Smurfen: Riktigt bra offensivt, sämre defensivt. Tror vi kommer behöva ta in en till back. Räcker med en skada som nu på Rundblad och vi blir riktigt tunna där.
Jan-Erik : exakt, att låsa in innehåll med en så liten målgrupp känns väldigt old school. Jag tror att Modo Chanel är en stor energitjuv på kansliet, nej låt kreativiteten flöda och publicera samma innehåll i alla kanaler.
{5647}: Du skriver att kineserna hoppas på att personer i högre positioner installerar appen. Det har väl inget med Modo att göra? Du får det att låta som att Modo tillhandahåller ett så frestande innehåll på Tik Tok som på något sätt leder några mäktiga men inbitna Modo fans i fördärvet. Lärde du dig inget av sommarens Modo chanel debatt vad gäller kvalitet på innehåll? Tik Tok är ju mest för ungdomar som ännu inte är så mäktiga. För övrigt. Är man en mäktig person tenderar man ha resurser att göra en säkerhetsbedömning som gör att just dessa personer vid behov avstår.
{5647}: ja de aggregerar data men det är väl en ickefråga, de användare som väljer att ta del av MoDos innehåll är ju redan användare. Helt rätt att satsa på att nå alla målgrupper på den plattform de själva föredrar. Lägg ner MoDo Chanel och börja producera massor av film och tryck ut på alla plattformar, fb, youtube, insta och TikTok, låt mottagarna själva välja var de vill ta del av det. Liten kostnad som läggs på PR kontot, då slipper vi även diskussionen om dåligt innehåll på MC som har en handfull visningar.
Jan-Erik : Jag ser inte heller några större problem med att just MoDo skaffar ett officiellt TikTok konto utan min kritik är riktad åt själva plattformen, inte MoDo. Verkar ju dessutom som att det är ett krav från SHL.
Jan-Erik : Ja att företag men internationella affärer och kanske uppgifter mot kunder inom stat/försvar m.m. sätter gränser mot att medarbetare m.m. har TikTok kan jag förstå.
Men MoDo har nog inte mkt att förlora på det, bara massor att vinna. Eller ja några surgubbar som är lite griniga 3 dagar kanske. MoDo lever på att man säljer sitt varumärke. Att då inte vara på den kanske populäraste median just nu blir ju rätt dumt då.
Och angående att stötta Kina eller valfri annan diktatur så hamnar man nog fort med fingrarna i massa konstiga syltburkar om ser så på allt.
modomille: Nu begränsar jag mig till om det skulle vara problem för sporten att ha TikTok och där ser jag inte någon vinst för kineserna att spionera på sporten ishockey. Utgår från att andra personer/lag inom idrotten som redan har TikTok gjort någon form av analys och sett att uppsidan i form av att man når ut till de yngsta fansen (och även till en del äldre) är betydligt större än riskerna. Har aldrig hört talas om någon inom sporten som via TikTok drabbats av kineserna. Risker finns med allt, har själv varit i kontakt med mobiltelefonmotståndare som bara "pratar" i sin egen mobiltelefonen på en meters avstånd för att de tycker att det är stora strålningsrisker och det vet vi kanske först om många år om det ligger något i att det är stora risker med mobilers strålning eller ej. Med det vill jag ha sagt att det finns risker med allt men att man får se till uppsidan. Mobiltelefonmotsåndarna är för många en driftkuku och många anser att de går miste om mycket som minimerar sin användning.
{5647}: Så sent som i slutet av februari i år kom det FÖRSTA förbudet i EU och det gällde att anställda i EU kommissionen inte får ha Tiktok på sina mobiler. Därifrån till ett generellt EU förbud är steget långt. Jag kan ha full förståelse för att det inom politiken KANSKE finns vissa säkerhetsrisker MEN inom sporten ishockey är det väl inte så mycket som finns för kineserna att spionera på?
modomille: Tycker det är bra att man äntligen skaffat ett officiellt konto på TikTok med den enkla motiveringen att det är där man når ut till de yngsta fansen. De andra plattformarna känns allmänt gubbiga för medelålders plus och på Twitter och Facebook lär man inte nå många fans i skolåldern. Och vill man inte dö sotdöden och bli en intresseförening för just medelålders plus så måste man hänga med i vad de yngre generationerna vill se.
Om sedan enskilda individer vill göra det till någon slags utrikespolitisk fråga är det fullt tillåtet att bojkotta plattformen ifråga. Personligen bojkottar jag Instagram pga anledningar men ser inget fel i att andra använder den. Men låt kidsen få lite MoDo-content på plattformen de själva föredrar.
Mackan: Skapade ett nytt konto på Tv4play med mitt canaldigital parabol kundnummer, man kan välja annan leverantör i skapa konto fasen, funkade inte alls första veckan men nu verkar det gå.
{7639}: Tack för bild. Den fliken finns inte för mig. Men jag snyltar av mina föräldrar och deras cmore-paket har inte följt med till tv4-play. Hur gick det till för dig? Var det bara att logga in och så fanns allt tillgängligt för dig efter vad ditt paket ger?
Jan-Erik : Så om jag förstår dig rätt så bara för att en merpart av folket inte bojkottar TikTok så betyder det att det inte finns några problem med TikTok?
Jan-Erik : Risken är överhängande att den blir förbjuden i EU eller kanske bara i Sverige. Jag har nog svårt för insta, Youtube och Facebook, men där är det i alla fall företag som får kontroll över min data. Här är det direkt den kinesiska staten. Vi har redan förbjudit kinesiska produkter inom säkerhetsskydd. Frågan är nog mest när det även sker på sådant här.
bollan123: Håller med. Jag som är i medelåldern har inte något mot Tik tok. Det är ju framtiden. Ni som är motståndare - vilka lag/personer finns det som bojkottar inom elitidrott eller för all del musik som kan ni räkna upp? Även äldre som t ex ABBA har tik tok.
{7639}: Sitter och tittar på de 2 lagen som kommer att mötas i 23/24 års Kvalserien längre fram i vår! Malnö - Oskarshamn .. 2 uddlösa lag 0- 0 står det! Oskars har haft några PP utan att skapa några större chanser. Wernblom får spela i PP1
Instämmer!
www.youtube.com/watch?v=Gcj34XixuYg&pp=ygUEa2lzcw%3D%3D