1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 546937 inlägg · 4162 ämnen

2968645 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season
Willow: Jag tycket iofs att sådana smeknamn är rätt harmlösa. "Björn Bjudning", "Johan Asplöv", "Hans the Terrible", "Ramlahimi", Mike "Triumfbågen" Morrison etc. Man måste ju få ha lite kul mitt i allt elände.

Jämför med t.ex. Markus Larssons recensioner i Aftonbladet:

"Jag har nog aldrig sett ett mångmiljonsäljande rockband hålla en lägre nivå. Som liveband betraktat är Mötley Crüe ett skämt, eller möjligen en tragikomisk sketch av Killinggänget.
Mycket beror så klart på Vince Neil. Det är tur att vissa av hans mer gälla partier är förinspelade för annars är rösten slut. Den sover med fiskarna. Den har gått vidare till de sälla jaktmarkerna. Den spelar harpa med Sankte Per ovan där.

Det handlar inte om att Vince Neil missar de högsta tonerna. Han kommer in fel i texterna och klarar inte av att artikulera orden. Frontmannen ser uppgiven och rädd och obrydd och vilsen ut, som om han är medveten om hur illa det låter och ser ut.

Vad är det för ljud han utstöter i ”Shout at the devil”? Vad är det för något? Har det ens ett namn?"

musik.aftonbladet.se/2015/06/vad-ar-det-har-for-sorglig-skit-2/

Byt ut musik mot ishockey och det där hade kunnat vara en av Frontschweins Hinken-sågningar. Skillnaden är att Markus få bra betalt för att skriva detta. Och de flesta av oss tycker nog att den där recensionen är rätt kul...

Sv: Silly season
SPOODI: K1m menar nog inte personangrepp på forumskribenter. Rätt grova angrepp mot spelare och ledare är däremot vardagsmat tyvärr.

Sv: Silly season
k1m: host sophinken host

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
dempa: och Victor Öhman gör det bra i Sparta, går mot point per game där han med.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gamle straffspecialisten Linus Pettersson går bra i Norge, snittade typ en poäng per match förra säsongen och är tvåa i poängigan den här säsongen.

Sv: Silly season
k1m: Ta det inte personligt. Man lär sig med tiden..

Sv: Silly season
k1m: drygar sig nån orimligt mkt på en släktmiddag så är jag garanterat inte tyst nej.

Sv: Silly season
Costanza: Jag är alltid trevlig efter ett par öl. Innan det kan det vara lite svajigt, men jag håller inte på med personliga påhopp till skillnad från väldigt många härinne.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
bollan123: Äh, man kan gissa att killen inte passade in tyvärr.

Sv: Silly season
k1m: Alla är trevliga här inne. Visst kommer du att vara det framöver också?

Sv: Silly season
grimiss: Man blir alltså alltid personligt påhoppad härinne... Helt sjukt vad otrevliga folk kan vara. Håller ni på såhär på släktmiddagen också, eller bara för att man kan va anonym?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
grimiss: Släpp norsken nu. Trivdes inte med ledarna uppenbarligen. Jag har tidigare ifrågasatt hur väl och klokt Karlin/Gradin kommunicerar med spelare. Nu går vi vidare..

Sv: Silly season
Bad_Brett: How big? Like this? Yes, like that.

Sv: Silly season
Costanza: Finns det plats för en hylla för en filt och en mugghållare?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Willow: Jaja håller med helt. Fattar bara inte poängen med att göra det offentligt. Känns otroligt fjantigt.

Sv: Silly season
Heyerdal: Vore fyndigt med en kedja med Gästrin-Gästrin-Gästrin. Synd att Milian är född 2014.

Sv: Silly season
grimiss: Kladno, Tjeckien.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
grimiss: Å andra sidan har vi inte hört eller läst liknande om någon som lämnat MoDo, så det känns mest som ett väldigt löjligt försök att bortförklara sina egna tillkortakommanden.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Modo-Målet: haha va fan har du pressrealsen från Hammar? Snacka om att kasta skugga på modo. Jävlar.

Sv: Silly season
Costanza: Ryktet säger att Costanza tog OEEK brud och därför lämnar han för Finland

Sv: Silly season
NuMo: Rykten säger att Hinken hade en snickare under sitt stora skrivbord förra veckan också.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Framnäs: apropå Måns och frånvaron på dagens träning så var det relaterat till att han ska bli pappa, grattis och hoppas allt går bra!

Sv: Silly season
Thors 22: vart tusan blev det av big sam?

Sv: Silly season
k1m: hahaha alltså av alla kopiöst dryga skribenter här så tar du fan priset. Är ni såhär till vardags IRL?

Sv: Silly season
Sven Tuta: Hermansson ville hem själv.

Sv: Silly season
k1m: Om man tycker att sportchefen är på semester så förstår jag att man tycker att han ska sköta allt från sitt kontor i Ö-vik.

Jag är av en annan uppfattning och tycker det är en viktig del av jobbet att vara ute på fältet.

Inget att be om ursäkt för - vi tycker bara olika.

Sv: Silly season
Robin Ztorken L:

Intressant att en del nu vill ha en passiv sportchef.

Sv: Silly season
Tuppen: Ber om ursäkt för att jag hetsade upp mig. Klart Hinken också ska ha semester.

Sv: Silly season
Från Hörnefors: Hermansson då? Eller kom han bara självmant hem?

Sv: Silly season
Thors 22: Man kan nog lägga till några namn på den där listan som Werner, J Olofsson, Gudlevskis, Vigneault och Lehtinen

2968645 · »