1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 545870 inlägg · 4160 ämnen

2960444 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
Bad_Brett: Absolut. Det som gör att det sticker ut är väl mest att man vant sig vid hur MK brukade hantera liknande situationer, dvs med större tålamod och längre koppel, särskilt med unga spelare.

Mest därför det kändes lite ovant och som en frågeställning värd att lyfta, dvs om man föredrar detta framför MKs förfaringssätt.

Men en svala gör som bekant ingen sommar, så det återstår väl att se om det här bara var en engångsföreteelse eller om vi kommer att få anledning att diskutera den här typen av ledarskap/matchning mer framöver.

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
Frontschwein: Hinken försökte förstås få loss spelare. Adam gick väl ut ganska omgående och dementerade påståendet om att han bara skulle ha "suttit passivt" (något som verkar upprepas ca en gång i veckan här inne).

Men det som vi alla vet rätt hopplöst att försöka värva (locka till sig en spelare som har kontraktsår etc) till ett lag som med all sannolikhet kommer behöva kvala. Emil Larsson är väl ett sådant exempel, men han gick till Växjö t.e.x.

Inte ens Dickinson ville förlänga med oss när det såg ut som om vi skulle hamna i kval första säsongen.

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
Sigge: jag tror aldrig vi kommer ifrån allsvenskan faktiskt. Vi hade chansen men den sumpade vi två ggr.
Först ett uselt agerande med att stärka upp inför sluttampen i shl och ett historiskt dåligt lagbygge .
Sen gör vi samma skit och går in med totalt usel backbesättning i allsvenskan när vi har bra med deg.

Nej, tack hinken. Jag skulle bli förvånad om inte sponsorer och liknande kommer tvinga bort den usla sportchefen när poletten ramlar ner till hösten.

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
Willow: JD har varit skadad länge och Tagnes bedömer att han inte är helt i matchform, därav matchas han in.
Men visst fan skulle det vara en given pjäs i ett Modo i SHL, extremt kompetent center.

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
Willow: Ser att Dickinson fick tre minuters istid senaste matchen. Han som är så fantastiskt magiskt bra...
Viss ironi, men ibland tycker jag att han förvandlas till en superstjärna. Vi skulle gärna behållit honom är jag den första att erkänna, men...

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
grimiss: Ja det är helt stört när man tänker på det att gå från lag 14 till SHL, varför skulle inte vi klara av det i år då? Vi ligger 4a och har alla möjligheter i världen att gå upp! klickar allt, får vi in rätt nyförvärv och form på de flesta spelarna så kan allt hända.

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
Bad_Brett: Jag håller med även om jag tycker det blev lite olyckligt att bänka honom precis efter baklängesmålet. Det viktiga är dock att han får förtroende ganska omgående och inte hämmas av att inte längre våga utmana.

Pelle Bäckman har hopplös med juniorer. Gjorde de fel så bänkades de. Bland annat Huselius, som drog till Frölunda istället och gjorde succe.

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
Trilske: Det är inget konstigt att bänka unga spelare när de gör misstag. Det viktiga är att man är tydlig med varför. Säger man direkt "Du kommer få starta nästa match, men vi känner att du inte får ut maximalt av ditt spel mot det här kompakta försvaret" så har jag svårt att tro att någon skulle ta illa upp.

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
Trilske: Det var nog mitt inlägg som du syftar på, jag skrev att Freddan coachar genom att plocka av Norén i slutet när vi hade en offensiv tek, en aktiv coachning som fick tummen upp av några här på forumet.

Att Hermansson blev bänkad hade till största del att göra med att Swetlikoff skulle få speltid. Swetlikoff har betalt och en kravbild att vinna matcher åt Modo.

Dock kunde man ju argumentera för att det fanns en 3-4 st som nog borde blivit satta på bänken före Herman.

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
Bad_Brett: Jag gillar blondiner.. Får fortfarande blickar trots att jag är tunnhårig och arbetslös ;-)

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
Willow: Jag zappade ganska snabbt över till Kalmar-Löven när jag insåg vad MoDo skulle leverera. Man får passa på att se ett andra toppmöten (något man sällan kan göra i den här ligan eftersom matcherna nästan alltid krockar med varandra, vilket är lite trist...).

Men ytterst sällan jag ser beslutar mig för att se matcher parallellt eller orkar zappa emellan, men där är vi nu...

Men nog var Kalmar minst lika bra av det jag såg i alla fall. Men det är väl lövens lägstanivå som möjligtvis är högst.

Sen tror jag väl inte riktigt att vårt senaste möte är riktigt representativt.

Rent psykologiskt var det nog det sämsta som kunde hända att vårt mål blev bortdömt i pp med tanke på hur krampaktigt special teams hade varit fram tills dess.

Drömstart som snabbt förbyttes till ett rejält bakslag. Dessutom för något som målvakten sannolikt ändå inte hade räddat... Rent mentalt var det nog tufft att resa sig efter det.

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
Förövrigt så verkar Anderson vara redo för lir! sätter en hundring på att han får ett matchstraff mot Löven :D

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
Hägglundsmaffian: shl skulle väl bli överlyckliga av fler plastlag i högstaligan a la Växjö, Örebro. Ett Kalmaj utan en enda spelare från närområdet.

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
Sigge: frågan är ju om Kalmar vill gå upp när det väl gäller? Det kan bli deras fall att gå upp för tidigt.

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
Saleva: Och Swetlikoff tryckte dit en puck dessutom. Så det var nog rätt beslut att låta Hermansson ta en andetag samtidigt som man matchar in Swetlikoff mer efter sin sjukdom.

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
Trilske:
Han var inne i pp. Han sa även att ingen behöver bestraffas pga misstag men att det var läge att ge Swetlikoff mer tid.

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
Trilske: Kalmar spelade väl ut Löven hyggligt igår. Skotten 42-20 och Löven vann bara tack vare att Touhimaa var överjävlig i målet.

Tycker Löven är riktigt bra, men långt ifrån omöjliga.

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
Såg att någon hyllade Freddans coachning igår i slutet av matchen. Vet inte om det stämmer, men jag såg en tweet om att Hermansson blev bänkad efter hans fadäs igår.

Står ni också bakom det coachbeslutet?

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
grimiss: Senaste mötet var förmodligen den största klasskillnad jag har sett mellan två lag i en svensk serie. Det var som att se Kanada möta Japan - Efter Hiroshima och Nagasaki.

Jag menar, jag är den första att skrika på domare och så vidare när vi möter Löven, men det där var bland det mest pinsamma jag någonsin har upplevt - Värre än när jag satte mig i hundskit på gräsmattan utanför Sacré-Cœur när jag var på dejt med en 19-årig blondin.

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
Bad_Brett: är dom verkligen det bästa laget i seriens historia ?? Stora ord innan säsongen ens är spelad. SÅ jävla bra har dom väl inte varit när vi mött dom och vi är verkligen inget att hänga i julgran ?

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
Robin Moberg: haha hade jag glömt ....det är verkligen helt sinnes

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
JoJo2613: Ja, klart det kan komma en ny Covid. Men i ärlighetens namn skulle inte det inte vara någon seger att behöva tampas med Björklöven nästa år också efter att Tjomme lyckats låsa serierna ytterligare en gång.

Blir roligare att piska skiten ur ett konkurshotat Leksand i sådana fall.

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
Bad_Brett: Löven var så bra tidigare år också men vad jag vet så är dom kvar i HA ännu :) Allt kan hända i ett slutspel.

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
JoJo2613: Finns såklart inte en chans att Björklöven missar detta. Det mest överlägsna laget i seriens historia. Bästa tränaren, bästa målvakterna, bästa backarna och bästa forwards.

Går MoDo upp lovar jag att promenera mellan Stockholm och Örnsköldsvik och dokumentera min vandring.

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
Sigge: Snälla nån... Om man tar just Kalmar och Löven:
Kalmar har inte vunnit under full tid mot oss, båda lagen har 1 övertids vinst vardera och sen vann vi klockrent hemma med 4-2.
Löven har 2-0 i matcher mot oss men ena var en straffsvinst och senaste vann dom med 2-0 där vi fick ett tidigt bortdömt mål.

Om vi nu har underpresterat hela hösten som vi har enligt många. då borde vi inte vara oroliga alls för något av dom 2 lagen. Kommer vi upp i form och allt klickar så dänger vi dit dom.

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
Sigge: Det är för fan inte nu det avgörs.... vem trodde leksand skulle gå upp när de låg SIST vid jul?

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
Frontschwein: Vi kan konstatera att MoDo inte är särskilt attraktivt längre. Bäst arena och bäst förutsättningar men vette fan om vi ens tar oss förbi kvarten. Möter vi Löven eller Kalmar är det helkört.

Sen står vi där nästa säsong med ännu ett felbyggt lag. Tror inte 7 år i HA kommer räcka den här gången.

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
Janne G: Du kan hockey! Vi blir ett tungt backpar hos AIK.

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
Costanza: 192/94
Ser slasching och hakning som en konstform, som när man utför den som det är tänkt. Dvs alltid med bladet neråt, aldrig i ansiktet, slashingen nedåtgående rörelse över benskydd skridsko, kort bakswing, kraftfull rörelse, skall bränna till i vristen på motståndarna

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
Hägglundsmaffian: spelar ingen roll om vi får in ullmark ens. Det här laget är så skevbyggt så vi kommer inte kunna rubba löven om vi ens hinner möta dom.

Vi skulle fått in en spelfördelare av rang och två vettiga backar för månader sedan, men hinken har mäktat med EN förstärkning och då har vi också tappat Sverre.
Stirra sig blind på en oprövad back I ett lag som vägrar släppa honom och en fd modokille som inte ens vill spela och bo här. Bra jobbat.

Inte direkt hög kravställan för ett förlängt kontrakt.

Så länge Hinken är kvar kommer vi aldrig avancera.

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
hompa90: Inget lag i SHL kommer vilja låna ut till MoDo.

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
Heyerdal: Nej, vi gjorde väl samma med OEE. För få matcher så han kom aldrig in i det. Lehtinen stod väl flest matcher av alla förstamålvakter.

Olofsson stod nästintill hälften av matcherna för Almtuna ifjol när han gjorde det väldigt bra.

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
Willow: jag tycker Olofsson hade svårt att ha koll på pucken och svårt med positionerna, var ute och cyklade då och då, helöppen kasse bl.a där Bengtsson täckte och räddade ett mål. För få matcher så kanske inte är så lätt.

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
hompa90: Dom har väl ändrat det där så lagen i HA får bara namnge en målis från ettan alternativ junismålvakt från SHL.

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
jonsson: Igår tycker jag Olofsson gjorde en helt ok match. Inget av målen var hans fel.
Han var betydligt bättre än Werner mot Almtuna.

En målvakt kan mycket väl stå ett helt slutspel. Krizan stod samtliga 20 när vi vann 2007 och då var det alltså sju matcher både i kvart och semi, så han fick minimalt med vila.

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
jonsson: Bara en spaning, tror modo kommer namnge en SHL målis innan slutspelet. Nått lag som spelat klart och hamnat i ingenmansland, Ignatjew i LHC vore väl klockren?

2960444 · »