{10015}: Känns som vi skulle kunna hitta en mer/Bättre etablerad spelare? Som typ den här killen? En Karaktärsspelare som NHL tåget kanske har gått för. Och som Hinken förmodligen kan?
{10015}: Finns det någon substans eller koppling till Patrik Pustola? Eftersom det namnet nämns här ibland? Eller varför kommer det namnet upp här titt som tätt?
{5647}: I en mot en situationer är han ruggigt vass iallafall, definitivt en av ligans bästa spelare där. Men som du säger är han lite juniorlik stundtals och har en del att jobba på i spelet utan puck.
{10015}: Absolut, men han har en del att jobba på. Tappar pucken på fel ställen. Dribblar för mycket. Spelar helt enkelt för svårt. Det kan inte vara lätt att spela med honom.
Men han har väldigt bra driv och ett bra skott. Med rätt vägledning kan han vara betydligt bättre i vinter.
Tarasov: Det känns lite som att du kastar in de bästa spelarna, men inte riktigt funderat på position. Ranta ser jag inte som någon som ska stå framför mål. Ingen annan i den förstafemma du målat upp.
Vigenault och True kanske är de två bästa framför mål. Jag kan se Aagaard och Woods som bumpers. JO och VO på högerkanten i olika femmor. Sedan Jasek och Näsén till vänster. Bernhardt och någon annan på blå.
Jag tycker Ranta är för dålig passningsspelare för att jag ska vilja ha honom i pp om vi kan lösa det på annat sätt. Han håller pucken för länge och är dålig på direktpass. Hans skott är inte bra nog för att kompensera för det.
Så tänker jag i alla fall. Hitta rätt person för rätt roll och då kanske vi tyvärr får lämna en bra spelare utanför eller ha som reserv för en plats vid skador.
Och nu tror jag inte VO kommer så Woods hamnar till höger för mig och någon som Theo J eller Lucas P får vara bumper. Någon med bra spelsinne för att köra direktpass och söka ytor.
Gavelo: Karlin sa att han skulle få tvåmiljonerskontrakt i NHL. Jag tror att det blir 300k-1m om han förlänger där och skulle inte förvåna mig om det blir AHL spel.
Gavelo: Säkert en kombination av uselt självförtroende och att han är ovan att hitta rätt position på stor rink. Han är rätt beroende av en bra omgivning också.
Brukar väl inte direkt vara några bomber när det är lagertömning, lär väl vara lite silly kring allsvenska mitten/bottenlag och lite div1-silly som inte direkt är hårdvaluta i nyhetsväg.
Kanske att rödhöken bjuder på något han hört i ryktesväg om man har tur.
Sigge: Under framförallt tiden i Frölunda så utvecklade han placeringsspelet i slottet och spelet utan puck i allmänhet, han blev duktig på att stå rätt och få ut mycket av skottet. Nu har jag inte sett honom så mycket i NHL men av denna turnering att döma så får han inte ut just någonting från sitt spel.
Gavelo: Viktor har aldrig varit en involverad spelare, han har bara sitt skott vilket inte räcker till för att spela i NHL. Dahlin däremot är en fröjd att se på, helt otroligt back
{10015}: Viktor Olofsson stärker inte sina aktier att hitta en ny NHL klubb i sommar iaf efter denna hockeyturnering, 0p på 2,5 match hittills men än värre är att han är direkt blek.
grimiss: Tror Stor-Dansken vill lira mer offensivt som han gjorde bra i AHL tidigare. Kan ha hamnat i ett fack nu och ser MoDo-äventyret som ett bra steg att producera poäng igen.
Costanza: har jag missat snack om true nu när han är klar? Känns som forumet mest handlar om bokstäver och Brynäs. Jag kan inte ett skit om true utöver de grova dragen. Vad tror vi? Vill se mer true-prepp!!! (Eller diss då)
Brander: kommer aldrig glömma när vi åkte till gävle med 6-7 bussar. En klasskompis trodde nån elda han på jeansen men visade sig att det var en båttuta som inte höll tätt så han hade istappar på bakfickan. I paus lyckades jag hångla upp en lokal tjej som jag tror blev charmad av den fina röda matchtröjan. Minns att dåvarande the reds ledare fotade o sa jag skulle få en bild för att visa mitt svek. Men jag försökte bara omvända mindre lyckade geografiskt födda. Har inget minne av hur matchen slutade, kan blanda ihop det nu. Men tror vi ledde stort o förlorade efter 5-6 raka brynäsmål. Oavsett så är brynäs helt klart mer SHL för mig än Timrå.
DrCox: Skönt att det i alla fall är mot två förväntade botten sex lag. Matcher vi var riktigt bra på förra säsongen. Det kunde ha varit typ SAIK och FBK också.
Smurfen: känns ju konstigt att börja med två borta. Aja då hoppas man att vi får hemmapremiär på en lördag iallafall😊 (iof kanske hemmapremiären lockar mycket folk vilken dag det än blir)
Ja gärna många lördagar så man kan se så många som möjligt live samt så mycket klirr i kassan som möjligt💪
Peja: Det rör sig om relativt få individer men det resulterar i rätt så många inlägg. I kombination med att jag tror att båda lagens fans vädrar morgonluft av olika anledningar.
Jugge: Håller inte med vissa här. Brynäs är ett klassiskt lag som hör hemma i SHL, till skillnad från t ex Örebro som är ett ganska meningslöst lag (tycker jag trots att jag har starka kopplingar till staden).
Jag håller med dig, Jag gillar Dif lika mycket som Färjestad (dvs inte alls), men skulle hellre se Dif i SHL i stället för Örebro, Örebro är ett så onödigt lag i SHL…
SPOODI: löven hör hemma i HA, tycker ändå Djurgården är en SHL klubb (även om jag hatar dom med hela mitt hjärta) . Ut med Örebro och upp med DIF. Sen stänger vi ligan! (OBS! ett skämt om att stänga ligan!)
Känns som vi skulle kunna hitta en mer/Bättre etablerad spelare?
Som typ den här killen?
En Karaktärsspelare som NHL tåget kanske har gått för.
Och som Hinken förmodligen kan?