Zource: Nej blir det korta svaret men det spär kanske på lite. Nej jag tycker inte Rögle representanter det jag tycker hockeyn skall stå för och sedan tycker jag inte om brunkarhockey i allmänhet.
modomille: Visst att man kan ha åsikter om Växjö och deras ”plast” , men hockeymässigt är det ren och skär klass. Så av den anledningen ser jag mycket hellre Växjö i final. Dock hoppas jag Skellefteå tar hem guldet.
{5647}: bättre att bara ge 10% av ens bruttolön i böter. Tycker det är trams att det ska bli sportsliga bestraffningar sålänge det inte är tydligt med flit, likt spelaren i hästen
{10015}: Det är inte domarnas sida. De flesta domarna vill inte ha det såhär och det är inte de som anmäler.
De har kallat det likgiltighet tidigare. Dvs, att inte aktivt försöka undvika smällen.
Jag tycker straffen är sjukt hårda. Det är klart att man ska göra sitt bästa för att inte skada funktionärer, men att Lundin och Öland har väldigt dålig split vision borde inte straffas på den där nivån är min åsikt.
Men, nu har vi de prejudikat vi har och då tycker jag att man ska vara konsekventa i alla fall. Alternativt gå ut och tydligt säga att regeltolkningen ändrats. Challe Berglunds utspel borde antingen kommit direkt efter Lundin eller inte alls. Han har vetat det här hela säsongen och att då komma så sent och gnälla stinker bara dålig förlorare.
{5647}: Låter nästan på dig som att du tar domarsidan. De som har anmälts har anmälts för att det tyvärr inte finns någon spelkänsla. Att Kalle Östman fick tre matcher för något som kallas för physical abuse är ett skämt. Att ens kalla det för physical abuse är helt absurt. Han fick dessutom 12 000 kr i böter, för en incident som sker på någon sekund där Östman inte hinner reagera.
Så här lät uttalandet frå DN: ” En spelare eller ledare som avsiktligt tillfogar en domare eller matchfunktionär fysisk kontakt på något sätt ska ådömas game misconduct och anmälas till disciplinnämnden. ” att kalla det för avsiktligt är ett skämt och otroligt beklagligt. Det gör det tydligt att det saknas spelkänsla hos dem som bedömer.
{10015}: Varken Linus Klasen eller Södertäljespelaren som åkte in i domaren bakom mål anmäldes. Det är två av oerhört många exempel. Man anmäler bara när man tycker att den som krockar med domaren är likgiltig. Likgiltig betyder dock inte vad man normalt menar med likgiltig, utan är något juridiskt språk för att man inte gjort sitt bästa för att undvika.
I och med att killen i NHL försökte undvika krocka de tiondelar han hade kvar innan smällen så skulle han inte anmälts i Sverige. Alla anmälda har en sak gemensamt. De har inte gjort något alls för att undvika.
{5647}: Vi har inte samma uppfattningar här. Min uppfattning är att de anmäler varje gång det blir en kontakt, olyckliga eller inte. Finns massor av exempel.
Menar du att den situationen inte skulle anmälas i Sverige instämmer jag definitivt inte om man ser till tidigare domarincidenter som straffat sig, särskilt eftersom domaren skadade sig allvarligt i denna situationen.
I Sverige ser man tyvärr bara till hur situationen slutade och inte själva situationen de flesta av gångerna.
Bad_Brett: Jag är skyldig Rasmus en ursäkt! Man kanske skulle begränsa till spelare som Modo kan tänkas vilja ha tillbaka? Där ryker ju t.ex. Bartosak. Jag tog inte med gamm-Kempe heller.
Shangattay: Om man går in på Modo Hockeys sida på Eliteprospects och scrollar nedåt finns det en "where are they now" funktion, där man lätt kan se din efterfrågade information.
Försöker lista alla spelare med Modoanknytning som idag huserar i andra lag i NHL, AHL, SHL och diverse europeiska förstaligor. Oavsett kontraktslängd, och även om det är osannolikt att de nånsin spelar här igen (Typ William Nylander). Inser att jag har för dålig koll och dessutom är glömsk. Därför ber jag ödmjukt om er hjälp att komplettera listan!
Linus Ullmark Anton Forsberg
Victor Hedman Robert Hägg Mattias Norlinder William Wallinder William Strömgren Jesper Sellgren Victor Berglund Ludwig Byström
William Nylander Victor Olofsson Adrian Kempe Fredrik Olofsson Linus Sandin Lukas Wernblom Adam Tambellini Jonathan Johnsson Patrik Karlkvist
{10015}: Oftast anmäler de verkligen inte. De saknar känsla, men der är bara när man haft lång tid pä sig att undvika. Mam ser på bilderna från NHL att spelaren verkligen försöker agera när han till slut ser domaren.
Den skulle inte anmälts i Sverige är min gissning. I alla fall om de följer tidigare exempel.
Trilske: Riktigt otäckt, känns utifrån vad man kan se som en högfartskrock, domaren hel sänkt och ”Haydn Fleur” också drabbad, har ju blicken bort ifrån domaren när det smäller och dom nickar ju varandra i huvudet,, har ju ett blodigt papper eller dyl. I handsken när han också leds av isen, känns verkligen som en olyckshändelse och kommer nog inte leda till någon efterräkning, det går fort därute och olyckshändelser sker tyvärr, något som våra Svenska domare också bör beakta lite bättre…
Trilske: Haydn Fleury måste nog sakna split vision, trots att han anses vara en kapabel tvåvägsback i ett väldigt bra NHL-lag... eller så sker olyckor helt enkelt..
{5647}: Korkade utspel? Det jag säger är ju sant, bekräftat av domarchefen. Domarna är helt och hållet fredade från all kontakt, sen har spelarna stundtals tur om domaren har lite spelkänsla. Men oftast anmäler de ju.
Tror de stannar några år till, men hade varit grymt om vi kunde få hem dem innan de blir allt för gamla. Strunta i paychecken, du har redan 700 millar Victor 😂
{10595}: Hedman har också sagt att han vill göra två år till i NHL men han kommer ju absolut hem efter karriären iaf. Farsgubben va väl materialare förut också va?
Padrone78: Hahaha. Minns när det blev nån hype kring "Bombers" som de kallas. De fick väl ärva ett par millar av en Björnabo när han dog, som tack för sin föreningsverksamhet i byn.
Div 5-klubben skulle "lätt" klättra till tvåan med bättre resurser hette det. Sen kommer man till div 3 och får möta Hallenius & co 🤣
Man har ju lite bättre nerver än Rantakari och pojkarna haha..