1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 533376 inlägg · 4126 ämnen

2899899 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Försäsong 2025
Costanza: Karlin fortsatt tydlig med att man skyndar långsamt. Han hoppas få se laget ta ett litet kliv jämfört med senaste matchen.
Nu har vi gått igenom hela spelidén, men den sista biten togs upp för första gången igår. Spelvägar framåt och tänket i anfallszon. Så man vill mest se ikväll att grunderna kring detta uppfattats, men är beredda på att det kan vackla en del så här direkt i början.

När vi haft fokus på att lära in defensiva spelidén mot SHL-lagen här tidigare så tycker han att vi stått upp stundtals, med tanke på tufft motstånd. Men stundtals inte kunnat hålla ihop det. Karlin hoppas på att det sitter bättre mot HA-motstånd nu sista försäsongsmatcherna.

Sv: Försäsong 2025
Gusse: Blir säkert en seg start med ny trupp. Blir dock galen om denna trupp tror de är Harlem Globetrotters på turne då HA-serien startar. Nu har vi karaktärsspelare för totalhockey, stenhårda skott, gå på mål och griseri, då vill man inte se bakomryggenpass och glida runt. Gradin har ju lovat kravbild och litar på honom och kravställande Kubb-Coach Karlin ;-)

Sv: Försäsong 2025
Coach Karlin konstaterar..

www.youtube.com/watch?v=-XC8r7VFqlM

Sv: Försäsong 2025
Schöönt: Vi har två raka bortatorskar mot Östersund i serien. Blir inte så lätt

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tittar#2: 👍🏽

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tittar#2: hahaha det är jag som känner en av de större sponserna du har fått hela historian om bakfoten. Sitt inte och låssas att du har sanningen när du egentligen har helt fel

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
bollan123: Min fasta övertygelse är att Berg inte gick in på 6-7 backar i Modo för att Karlin ville ha "spelande kreativa" backar. Ja och vi ser hur jävla bra det gick.

Berg hade absolut kunnat gå in bland 6 backar om Karlin och Hinken hade accepterat att Modo inte skulle bli nya Barcelona i SHL eller vad deras virriga plan var.

Det är bra att dom verkar omvärderat laget till den här säsongen

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
bollan123: Men du argumenterar ju som vanligt med lögner, hur fan ska man kunna sitta tyst då menar du?
Pröva att inte sitta och ljuga eller iaf ta reda på sanningen i vad du påstår så kommer folk inte ifrågasätta det du skriver.

Berg lämnade för att han trodde han skulle bli 8:e back, inte 7:e!
Hinken nämnde att det det varit ett känslosamt avsked för Hinken ville verkligen ha kvar Berg och sa även att dom kramats och skiljts på ett känslosamt men bra sätt!

Sist så har jag aldrig argumentrat för att Berg kommer lämna DIF, men om han skulle lämna så är nog Modo rätt nära förutsatt att vi är intresserade.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
bollan123: Jag vill helst inte ge mig in i Berg-duskussionen igen. Men faktum är att de lag han har vart i gjort bra säsonger. Wikegård hyllar honom och ville ha honom direkt. Vi kan stå här på läktarn eller framför tv-rutan och tycka att vissa spelare är primitiva. Men dom som på riktigt förstår lagidrott vet att det handlar om så mycket mer. Har man rätt spelargrupp med rätt karaktärer så kan det räcka väldigt långt. Numera spelar ju faktiskt Berg i SHL medan Modo är tillbaka i allsvenskan efter massor av felrekryterade spelare som visade sig ha karaktärer och vinnarskallar gjord av sojabönor.

Sen kanske nån Ranta råkar ha bra klubbteknik ja men vem fan bryr sig? Det handlar om att bygga ett lag inte 23 individuella spelare som sla agera som amöbor tillsammans.

Med det sagt tycker jag inte Modo ska gå efter Berg. Gärna en leftare som väger upp emot 95-100 kg

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
bollan123: Wow wow wow, tare lugnt. Gavelo vet ju om en användare på detta forum som umgåtts med en av Modos största sponsorer som hade varit inne på Hinkens kontor. OP som stod för fina 3+4 och -10 på 52 matcher förra säsongen fick ju ett kontraktsförslag av FBK som OP dessutom sa nej till. Allt enligt Gavelo och hans initierade kontakter.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
bollan123: Lämnar för du inte har grund förnedrande du säger. Både Berg, Wiken och Hinken har kommenterat om hur Berg lämna MoDo. Varför skulle de tala osanning?

Sv: Försäsong 2025
Gavelo: Dags för en trepoängare nu för Modo. Inga fler ursäkter tack till att inte vinna den här matchen ikväll. Det behöver inte se klockrent ut. Men laget tror jag behöver en komfortabel seger under ordinarie tid för att gjuta lite självförtroende.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Berg valde att dra när han inte ens gick in på 7 backar i försäsongs matcher men måste fråga känner du Hinken och Berg personligen eller hur vet du att dom skildes på ett bra sätt? 😂 dessa två herrar är självklart mediatränade och skulle inte precis gå ut och kasta skit på den andra.

Dessutom har Berg kontrakt nästa två säsonger + 100k i månaden han kommer självklart stanna i DIF oavsett om han är 7e eller 8e.

Här lämnar jag denna konversation då du kommer fortsätta ytterligare med 100 inlägg om jag fortsätter dessutom tar du ju allt personligt också 😂

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Willow: Det håller jag definitivt med om, Berg stannar i Djurgården om inte Wikegård får spader.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Peja: Berg har varit riktigt dålig på försäsongen. Berg eller Pulli lämnar nog då båda varit sjukt svaga

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Ragnarsson får nog gå först. Blixt eller Berg är väl hugget som stucket, men tror att Berg ryker före Blixt givet Blixt säkert är mer ok med minimal istid och att du kan använda honom på ett lite annat sätt. Berg verkar ju vilja röra på sig så fort istiden minskar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Fast, ingenting talar för att DIF skulle skeppa honom. Tror han spelar på sex eller sju backar. Blir väl Blixt som får lämna.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
bollan123: Så om du skriver det så är det en automatisk sanning och ämnet skall ej lyftas mer pga det?

Berg VALDE att lämna när han förstod att han skulle bli 8:e back, han och Hinken han skiljdes på ett mycket bra sätt och det fanns tydligen inga hard feelings mellan dom när han lämnade. Med facit i handen så hade han nog gått in på 6-7 backar i Modo och säkerligen fått bra med speltid i kvalet, och det förstår han nog själv såhär i efterhand.

Vidare så har Berg varit utlånad en halv säsong till ssk så hur du kan få det till det ”självklara valet” övergår nog allas förstånd faktiskt.
Modo är den klubb bakom Leksand som han gjort flest seniormatcher/säsonger i så om vi skall prata självklara val på dom premisserna det så är Modo det självklara valet bakom Leksand.

Modo är dessutom höst rankad 1:a i Ha , Ssk 4:a så vill han ha stört chans att vinna och kanske spela SHL så är också Modo det självklara valet.

Det enda som talar för att han skulle vilja stanna i Stockholm är familjen, men hockeyspelare slår sig rätt sällan till ro vid 26 års ålder så inte ens det ser jag som någon självklarhet.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
grimiss: Läser att Kalmar hamnat i någon form av krisläge, deras invärvade toppback väljer att avsluta sin karriär nu med en dryg vecka till premiär. Innan dess har meriterade Lerby och Nilsson blivit långtidsskadade, så spelarna som skulle bära Kalmar på backsidan kommer nu inte ens spela.


Sv: Försäsong 2025
Willow: precis flyttat till en ny kontinent och gjort slut med tjejen. Skulle vem som helst tycka är jobbigt. Han kommer in i det!

2899899 · »