1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 538569 inlägg · 4135 ämnen

« · 2921500 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - IF Björklöven 25-10-17 Borta
Framnäs: Jag tycker inte den kedjan ser så dålig ut. Problemet är ju att Kelleher älskar att ha mycket puck. Då måste han spela med kedjekamrater som bara kan gnugga utan pucken och låta honom göra sin grej. Med Topping blev det mycket kaka på kaka.

Sv: MoDo Hockey - IF Björklöven 25-10-17 Borta
Schöönt: Hoppas Karlin kan få idiotförklara en annan efter matchen... för vad i helvete är Mattsson - Swettan - Kelleher för något påhitt? Körde man tombola?

Sen älskar jag det Elton gör, men lite väl att sätta honom där uppe som galjonsfigur med Topping kan tyckas. OK att skicka in grabben i PP, helt rätt tycker jag. Det här riskerar dock att bli kaos.

Sv: MoDo Hockey - IF Björklöven 25-10-17 Borta
Tarasov: ut och kör järnet idag! Grisa på 💪🐷

Sv: MoDo Hockey - IF Björklöven 25-10-17 Borta
De nya kedjorna är wildcardet i denna match, antingen blir det succé och en skön 5-2 seger. Funkar inte dessa har vi ett platt fall och 1-5 i baken.. Ser ingen annan utväg på kvällens match.

Sv: MoDo Hockey - IF Björklöven 25-10-17 Borta
Ben Perrault: Skulle nästan vilja säg att det är Björklöven som har all press på sig ikväll. Skulle Modo vinna ikväll kan det vara styrkebeskedet som ni har väntat på.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Monno: Sjöström i Löven leder väl poängligan bland backar i serien. Kusin till Ebba Hedqvist och även Isac Hedqvist tror jag.

Han har sannolikt gjort mycket poäng i pp, för han har sämre plus minus än Hallin/Gästrin. Kanske tappar han platsen i PP nu när Malone anländer.

Sv: MoDo Hockey - IF Björklöven 25-10-17 Borta
Ben Perrault: Bra där! Modo behöver allt stöd dom kan få! Hoppas du slipper uppleva det och att det blir en jämn tillställning!

Sv: MoDo Hockey - IF Björklöven 25-10-17 Borta
ante08: Kommer att bli tufft med tanke på hur vårt spel har sett ut men vi håller tummarna.

Sv: MoDo Hockey - IF Björklöven 25-10-17 Borta
ante08: är på plats ikväll
Är rädd att vi blir förnedrade, hoppas verkligen jag har fel

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Är nog otroligt nyttigt att dom kan stötta/peppa och tävla med varandra. Känns som vi saknat det. Ofta varit en och en som fått chansen.

Vargen säger att Gästrin och Hallin inte har något motstpnd i guldgallret. Men är ju precis var dom har, dom kan tävla mot varandra.

När 73orna kom fram var ju en av deras största drivkrafter att dom tävlade så kopiöst mot varandra. Inte bara att göra poäng utan också att inte vara den som var inne på ett baklängesmål, inte vara den som gjorde ett skitbyte etc.

Sv: MoDo Hockey - IF Björklöven 25-10-17 Borta
gizzo:
Det är skrivet med kärlek😀

Sv: MoDo Hockey - IF Björklöven 25-10-17 Borta
Snälla Modo vinn bara vinn ikväll!!!!!!!

Sv: MoDo Hockey - IF Björklöven 25-10-17 Borta
SpecterV2: tack ☺️

Sv: MoDo Hockey - IF Björklöven 25-10-17 Borta
Tarasov: Löven Löven tar den i röven

Sv: MoDo Hockey - IF Björklöven 25-10-17 Borta
gizzo: vilken episk profilbild du har! :D


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Elysium: jag köpte när dom hade ett erbjudande på 99kr för ett helt år. 100% värt det.

MoDo Hockey - IF Björklöven 25-10-17 Borta
Löven är röven!!!!!!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: vad jag gör med hockeynews är att jag köper prenumeration när de har erbjudande ex 1 kr för en månad och sen tar jag bort prenumarationen direkt så jag inte glömmer bort. Man får ju ändå tillgång hela månaden :D

Håller med om att det var en riktigt bra artikel!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tittar#2: Jag är otroligt trött på att så många citerar mig fel, det händer ju i snart i allt av det jag skriver.
Oavsett vad jag skriver och om jag har 100% rätt så kommer det alltid dyka på. 3-4st och ska argumentera emot genom att citera mig helt fel eller hitta på egna citat påhejade av övriga.
Därför ber jag inte längre folk läsa det jag skriver eller iaf försöka hålla sig till ämnet och citaten, den gränsen passerades för längesedan.

Jag skrev att Norén gjorde det Ok i Mora, att det räckte till en plats i en väldigt svag JVM backuppsättning säger ganska lite egentligen och efter den kommande hjärnskakning så har kurvan inte pekat uppåt.
Visst gjorde Norén bra matcher både i Mora och Östersund och kommer säkert göra det i Modo också vid tillfällen, men det räcker inte i min värld och jag är ganska säker på att han kommer få stå åt sidan när vi fyller på truppen.
Kanske var Norén en stor talang som börderna Wahlgren men som bara var just talanger?!

Hugo Jonasson
Elias Pettersson
Axel Sandin Pellikka
Victor Sjöholm
Calle Odelius
Adam Engström
Ludvig Jansson
Jakob Norén

Jag lämnar för övrigt denna diskussion nu, finns inget mer att diskutera.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tittar#2: Det va fan vad ni ska hålla låda. Sluta gaffla Gavleo är GOAT. Lite som Peter Forsberg ju argare han är desto bättre.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen: Riktigt bra artikel.
Helt annat tonläge från juniorerna numer jämfört med för något år sedan.

Gillar hockeynews skarpt just av anledningen att man kan köpa varje artikel utan att tvingas binda upp sig på en prenumeration man sen glömmer bort.
MP levererar som vanligt!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Ja tagga ner, bara för att en person inte agerar som du förväntar dig ger väl inte dig rätt att skriva att personen har huvudet upp i arslet. Räcker gott och väl att du ber personen läsa ditt inlägg igen, eller att du försöker förklara mer pedagogiskt så personen förstår.

Men du skriver ju "NEj Norén var inte speciellt bra i Mora, han spelade ok men inte mer," och därefter "Året efter i Östersund var han långt ifrån bra och denna säsong är Modo han varit ruskigt dålig,"
Blir man uttagen i JVM så borde man ju gjort en ganska bra säsong dessutom då han är 1 av 3 uttagna backar från HA? Sen tror inte jag att Tagesson hyllar han, LP och Theo bara för att dom är inlånade spelare. Dom spelade över 25 matcher i ÖIK så det var ju inga tillfälliga lån.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Stort tack!


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Hägglundsmaffian: Instämmer. Andra blir suverän

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Matchdag!!🥳 fullsatt i Umeå troligtvis och allt att vinna! Detta skall bli kul! Hoppas på en hård och jämn fight där vi drar sista strået! Gooooo MoDoooo!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Helt otroligt att vi får ännu en säsong med endast en fungerande kedja.
Måns och Topping ihop tror jag inte på, möjligtvis att det blir lite mål där Måns kan skymma målvakten och trycka in returer på Toppings skott. Men spelmässigt? Nja.
2:a kedjan ser dock intressant ut.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SPOODI: My bad, TV4 tog bort inlägget där det stod 18:45

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen: Nej? Sändningen börjar 18:30

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: inget är hugget i sten. Har vi alla spelare tillgängliga när Fitz kommer tror jag inte fjärde är intakt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen: De har alltså inte bara tagit bort onsdagsstudion men också kapat fredagsstudion från 18:30 till 18:45.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Fortsatt mycket bra journalistik av MP. Sjukt att ÖA inte ens kan komma på idén att göra ett sånt här reportage. Har inte tillgång till hela artikeln tyvärr, men någon får gärna sammanfatta.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SPOODI:
Japp...
Och det var det jag sa långt innan säsongen började här inne ..
Att den kedjan är huggen i sten!
När vi duskuterade kedjor här inne?
Bjerssa var handplockad för just den kedjan.. och han och O.P kompletterar varandra väldigt bra efter deras tid ihop Västervik under Karlin.
Det var den enda kedjevärvningen som jag visste skulle falla väl ut redan före.
3 st. Som kommer till jobbet varje dag!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Shangattay: Jag kan rekommendera denna läsning.
Sjukt kul.
Alla 3 BRINNER för Modo och om dom inte spelar i NHL så vill dom BARA spela för Modo och vinna SM guld.
Jag får sjukt mycket 70-talist vibbar av detta.
Bästa kompisar, tävlar, stöttar varandra på och sidan av isen.

Grabbarna med det rätta virket.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: De nya:
Måns Carlsson - Kyle Topping - Elton Hermansson.
Linus Andersson - Milton Gästrin - Emil Larsson
Carl Mattsson - Alex Swetlikoff - Tyler Kelleher.

Edit: Smurfen hann före mig med 8 sekunder! 😄

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Kedjorna blir tydligen:
* Måns C - Topping - Elton
* Linus A - Gästrin - Emil L
* Mattsson - Alex S - Kelleher
* Intakt

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Antar att han särar på Kelleher och Topping iaf.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Den kedjan har dock börjat växla upp! Gör det bra i egenzon äntligen och låser fast puckar och ger oss offensivatek.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen:
Undrar vilken kedja han lämnar orörd? 🤔
"Ironi'

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Falkenhäll borta i flera veckor, synd för stackaren. Nu får han aldrig någon riktig chans att tampas med Fitzgerald. Man såg att han fick riktigt ont i onsdags, bara la sig ner och skrek i gången till omklädningsrummet.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Enligt ÖA så har Karlin kastat om i 3 kedjor av 4 inför kvällens derby

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoJo2613: Om det var fel att ge Lucas 10 min istid per kväll pga risk för trauma så måste vi nog fundera på att göra det för Hallin och Gästrin också, de är trots allt ett år yngre och ska inte behöva dra oss i detta. 5 min per match räcker för juniorer i den åldern.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Framnäs: Men det gick bra att spela dem som varken gjorde jobbet eller bidrog med utdelning, utan tappade puckar på fel ställen och gled i backchecken. I ett läge där det gällde vår existens som klubb. Det där får ni helt enkelt tycka men jag får inte ihop det. Att göra jobbet är ju det absolut viktigaste varje match och än mer i ett kval.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Willow: På vilket sätt skulle Lucas ”stanna och kämpa hos oss” när Karlin inte visade en tillstymmelse av tillit och gav honom minimalt med istid? Genom fys med Bäckström? Hans sätt att kämpa för mer istid var att göra det så bra som möjligt med Östersund, vilket han gjorde, men som inte hjälpte.

Kul med både Gästrin och Hallin, lite tråkigt dock att de seriöst saknar konkurrens till guldgallret. Kommer ju inte ens vara spännande.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoJo2613: Nu får folk ge sig lite. Det handlade om överlevnad. Visst att LP gjorde jobbet men man kan inte spela honom bara pga det när det aldrig blir utdelning. Vilken annan tränare som helst hade kört på Ranta där även om hans attityd sög.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
henkeiskogen: Nu tillförde lp inte speciellt mycket heller. Och sedan ville ju inte MoDo sätta den pressen på honom m.fl. att komma in och "rädda" oss i kvalet vill jag minnas att någon sa.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
grimiss: Där är jag enig med flera. Med facit i hand skulle LP spelat istället för dessa legoknektar som tillförde noll en hel säsong.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen: är det något som svider från uttåget är det att vi fortsatte matcha jasek och inte minst, satte tillbaka Ranta på isen i slutspurten. Föll inte direkt med flaggan i topp. Hade hellre åkt ut med spelare på isen som faktiskt brann för klubben och hedern i behåll. Fy fan.

« · 2921500 · »