1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 542475 inlägg · 4147 ämnen

2942566 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Nja jag vet inte riktigt det där? Om VD inte har det operativa ansvaret så bör det isf ligga på styrelsen? I en demokratisk förening så kan väl ansvarsfördelningen se olika ut i olika föreningar. Nån ska ju däremlot alltid kunna komma med yrkande upp uppsägning av personal? Om inte Kedén har det ansvaret så kam väl visst Strinnholm och gänget själva kunna komma fram till ett beslut? Via majoritetsröstning såklart.
Men ja problem uppstår då, om det är VDn som har mandatet för uppsägning, men han sysslar med internetutbildningar istället för sport och det råder oklarhet vem som egentligen har ansvaret.

Det jag tänker är att styrelsen ändå är högst ansvarig i en förening och kan därför rent teoretiskt fatta ett sånt beslut om det är kommunicerat att VDn ej har operativt ansvar.

Om styrelsen sen bedömer att VDn missbrukar sin makt som operativt ansvarig kan väl de avsätta egentligen både honom och Hinken?

Lite rörigt men jag tror inte helt på den handlingsförlamninsteori du har om ledningen

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vikingmodo : Den enda styrelsen kan sparka är VD:n.

Sedan kan det så inskrivet i stadgarna att VD:n måste ha majoriteten av styrelsen med sig för att exempelvis sparka Hinken. Men det är inte samma sak som att styrelsen kan bestämma att Hinken ska sparkas.

Däremot kan såklart styrelsen komma med feedback kring att en viss roll inte fungerar. Men likväl kan Strinnholm aldrig säga "Resultaten är för dåliga, därför ska vi byta ut Hinken, verkställ!". Det är en kommentar som den operativa ledningen fäller, inte styrelsen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Fast Berg gjorde ju underverk för backsidan och framstod som en viktig pusselbit, men du landar ändå i att man behöver få in något ännu mer ”kreativt”?

Kalmars backar i all ära, men de har ju inte lyckats vara utslagsgivande mot oss öht.

Nej, jag förstår helt och hållet varför Hinken ville få in en Ladue-typ i det här laget, och med tanke på vilken effekt Berg hade på gruppen (som nog ändå får betraktas som en ladue-light) känns det som att han vet vad han pratar om...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
NuMo: Klart han har en möjlighet, men om han visste att han får sparken ifall inte spelet börjar fungera inom 10 omgångar, kanske lojaliteten gentemot exempelvis Sundell inte varit lika stor...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: ja det köper jag helt och hållet att det är problem att Kedén inte verkar angagerad i sporten, eller i arenafrågorna som Widebro var helt enastående i.

Men då återstår ju ändå grundproblemet att det är svårt att sparka folk. Jag förstår också att styrelsen inte är Hinkens chef men jag synar ändå att dom inte kan avsätta Hinken utan att Kedén är inblandad. Det är väl snarare så att det är en styrelse som informerar om ett beslut som är taget som innebär att en sportchef är sparkad men kommunicerar det via VDn som får genomföra uppsägningen.

En styrelse kan sparka en anställd om denne bedöms brista i sin arbetsprestation. Det är inte samma sak som att de tycker värvningarna är för dåliga nej, men under ett längre tidsperspektiv bör väl en styrelse kunna komma fram till ett sådant beslut?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
NuMo: Tur att vi kan hockey här.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Grävlingen: Men vad är det du säger? Är detta sant?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett:

I.o.m. den här pseudodebatten inser jag att Karlin aldrig har en möjlighet att få till ett spelsystem som ger framgång den här säsongen. En tautologisk tankegång där visserligen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Det går att gå tillbaka till jobbet trots att man sagt upp sig.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vikingmodo : Vi måste skilja på saker å ting. Styrelsen har - normalt sett - inget operativt ansvar. Se det som din husläkare. Du är sjuk och säger "Jag tänkte gå tillbaka till jobbet i morgon". Läkaren kan då säga "Nej, med dessa symptom bör du vara hemma i minst tre dagar."

Detta innebär inte att det är läkaren som _bestämmer_ att du ska vara hemma i tre dagar - Det kan även vara fem eller sju dagar. Läkarens roll är huvudsakligen att stoppa dig från att fatta ett dåligt beslut.

Strinnholm (och resten av styrelsen) är läkaren i det här fallet. Men... Strinnholm är inte chef över Kedén, eller någon annan i MoDo för den delen. Om Hinken får hälsoproblem för att hans arbetsplats inte är ergonomiskt utformad, då är det inte Strinnholm som bär ansvaret, utan Kedén. Om Karlin mår dåligt, så är det Hinken han ska prata med och absolut inte Strinnholm.

Så min poäng är att VD:n i en klubb - eller företag - måste få fritt handlingsutrymme, såvida det inte gäller frågor som kan hota klubbens existens. Naturligtvis måste Benny kunna säga "Hinken, de sportsliga resultaten är för dåliga, du har fem dagar på dig att ta fram tre konkreta åtgärder som vi skulle kunna genomföra på kort sikt för att förbättra resultaten". Om Hinken misslyckas med detta, så blir den rimliga lösningen att Kedén säger upp Hinken och anställer en ny sportchef som är lite mer handlingskraftig.

Och däri ligger problemet med att ha en VD som enligt uppgifter är helt frånkopplad från sporten. För Strinnholm kommer aldrig vara Hinkens chef, och om inte Benny är Hinkens chef, ja... då är Hinken sin egen chef.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vikingmodo : Hinken och Karlin har sett till att få in sina lojalister i styrelsen. Så tyvärr kommer dessa herrar vara kvar tills medlemmarna mobiliserar och byter ut ledningen

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Intressant resonemang men nog måste väl nån annan än sportchefen kunna ta ett beslut om att sparka en tränare? För är det som du säger, att det är SC som ska yttra sig till styrelsen, så är det ju helkört redan nu då Hinken sagt att Karlin är kvar så länge han lever.

Jag har inga problem med att Hinken säger sig ha skyhögt förtroende för Karlin. Då är det väl bara för styrelsen, eller VD eller vem fan som helst att ta beslutet att kicka båda om de sportsliga resultaten inte lever upp till förväntningarna?

Men om även styrelsen sitter med i sektfacket, vem är det då som tar beslutet? Då återstår det ju bara ett extrainsatt medlemsmöte. Utan att jag har stenkoll, men då krävs det väl att minst 10% av en förenings medlemmar ska komma in med ett gemensamt skriftligt yttrande för att få igenom ett extrainsatt medlemsmöte? Det låter som en besvärlig väg. Och skulle det krånglar igenom så dröjer det väl ändå till datumet då mötet hålls.

Med andra ord så är det typ omöjligt att folk i Modo får sparken under pågående säsong?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Precis så. Scoutingen är väl inget som imponerar direkt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Trilske: Krävs och krävs... Kolla på Björklövens och Kalmars backar. Våra bästa backar hade lirat i deras tredjebackpar. Om du inte får komplex är det något fel på dig.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Monno: Lassi briljerade ju faktiskt under båda grundserierna hos oss, det var bara i kvalet i år det blev för mycket. Och då var han bara inte övermänsklig som han vanligtvis var. Sen efter det kvalet hände det ju något oerhört märkligt med honom. Måste vara utbrändhet.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Det tyckte jag också först, men som nucky var inne på, är det omöjligt att han faktiskt utvecklat sitt spel?

Killen kanske inte dansar på blå men nog stod han för en del kreativa lösningar i egen zon. Stabilt förstapass verkar räcka långt med denna fw-sida.

Fixa backar som kan sätta igång spelet snabbt och leverera pucken upp i banan, tror det skulle lösa mycket av problematiken.

Tror ej man ska jämföra med förra HA-bygget bara för att backarna var outstanding och stod för mycket av kreativiteten.

Kort sagt: jag tror inte det krävs en nänzen eller bernhartz för att få fart på anfallsspelet.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Monno: Ja, jag skrev att det finns förklaringar. Men hade ett av hans misstag kostat oss SHL-platsen, hade han blivit ihågkommen som en fiaskovärvning.

Folk minns inte det, men många hade panik över att Brickley skulle följa med till SHL. Jag vill minnas att jag var en av få som trodde på honom. Men likväl så var det ju inte direkt som att Hinken gjorde ett dunderfynd. Han utnyttjade helt enkelt sin stora penningpung till att köpa de bästa spelarna som fanns på marknaden, vilket förvisso var smart, men det var ju inte direkt hans år som scout som bar frukt...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
MoDo är ju den löpande giganten i svensk hockey! Jag tar det lugnt med MoDo ändå. Hinken måste dock för faaan öppna Plånkan!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Brickan var väl petad för att foten var mer eller mindre helt trasig?
Vela var en oerhört viktig karaktär.

Och ja, tappet av Big-D är nog den enskilt största miss Hinken gjort.

Lassi klarade ju en säsong av stenhård press så man antog väl han skulle klara en till. Men han gick ju sönder mental tyvärr.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: yes. Next stop SHL

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: vi får väl ta en vecka var.
Mem om det mot förmodan blr torsk på fredag så måste jag lita på dig. Vill inte ta deras namn i min mun men de tar fram det sämsta i mig.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Makarov: MoDo är ju störst. Så vi borde inte stressa.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Makarov: Du och jag försöker ju lyfta laget. Sen återgår jag till att sänka våra motståndare.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: du kan hockey.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Robin Ztorken L: Du reagerar bra, men vad säger att Styrelsen hittar nåt bättre.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Robin Ztorken L: Ser ju inte så stabilt ut direkt..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: MoDo tror jag går upp. De måste hitta Kryllan igen. Trycka in Trissan..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: När man lyssnar på Wikegård och hur han resonerar kring siit DIF och jämför med Hinken förstår man vilken oduglig SC han är för Modo.
Förra säsongen fatta han aldrig vilka sopar True o Jasek var och till denna säsong har han inte fattat/ förmåga att se vilken oduglig backsida han satt ihop och dessutom inte gör något åt det.

Kan vi få bort Hinken så vore det för allas bästa.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Willow: Du har helt rätt i det, och det kan man se på att såväl företag som hockeyklubbar tenderar att följa sinuskurvan:

1. Det går bra, allt är frid och fröjd. Lukrativa kontrakt skrivs.
2. Motgångarna kommer. Man lever i förnekelse. "Det gick ju så bra nyss, det är nog bara en tillfällig svacka!"
3. Till slut närmar man sig botten, och något måste göras. Det mjuka ersätts med det hårda. "Kämpa hårt, annars kommer vi inte ha råd med någonting!"
4. Det hårda ledarskapet bär frukt. Resultatet vänder. De som säger upp sig ses som "lågpresterare som inte klarade av de högre kraven"... med andra ord, onödiga löneposter.
5. Allt är frid och fröjd, men plötsligt inser man att det börjar bli brist på kompetens. "Hur gick det till? Nåväl, ekonomin är så bra, så vi har råd att betala saftiga löner för att köpa in rätt kompetenser!".
6. Trotjänare inser att de nya stjärnorna får mycket mer betalt för att göra samma, eller kanske till och med ett sämre jobb. Samtidigt ökar kraven ständigt och till slut går inte ekvationen ihop längre. Man säger upp sig.
7. Till sist inser man "Shit, personalomsättningen har ökat exponentiellt, vi måste göra något!". Man re-brandar organisationen till att fokusera mer på mjuka värden och man lägger mer medel på att personalen ska må bra.
8. Detta lockar till sig nya medarbetare, som har valt att fly från den där hårdnackade slavdrivarna i konkurrerande verksamheter. Här får de en plats att landa och må bra.
9. I en tid kommer allt vara frid och fröjd. Efterdyningarna av det hårda ledarskapet kommer leva kvar, samtidigt som den ny versionen är varm och inkluderande.

Jag upplever det som att det är såhär överallt. Men... Så har vi lag som Växjö och Skellefteå, som trots allt tycks får det att fungera rätt bra i år efter år. Har de mjukisar som Kedén, eller en führer som Widebro? Kanske sanningen ligger någonstans där mitt emellan? Kanske man har hittat ett sätt att undvika denna naturliga cykel och kan upprätta hålla en hög kravbild över tid utan att personalen går in i väggen?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Makarov: Bra inlägg. Tjatigt, men sagt själv att backsidan är för blek för att tillhöra ett topplag i HA. När tunga forwards såsar runt så förlorar vi varannan match såklart.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Tyvärr knäckte domarna Sverre som inte varit sig lik sedan svstängningen. Rundblad absolut. Men en tackling var 5 match räcker inte för mig. Gillar Berg. Fysisk, inget kladd och spelar enkelt. Bengtsson bäst, Norén spelat upp sig och Halin på sin höjd 7'de back och med värvningar utanför laget.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Snackar du skit om Vela? Han är ju hockey, Brett!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Hank: Så är det. Brummendal försvann..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Du menar att 5 namn är lite under tiden han varit här? En "nostalgispelare" per år känns väl som ett ganska rimligt snitt, ändå.

De flesta värvningar är trots allt trista rollspelare eller ganska temporära. Sett till tiden han varit här känns fem namn helt ok, eller? Har inget riktigt att jämföra med...

Jag förstår att Glader (och hans flashiga värvningar) kanske kommer upp här, men han byggde ju inga fungerande lag. Så det känns väl lite skevt att jämföra hans "profilvärvningar" med en sportchef som faktiskt lyckats bygga fungerande lag.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: jag skulle kalla det hatkärlek, men vi bägge gillar professor drövels hemlighet iallafall

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Monno: Mjo, men likväl... Brickley var rätt bra i SHL, men folk tycks redan ha glömt att han kallades för "Finlandsfärjan" pga hur långsam han var. Det fanns förklaringar till det, men likväl var han bänkad i de avgörande matcherna. Halloran... ja... han gjorde sina poäng i powerplay, men likväl förstod man varför Timrå släppte honom. Vela var säsongens Blatny, en älskvärd karaktär, men likväl ingen som har fått mig att tänka "om vi hade behållit honom, så hade vi fortfarande spelat i SHL".

Jag är t.ex HELT övertygad om att vi hade spelat i SHL om vi behållit Big Dick och värvat en vettig andremålvakt...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Nu är det jag som kan hockey här!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Hank: Jag minns det tydligt fortfarande. Helt otroligt, haha! Gillar dig Hank!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Vi vann Färjestad borta

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Makarov: Det är ett svaghetstecken att Berg, som var på sin höjd var 5-6:e back i det lag vi gick upp med, helt plötsligt ses som den absoluta drömvärvningen.

Tycker vi har tuffhet i Rønningen, Rundblad och Bengtsson. Vi behöver främst kreativa backar, framförallt nu när det är tydligt att Berglund är rätt begränsad som spelare. Hallin lyckades sminka grisen i början, men han är för ung för att det ska fungera över en hel säsong.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Året vi fick upp så lyckades han ju faktiskt riktigt bra när han var lite aggressiv och värvade/köpte från lag i ligan.
Om han nu ska få nån beröm. :-)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Nu lyfter vi MoDo och slaktar Löven..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Heyerdal: Mest troligt. Men man kan alltid hoppas.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Makarov: apropå Berg, Blix var sjunde förrförra matchen Berg var sjunde förra o nu Blix sjunde igen, kanske de vill hålla båda igång trots få minuter.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Om vi ska vara helt ärliga... när värvade Hinken senast en spelare som vi verkligen sörjer? Du vet. Man ser klipp på Zuccarello, Nylander, Karlkvist, Johnsson, Aagaard, Kaut, ja, till och med Bartosak... och tänker "Saker hade kunnat vara annorlunda!".

Men de enda Hinken-värvningar jag saknar är ju Woods, Dickinson, Bernhardt, Näsén och kanske till viss del Niederbacher - men han var ju här under Glader-tiden också, så jag vet inte om jag vill tillskriva Hinken den värvningen. Samtliga riktigt lyckade värvningar Hinken gjorde, skedde under hans första 1,5 år som sportchef. Vad har i ärlighetens namn Hinken värvat de senaste TRE åren som gör oss nostalgiska? Lassi? Ranta? Jasek? O'regan? Hutsko? Rubins? Rååma?

I år har han satt ett bra lag på pappret (bortsett från backsidan), men likväl är det ju inget nyförvärv där vi känner "Wow, vilket kap!".

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Domsjö: Så fort du och jag är här så blir det ett lugn.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Det där är intressant, men inte så enkelt. Den där kulturen leder ibland till att medarbetare snabbt byter jobb för att få en ny utmaning/mer lön/högre befattning.
Man jobbar extra och kanske kortsiktigt är nöjd med det, men efter ett tag så tar den mänskliga naturen över och man förväntar sig saker för att man jobbar så hårt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Håller med dig. Vi behöver några hållkäften-värvningar!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Tummen upp 👍

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: George kliver in och medlar..

2942566 · »