Peja: Det var bra jobbat av BIF att åka ur med den högsta lönebudgeten i SHL. Hägg tackar nog inte nej till 380 lök från BIF, men frågan är om ni lärt er något i HA.
Costanza: Er sportchef har gjort ett lysande jobb i relation till laget vs spenderad krona, men er lönebudget kommer nog vara rejält mycket mindre än Brynäs. Timrå, Malmö och Modo lär ha de billigaste trupperna nu när Oskarshamn har åkt ur. Kommer krävas nya underverk av er sportchef, men sett till historiken kan det ju mycket väl bli så att han träffar rätt igen.
Senast ni spelade mot Brynäs i SHL hade vi nog lågbudget-lag, men det var då.
Såg Moras nyförvärv och tänkte, nämen vilket sammanträffande, har de värvat sin egen True?? Men så ser jag han heter Ture. Läser lite för snabbt ibland.
Rht: Jag är inte orolig. Nu är vi klar med Centersidan , Så där är vi hemma nu! För bra centrar växer inte på träd.
Men det gör bra backar och ytterforwards! Så är det bara att slutföra pusslet nu Hinken i lugn och ro, Ingen stress. Bättre att det blir rätt och att det är spets!
Peja: Skulle han välja Brynäs före MoDo när MoDo har gjort honom som spelare skulle jag bli väldigt förvånad. Ni får buda högt i så fall och tömma kassan.
Peja: Är ni Campese-rika nu igen ;-) Minus 23 miljoner 2021 och räknade upp värdet på arenan med 54 miljoner. Jag vet att det finns gatstenar på Brynäs. Har bott där :-)
Costanza: Ni får hoppas att Benn fortsätter i Brynäs. Annars kommer nog Brynäs leta en annan back med hög lön, typ Gimo-sonen. Brynäs har haft en väldigt tjock plånbok i några år nu, även med Oskarshamns fallskärm kan Brynäs värva dyra spelare.
{10585}: Två intressanta platser att fylla. Hägg kan bli svår att veva in om han vill hem. Andra kommer säkert att buda högre. Gissar att MoDo siktar på 270,000 på ena och 170,000 på den andra. Byström skulle kunna ta det andra budet, men det finns säkert andra som passar in bättre i spelsystemet och med den backuppsättning vi har.
Silly: Jo, bra att all silly inte släpar på in i augusti utan att de kan vara på plats och köra. Tycker det ser spännande ut när man ser vad Hinken sökt som ytter (Puistola) och två backplatser kvar dessutom.
{10585}: Ja, eller möjligen är det din otrevliga framtoning och nedvärderande omdömen som får folk att tolka dig som ett troll, även om du kanske bara är grovt missförstådd.
Tarasov: har t.o.m. drömt om letter så här är mitt förslag. Rubins,Jelisejevs,Gudlevskis , Tribuncovs, Marenis. Har fortfarande inte kommit på den sjätte så tar med skidskytten Rastorgujevs då. Vägrar googla men den saknade bode vara några år tillbaka i tiden Ber om överseende med ev. Felstavningar. Dock inga medvetna
"Kan vi hitta en super spelare som gillar byggkonsulta så kan jag köpa den o låna ut för en mindre peng. Han kan hjälpa mig mellan träningarna o matcher o dra in pengar, De pengar han dra in går till hans lön och Modo få låna för halva pengen. Kanske mindre och till o med!
Om han kostar 400 tkr i månaden så kan Modo låna han för 100 tkr, han dra in 250 tkr i månaden åt mig och jag sponsra 50 tkr."
Koff: Hoppas uppgifterna om att Rundblad tränar hårdare än någonsin stämmer. Vi behöver hans fulla potential. Vore framförallt väldigt kul om vi fick se den offensiva Rundblad igen.
Marrdin: Sanny har äntligen insett det många sett väldigt länge och retar sig på. Jag tycker att Sanny och TV4 är högst medskyldiga som uppmuntrat allt det där. Det är ju bara bisittare och experter som hyllar det där med kampen framför mål, screening, boxa ut och allt förbannat. Dags för en av de största syndarna att vakna, men lite lär förändras när medialandskapet är sådant.
{5647}: Offensivt var han en flopp. Visade potential i början men sedan försvann han helt. Nog för att han blivit omskolad, men gör man 50 poäng på 55 matcher i SHL så bör man åtminstone kunna spela lite powerplay. 12 poäng är riktigt, riktigt svagt.
Som jämförelse gjorde August Berg 11 poäng och var +5.