1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 389025 inlägg · 4140 ämnen

2933090 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo - Troja 2025-11-06
Smurfen: Fast han låter ju mest som en frustrerad förälder som beklagar sig över sina tonårsbarn som inte städar sina rum oavsett hur mycket han tjatar. Inte direkt så att mitt förtroende för Sundell (som inte var jättestort innan) växte direkt...

Sv: MoDo - Troja 2025-11-06
KRB: Härligt å se Sondells ilska på presskonferensen !!!

Sv: MoDo - Troja 2025-11-06
Bad_Brett:

Du kan ha slagit hammaren lite på spiken där,
Visst var det i Västervik han blev känd och erkänd för att han verkligen fick ett lag att spela för varandra och vilja vinna
De var väl ofta unga och kom underifrån, men blev väldigt duktigt under Karlin som ledare!?

Sv: MoDo - Troja 2025-11-06
modomille: Kan jag hålla med dig om! En del tuggar negativt och en del tuggar positiv dynga.
Efter varje förlust så ska allt bytas ut alternativet på den ”käcka” sidan är typ ”en gång modoit, alltid modoit”.
Inget av det känns särskilt konstruktivt.

Man får gärna luta sig åt vilket håll man vill men vore betydligt mer konstruktivt ifall man motiverar sig och ger förslag på hur saker ska förändras.
Tycker det finns skribenter som klarar detta galant oavsett om man är positiv/negativ.

Sv: MoDo - Troja 2025-11-06
KRB: Eller så är det så enkelt att Karlin inte är en speciellt bra coach, åtminstone inte när det gäller att coacha rutinerade spelare. Min känsla är att han är duktig på att få igång oslipade diamanter, men är oduglig när det gäller att få stjärnor att prestera tillsammans.

Sv: MoDo - Troja 2025-11-06
KRB: Jag undrade innan matchen om Topping/Carlsson verkligen var det Jeppe behövde för att lyftas lite, då han ju försvunnit helt i spelet.

Fick till svar ungefär att Jeppe alltid spelar på topp och inte behöver draghjälp av kedjekamrater, för det bevisar någon fånig gamescore-stapel eller liknande.

Jaha. Det slutade med att OP klockar in på 1,5 minuts mindre speltid än Jeppe. De i förstakedjan såg man ju iaf på gott och ont (mest ont), men det säger väl det mesta om hur Jeppe inte kom in i spelet alls.

Tycker det är intressant att jag är så ensam att se det, att han inte är den som drar upp andra och fixar till allting med sina initiativ. Utan faktiskt spelar hans kedjekamrater en väldigt stor roll för vad han får ut på isen.

Sv: MoDo - Troja 2025-11-06
Sigge:

Ja, man vad skall man göra.

Byta styrelse, byta sportchef, utan styrelse, byta tränare, utan styrelse. Vissa verkar ha fått upp ögonen. Men vart har de ögonen varit? Jag har då inte sett dem.

Sv: MoDo - Troja 2025-11-06
Bad_Brett:

Fast i år, denna uppställning ser bra ut och är riktigt bra på papperet,
Det måste vara något i konstigt med stämningen eftersom de inte spelar med och hjälper varandra på isen,
Det var bara en stund tex i sista perioden mot Oskarshamn som vi verkligen ökade farten och ville vinna, och när det inträffade så märktes det och gjorde ordentlig skillnad!

Idag fanns ingen fart, ingen ork till fart

2933090 · »