1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 532571 inlägg · 4126 ämnen

« · 2896443 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Försäsong 2025
hockey_21: Fattar inte varför man inte ställer upp med ett mer ordinarie lag, vad är det för mening att delta för att sedan skicka juniorerna, blir ju lite utav ett hån mot Sundsvall hockey också som förmodligen säljer bra med biljetter när Modo kommer på besök.

Vi har tex en väldigt svajig BP samt ett rätt osynkat PP där skyttar som Andersson och Olofsson inte satt en enda puck, kanske kunde vara lämpligt att träna det mot Sundsvall.

Sv: Försäsong 2025
Sigge: Onödigt att vara med i den cupen varenda år. Ta båten över till Finland och möt lite lag vi inte annars möter.

Sv: Försäsong 2025
Sigge:
Det helt rätt,
Dom får så mycket skit här inne om dom inte vinner med 10-0...
Då är det bättre att J-20 får vinna med 4-1
Så är alla nöjda och glada i kväll....
Medans A-laget gnuggar PP och BP och Styrspel!

Sv: Försäsong 2025
Framnäs: Jag tycker man åtminstone kunnat ha halva seniortruppen med. Förra året var ju MC, OP och några andra med. Att baraskicka ner U20 truppen känns sjukt oseriöst och onödigt

Sv: Försäsong 2025
Framnäs: det är ju bara o ignorera dagens match då bara Hallin och Falkenhäll som är med från seniorlaget. Som sagt tidigare blev det SCA cup nu istället för en resa söder ut som dom skulle åkt på om vi var kvar i SHL.

Sv: Försäsong 2025
Schöönt: Modo saknar sina bästa juniorer då dom är på landslagsuppdrag

Sv: Försäsong 2025
JoJo2613: Avskyr SCA-cupen pga matchen mot div.1-laget. Nån upplaga var det inte ens Sundsvall som arrangör utan istället Hudik. Då tar jag hellre åtta strutar i röven från Lule!

Bort med sånt här trams från försäsongsschemat nu. Tycker synd om er som ändå sätter er och tittar, som om det fanns något av intresse där inför HA-säsongen 25/26.

Sv: Försäsong 2025
Schöönt: Ebbe är i Tjeckien.

Sv: Försäsong 2025
Heyerdal: Gissar på Ebbe då detta är hans "enda" chans på försäsongen att få en match i seniorsammanhang. Men roligt för Skröder om han får chansen.

Sv: Försäsong 2025
appoF: dom ligger här i vassen och bara väntar på att nån ska nämna LP så dom får dra sitt rant för bokstavligen 100:e gången

Sv: Försäsong 2025
JoJo2613: Vem står i mål ikväll, Schröder?

Sv: Försäsong 2025
Schöönt: själv tror jag på det motsatta 3-5 förlust. Men Elton gör 2 mål.

Sv: Försäsong 2025
Eftersom det är så mycket snack om föredetta Modo spelare så tänker jag byta ämne.

Dagens tippning: Sundsvall har tappat ex antal spelare från ifjol men har ändå en stabil trupp för div 1. Sen tror jag U20 kommer visa framfötterna då chansen till spel i HA är mycket närmare än SHL för juniorer. Jag tippar en 5-3 seger.

Sv: Försäsong 2025
Berge: börjar det inte bli nog om LP nu? Allra helst från Brynäsfolk som kan diskutera det i sin egna kanal.

Många lovande karriärer har vänt åt fel håll pga dåliga råd och beslut. Jag tror att alla utanför Brynäs sfär ställer sig frågande till detta beslut. Men även de i Brynäs måste ju fråga sig vad ni ska med han till? Och han har väl inte direkt glänst än så länge i brynäsdressen?

Men vi kan bara tacka för vinsten pga den dåliga straffen och att Hinken fick utrymme att ställa ett ännu starkare lag på isen.

Hinken lurade skjortan av Alcén och tog pengarna hahaha

Sv: Försäsong 2025
Berge: Jo, jag har verkligen gått igenom det med öppet sinne. Liksom Adam Johansson, Mattias Persson, Fredrik Söderström, Sanny Lindström och de femtal andra jag hört eller läst uttala sig.

Kan det vara så att hålla på Brynäs är som att gå med i en sekt?

Killen är typ på 14e - 16e plats i Brynäs kedjehierarki enligt Sanny och mig. Precis som för Albert Sjöberg som drog till SHL innan han var etablerad och fick vända tillbaka. Den här säsongen blir det Östersund efter att ha fått nöta bänk. Eller Stakkestad som spenderat två säsonger mestadels på bänken och ska nu spela I BIK.

Jag medger att jag blir mer irriterad när det rör sig om en Modo-spelare, men jag tycker precis samma sak om Egor Polin som nu gick till Örebro. Dock bryr jag mig inte alls lika mycket om Polin.

Sv: Försäsong 2025
Willow:

”Det handlar med all säkerhet om en felaktig bedömning. Man gjorde helt enkelt fel. Svårare är det faktiskt inte.”

Kan inte du ge ett ärligt försök till att minska det här med att stensäkert konstatera faktum innan du faktiskt vet något? Försöka ha ett lite mer öppet sinne och inse att du faktiskt vet mindre än du tror? Det blir ju så fel när du sen sitter och låstas som att det regnar hela våren.

Sv: Försäsong 2025
SPOODI: Vad har du emot den familjen?

Sv: Försäsong 2025
Willow: Ser att en Styf spelar? Jag som trodde man blivit av med den familjen? Deprimerande att se

Sv: Försäsong 2025
JoJo2613: Det känns lika bra. Annars hade man säkert sett matchen och antingen varit besviken på att det varit för ojämnt eller för att Modo varit så ointresserade att det blivit hyggligt jämt på tavlan.

Nu kanske man ser matchen i alla fall och hoppas att Elton Hermansson och de andra får glänsa. Det blir nog tufft.

Sv: Försäsong 2025
Sen absolut hade jag vilja se 2-3 hela kedjor lira mot Sundsvall. Bara för att se vad dom skulle kunna göra. Men vi får ta o ladda upp inför Torsdag istället.

Sv: Försäsong 2025
TickledDonkey: Timrå kanske la det som en krav eller något. Kom och spela mot oss men det ska vara under SCA cupen. Och då en del planer föll igenom av degraderingen till HA så fick det bli såhär.

Spelar ingen större roll i slutändan. U20 får en riktigt smällkaramell av träningsmatch medans vi får en match mot Timrå nästa vecka. Bryr mig inte speciellt mycket om ifall det är SCA cup eller inte, träningsmatch som träningsmatch.

Sv: Försäsong 2025
JoJo2613: Jo men frågan kvarstår varför man ens är med i SCA-cupen. Timrå hade man väl kunnat möta ändå.

Sv: Försäsong 2025
TickledDonkey: Det var ju inte tänkt att vi skulle spela SCA cup. Om vi hade varit kvar i SHL så var tanken/planeringen för någon annan försäsongs turnering nere i södra Sverige.
Tror också MoDo hellre kör på träning här hemma och laddar upp totalt för Torsdags matchen på SAIK.

Sv: Försäsong 2025
Heyerdal: Men man måste ändå ställa sig frågan: Är inte försäsongsmatcher till för att ett lag, i detta fall de som förväntas representera A-laget, ska spela ihop sig inför en säsong?
I detta fall hade ju U20-laget kunnat boka in träningsmatchen direkt med Sundsvall medan A-laget kunnat försökt hitta annan motståndare.
Känns ju som att man är tvingade att spela denna cup bara av gammal hävd. Känns lite oseriöst i förberedelserna inför serien.

Sv: Försäsong 2025
FrOllik: Kom gärna med en egen slutsats efter att ha lyssnat på Sanny. Det år tydligen lätt att spela korkad, men underbygg din slutsats efter att ha lyssnat på Sannys tydliga sågning

Sv: Försäsong 2025
Willow: jo rå. Så klart du vet!

Sv: Försäsong 2025
Huge: Det handlar med all säkerhet om en felaktig bedömning. Man gjorde helt enkelt fel. Svårare är det faktiskt inte.

Såklart LP fått indikationer om att han ska få speltid. Han tjatade sig bort till Östersund för att han inte ville vara i fjärdekedjan med lite speltid.

Sv: Försäsong 2025
SPOODI: Blir så klart tufft för j20 mot ett tippat topplag i ettan, endast Hallin och Falkenhäll från A-lagstruppen då Gästrin, Ebbe och Oliwer Svensson är borta på landslagsuppdrag. Kul ändå se hur det går för våra juniorer.

Sv: Försäsong 2025
Willow: Anaheim måste rimligtvis sen länge ha förstått att LP kommer att få det tufft i Brynäs för att hävda sig i konkurrensen om istid bland forwards.
Ändå vill dom hellre se honom där än i ex MoDo.
Fundera på varför, eller tror du på allvar att dom
medvetet rekommenderar LP att gå till ett lag där dom tror att han INTE kommer att utvecklas åt rätt håll?
Gör du det är du mer än lovligt korkad.

Vare sig du, Sanny, landslagsledningen eller nån annan utomstående känner till Anaheims eller LP:s planer gällande hans utveckling och det har inte skit att göra med hur högt eller lågt jag eller nån annan rankar honom i laget.

Svårare är det inte.

Sv: Försäsong 2025
Huge: Jo, det är där Sanny inte är ensam. När större delen av hockeysverige håller med. När juniorlandslagsledningen håller med.

Det du menar ät att Anaheim, Brynäs och en 19-åring har rätt när deras åsikt är diametralt motsatt alla andras.

Men visst. Håller du LP som topp nio i Brynäs forwarssuppställning köper jsg din argumentation, utan att fatta hur fasen du kan ranka honom så högt. Ingen annan gör det nämligen.

Jag kanske ska gå in på Brynäs forum, som jag håller mig borta ifrån, och kontrollera att du kontinuerligt kommer argumentera för att LP ska spela I PP.

Sv: Försäsong 2025
Willow: Jag försvarar inte nån ledning öht, vare sig Anaheims eller Brynäs.
Tycker bara att det tragikomiskt när du och dina ”experter på Anaheims spelarutveckling” på allvar tror dig/sig veta bättre än Anaheim och LP, när det gäller vad som är bäst för hans utveckling i dagsläget.
Sanny må vara kunnig och trovärdig i många hockeyfrågor, men nåt orakel som vet bättre än Anaheim själva om deras interna saker är han fanimej inte. Och inte du heller.
Svårare är det inte.

Sv: Försäsong 2025
Huge: Jag refererade till Sanny Lindström och killen som drivit hockeylabbet idag i podden som drivs av TV4. Varför du ansåg dig tvingad att hoppa in och spela allan och repetera vad du ältat tidigare vet jag inte. Vi visste vad du tyckte, men däremot var informationen från Sanny helt ny.

Egentligen visste vi redan vad du skulle skriva innan någon ens kritiserat LP, för du är en nyttig idiot för brynäsledningem och skulle försvara deras beslut fullständigt oavsett vad det handlat om.

Lyssna pä podden nedan då Sanny sågar LP. Brynäs tippas tvåa så det är väl ungefär med tio minuter kvar som LPs val kraftigt ifrågasätts.

Sv: Försäsong 2025
Saltmasen: Det fattar såklart även Emil.
Det finns massor av unga (och äldre) som inte är fokuserade nog. Jag vet en spelare som kunde vara 2 timmar på gymmet och aktivt lägga en kvart på träning.

Är man på gymmet ska man vara fokuserad och träna hårt. Givetvis vila mellan "setten", men det finns inget självändamål med att bara fokusera på mobilen.

Sv: Försäsong 2025
Willow: Man måste vila också, tränar du hela tiden så orkar du inte spela en hel säsong. Tror det inte finns professionella hockeyspelare som skippar träning för att spela dataspel.

Sv: Försäsong 2025
Peja: Fast det är ju också ett tydligt exempel på Anaheims bristande kompetens. Clara var riktigt bra hos er, men direkt svag i FBK. Ska jag vara ärlig så var han rätt dålig mot oss också och en stor anledning till att vi lyckades vända och vinna.

Sv: Försäsong 2025
Peja:

Alright, fair enough. Men då kan vi istället ta Solberg som exempel istället där Anaheim kallade hem honom från Färjestad precis innan slutspelet.

Tycker det säger en del om hur kortsiktigt de verkar agera med sina prospects. Känns som att Anaheim sticker ut i det avseendet.

Sv: Försäsong 2025
Trilske: ” Ta bara Clara som exempel som rekommenderades till "målvaktskyrkogården" i FBK, vilket slutade med ett avbrutet lån mitt under säsongen.”

Clara var ju en Färjestadsspelare när Anaheim draftade honom. Det var inte Anaheim som pushade dit honom.

Sv: Försäsong 2025
Huge: Ha ha. Du krossar ingenting, utan visar bara din okunnighet.
Sanny snackar om att LP kommer att få svårt att ta en plats I laget. Han tycker att LP som bäst är den fjortonde bästa forwarden och indirekt att han är den sjätte bäste centern.

Exakt hur Anaheim resonerar i det fallet är då helt oväsentlig. Det är hål i huvudet för en ung spelare som behöver speltid att som bäst agera i fjärdekedjan. Den fjärdekedja som LP vägrade spela I och krävde utlåning för att slippa hos oss.

Såklart ser alla som analyserar Brynäs att LP inte får speltiden i pp, boxplay och fem mot fem han skulle behöva inför JVM. Att han inte kommer få istid som krävs för sin utveckling. Därför dömer de allra flesta ut val som LPs, som Egon Polins, Albert Sjöberg och många andra som lämnat en utvecklande miljö i HA med mycket speltid till att värma bänk och stagnera i SHL.

Lyssna på Fredrik Söderströms och Sannys utspel, för han kan mycket mer om hockey än du någonsin kommer göra. Du kanske kan framstå som kunnig för förra gången...

Sv: Försäsong 2025
Huge:

Det finns dock gott om färska exempel på hur Anaheim agerat vårdslöst i hanteringen av sina prospects. Ta bara Clara som exempel som rekommenderades till "målvaktskyrkogården" i FBK, vilket slutade med ett avbrutet lån mitt under säsongen.

Om ni inte har alltför många på skadelistan innan seriepremiären så kommer vi troligen även ganska snart få klarhet i huruvida hans (eller hans rådgivares) beslut att gå över till Brynäs var ett smart drag.

Sv: Försäsong 2025
Willow: Ledsen om jag krossar dina illusioner, men de personer du hänvisat till så här långt vet heller inte nånting om Anaheims tankegångar och vad LP anser vara bäst för honom själv.
Det är först när du presenterar nån som är insatt och kunnig i ex Anaheims arbete med att utveckla sina unga spelare och kan berätta mer om hur man tänker kring LP, som det går att bilda sig en uppfattning om huruvida dom har gjort rätt eller fel.

Sv: Försäsong 2025
Huge: Nej, Fredrik Söderström, Sanny, hockeylabbet, MP, juniorlandslagsledningen och 98% av folk som jobbar med hockey har ingen aning. Bara Alcén och Anaheim som är notoriskt usla med talanger vet vad de gör.

Tack. Då vet vi.

Sv: Försäsong 2025
Willow: Sanny med bisittare har heller ingen aning om hur Anaheim och LP har resonerat, så han och ev bisittare vet inte mer än du eller nån annan random soffexpert i frågan.

Sv: Försäsong 2025
Willow:

Jo exakt, formulerade mig kanske lite knepigt, men poängen är att det har varit ett väldigt stort fokus på Kalmar under sillyn. Efter oss är det nog det lag det pratats mest om i HA. Känns som att alla experter åtminstone vill ha det sagt innan säsongen, dvs att Kalmar kan bli det stora "överraskningslaget".

Frågan är om man ens kan kalla dem för en underdog längre.

Sv: Försäsong 2025
Saltmasen: Man ska nog träna.

Sv: Försäsong 2025
Sigge: Varför får man inte spela dataspel? Ska man bara stirra i väggen eller?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Är det bara jag som tycker att MoDo verkligen har höjt sig när det gäller att lägga ut på sociala medier nu med Pontus Landfors intåg !

Ett av MoDos grymmaste nyförvärv sen en tid tillbaka 👏👏👏👏📱🖥💻📽📷

Sv: Försäsong 2025
Vikingmodo : Ja Emil är inte den här mjuka svärmorsdrömmen som spelar dataspel mellan träningarna. Såna karaktärer har vi haft alldeles för mycket av.

Sv: Försäsong 2025
Silly: Japp, 12 åringen är ju magisk. Har inte testat denna dock.
Var den dyr?

Ah nu ser jag. Mm väl värt priset säkerligen

Sv: Försäsong 2025
Vikingmodo : Tror jag inte alls på, även om vi den här säsongen har fler med den typen av inställning. Kanske har det blivit ännu mer fokus på det, men spelartypen har Hinken alltid gillat.

Sv: Försäsong 2025
modomille: Emil Larsson var ju säkert den spelsrtyp som Hinken hade ratat för ett par år sen för att han "inte hade bra karaktär". Dvs inte en mespropp. Skönt att Hinken omvärderat sin värvningsstrategi

« · 2896443 · »