{10015}: Dock inte speciellt troligt. Steget är minst sagt enormt från juniorhockey till Shl. LP kan såklart hoppas få ett kontrakt med någon shl klubb, Skellefteå har säker en öppning för en mindre roll i 3/4:e kedjan. Att Gästrin skulle ta en Ahl plats är inte speciellt troligt, möjligtvis en Shl plats även om de steget är stort för någon som aldrig spelat senior hockey.
Ett bra exempel är Janos Hari som har betydlig bättre stats än Gästrin i J20 men höll inte i Shl direkt, As är ett perfekt steg att ta.
Gavelo: Åker vi ur försvinner troligtvis båda. Lucas har signalerat ganska tydligt att det är SHL som gäller nästa säsong. Milton kan försvinna både till SHL eller till AHL nästa säsong.
{10015}: Eftersom LP inte tagit plats i A-truppen riktigt än så får nog gissningsvis Milton vänta till nästa säsong! Förväntar mig att båda är ordinarie nästa säsong oavsett liga.
Förlust mot Växjö för J20 i dag 1-2 på overtime. Men Milton fortsätter att ösa på med 10 poäng på sex senaste (6 mål och 4 assist). Vore kul om han fick chansen med herrarna igen snart.
Vässa dina stämband! Jag som trodde på förlust senast då jag saknade lagets obligatoriska dipp som brukade komma när man minst ville… Laget trampar på i rätt riktning, Om vi orkar spela som de två senaste matcherna och inte rasar ihop så vinner vi enkelt!!
Vi bryter vår trista borta stats i kväll?!
Det är skönare att vara MoDo supporter nu jämfört med i höstas strax före jul då allt kändes förjävligt…
RedNek: Lämnar inom kort Södermalm och drar till Närke för att se MoDo på plats för andra gången i denna säsong. Senast i Övik då Brynäs fick smisk. Vill se tre tydliga poäng mot ett krisande Örebro.
Sigge: Det behövs inte fler spelare in i laget. Det gör ingen skillnad, det är spelet och grunderna i spelet som måste sitta de resterande omgångarna. Det görs bäst av dem som varit med under säsongen. Tycker som sagt Modo egentligen har ett helt okej eller tom bra SHL-lag men vi har inte lärt oss spela utan puck vilket har vart det största problemet under säsongen
Supert: Tror inte det blir några fler värvningar denna säsong. Och OM Hinken väljer att ta in någon så hoppas jag verkligen att det blir någon bättre än Melnick.
"Men, man väljer inte, MoDo väljer Dej, Du är utvald. Därav, skriv inte skit om MoDo vid eventuella framtida förluster. Vi är ändå de utvalda supportrarna"
Marrdin: Då hoppas jag du får uppleva en seger, har rest en del i mina dagar för att se MoDo, ibland är man bara glad om man får se ett mål, men i detta kritiska läge hoppas jag Du och vi andra får se vinst i morgon.
Marrdin: Precis så har jag upplevt mitt liv också. Frånsett några dryga människor härinne, så blir man alltid väl bemött som MoDoit. En dörröppnare oftast. Njut av livet, och är destinationen Örebro så hoppas jag få se Dej berusad av lycka om ett knappt dygn
puffe: nu har resan tagit oss till hammar, söder om askersund, efter god mat och bärs i bastutunna med några motståndarsupportar är jag mer än någonsin övertygad att alla i vårt långa land gillar MoDo! Det känns så, att man ändå unnar oss en fortsättning i SHL.
Örebro har en vass förstakedja och ett bra powerplay, men i övrigt så är dem ganska uddlösa. Den MoDo spelare som tar en offensiv utvisning imorgon bör straffas med en straffrunda upp för paradiskullen, samt ta sig ned likt Eddie the Eagle.
Paninaro: Strunt i vad som händer i andra matcher. Ni fixar det på egen hand. Ni har 8 poäng på senaste 5 matcherna så ni är på g. En match i taget med fokus på the-task-at-hand så är ni snart på säker mark.
puffe: Jag vet inte om jag nånsin sett nån annan formulera sig så men jag vet att det du beskriver är min livsåskådning. Supporterskap är i mitt fall synonymt med livsåskådning. Jag har, sedan mina ögon öppnades, predikat tesen att man inte väljer lag, laget väljer dig. Jag har även hävdat att det går till som i NHL, dvs det sämsta laget får välja först för att på så vis kunna lägga vantarna på guldkornen.
Sjukt ändå, om ett dygn är det himmel eller helvete, Varför skulle man ge sin själ åt en simpel hockybockyklubb?. Hade man lagt den tiden,energin pengar, på börsen hade man troligen levt som oligark Kaspiska Havet nu. Men, man väljer inte, MoDo väljer Dej, Du är utvald. Därav, skriv inte skit om MoDo vid eventuella framtida förluster. Vi är ändå de utvalda supportrarna
Steget är minst sagt enormt från juniorhockey till Shl.
LP kan såklart hoppas få ett kontrakt med någon shl klubb, Skellefteå har säker en öppning för en mindre roll i 3/4:e kedjan.
Att Gästrin skulle ta en Ahl plats är inte speciellt troligt, möjligtvis en Shl plats även om de steget är stort för någon som aldrig spelat senior hockey.
Ett bra exempel är Janos Hari som har betydlig bättre stats än Gästrin i J20 men höll inte i Shl direkt, As är ett perfekt steg att ta.