1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 494020 inlägg · 4172 ämnen

2998659 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Dexter : Ehh, ja, jag har tidigare argumenterat med att jag tycker det är svårt för spelare att briljera när de får spela två minuter per match.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen: Så det är Rögles fel att han hamnade i Hockeyallsvenskan?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Willow: Jag tror att Blomman behöver någon som bara backar upp honom och som inte är från Jönköping. Det tror jag att Micke kommer göra med bravur. Han kan nog få ner Blommans axlar lite. Lyckas han med det så får HV en klartänkt fräsch coach som kan foka på att styra matcherna rätt. Det räcker. Men precis som du skriver är det bättre om Blomman tar hand om att styra upp spelet på isen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Willow: Nja, nu berättar du inte hela historien här. Han fick spela lite överallt och det blev en hel del spel i både andrakedjan och tredjekedjan. Han fick väldigt mycket lovord och det var mycket delade meningar bland Frölundas supportrar när han lånades ut till oss. Säsongen därpå gjorde han en väldigt fin säsong, kommer inte alls ihåg att han spelade i fjärdekedjan om det inte var en enstaka match.

När det blev mer konkurrens i laget och Frölunda inte kunde garantera en plats högre upp i hierarkin längre gick han till Rögle, som misshandlade honom totalt så det var en helt meningslös värvning av dem. Eftersom vi var superheta i HA den perioden var det ett superläge att komma hem.

Med tanke på hur högt han gick i draften, och hur bra han gjorde det i Frölunda, var det inte alls ett konstigt beslut att fortsätta på SHL-spåret. Hade han inte haft det i sig hade det givetvis inte funnits intresse för honom heller. Att Rögle gjorde fel ligger definitivt inte på honom.

Sen tänker jag inte glömma att hans gnista släcktes totalt när vi gick upp i SHL.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen: Jag tycker Hermansson är den största talangen av de tre, men det har inte med saken att göra. Det är inte säkert att han tar en plats i topp två-kedjorna I varken Skellefteå eller Frölunda. Som du säkert vet så går prestationen ofta lite mer upp och ned för juniorer. (Eller du tycker alltid att de är bäst även när de har en dipp).

Ja, Niederbach spelade mest I en fjärdekedja och inte I en toppkedja. Du får det att låta utvecklande, men varför gick han då till Rögle och harvade I J20. Varför fick han spela i HA?
Jo, därför att han var så sugen på att slå sig in i SHL att han chansade. Självklart skulle han varit en given SHL-spelare en eller två säsonger tidigare om han inte gått till Frölunda. Det kunde ha gått, men det var ett högt spel som I hans fall slog väldigt fel.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Willow: Både Strömgren och Niederbach var flera nivåer under Hermansson talangmässigt. Strömgren hann endast visa prov på sin offensiv i jämförelse med Elton.

Och Niederbach är ju ingen MoDoprodukt eller MoDofostrad spelare öht, så förstår inte riktigt vad su menar med honom som exempel. Han kom upp i SHL efter sin juniortid och satte faktiskt avtryck i Frölunda när han kom upp.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Känns som att man inte var tillräckligt bedrövad när vi åkte ur, så nu kommer bedrövelsen i vågor istället.

Blir så matt av tanken att vi kämpade arslet av oss i sju år för att åka ner igen efter två. Med ett mycket kassare motivationsläge för att kämpa oss upp igen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Znark: Lär väl göra det, men jag tror det kan vara ett misstag. Lite som Strömgren drog tidigt. Oerhört skicklig offensivt, men lite klen och direkt dålig defensivt gjorde att hans utveckling hämmandes.

Och Niederbach skulle nog slagit igen ett år eller två snabbare om han inte stuckit så tidigt.

Hermansson skulle I HA garanteras massor av istid som är så viktig för en spelares utveckling.

Det vore bra att få in en tränare som älskar att jobba med unga spelare. Jag gillar Karlin, men han är inget vidare på att premiera juniorer

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen: Det är så jäv*a värdelöst att vi spelar i HA, hur många talanger tappar vi till andra klubbar, hur många hemvändare återvänder inte för att vi spelar i HA?!

Vi måste upp i SHL och bygga ett lag som håller sig kvar över tid.

Sv: MoDo Hockey - Juniortråden
Djurgården för U20 i åttondelsfinalen. Med hemmaplan torsdag (och fredag, beroende på om bäst av fem-serien redan är avgjord) 19 mars. Kom och stötta!

Blir spännande att se hur långt Milan kan bära dem den här gången. Lyckades bära ett väldigt tunt Ångermanland fram till kvartsfinal 2024.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Znark: Vilka oväntade lag....

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen: Jo det känns rätt givet att han lämnar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett:
Känner lite som dig
Lagets inställning de första matcherna i slutspelet blir intressanta, vi spelar ju faktiskt ganska bra de tillfällen laget vill vinna, men det är skört och kan rasa igenom bara till perioden efteråt!?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Då Elton av allt att döma går i förstarundan har NHL-klubben alla rättigheter att flytta på honom hursomhelst egentligen. Och då är AHL ett alternativ, vilket det inte var för Milton eftersom han gick i andrarundan.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen: Man får hoppas att Elton drar till Ahl direkt om han inte väljer att bli kvar hos oss nästa säsong.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Huge: Jag tror att han lyssnat på LP och därmed valt bort Brynäs.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Huge: ånej en pundare som hitta hit igen

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Huge: för fan, har du inget hjärta i kroppen? Så jävla onödigt haha

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Willow: Eftersom att Elton draftas i sommar är ingenting säkert förän hans NHL-klubb sagt sin sak i frågan. Elton kan med andra ord preliminärt bestämma sig för att stanna efter slutspelet men försvinna i juli ändå.

Och om jag får gissa, har jag väldigt svårt att se att en NHL-klubb kommer dissa SHL-alternativet med tanke på att han redan visat att han kan dominera HA.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Znark: Är Elton smart så lyssnar han på LP.
Garanterad succe och perfekt språngbräda hos oss inför framtiden....

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Znark: Det var ju bara en tidsfråga innan den artikeln skulle rullas ut. Med tanke på historiken med att försöka behålla talanger i HA räknar jag bort Elton om vi blir kvar, vilket vi mest troligt blir.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Znark: Det hade väl varit tjänstefel att inte försöka värva honom kan jag tycka.
Jag hoppas att han har is i magen och ser till att få mycket speltid. Det kan vara oerhört trångt om speltid i de där klubbarna, så risken finns att han blir ännu en Niederbach.
Att han kommer att bli riktigt bra är det ingen tvekan om, men om det blir en krokig väg med lite istid/utlångning eller spikrak är väl frågan.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Willow: Jag tror att många har varit ganska utcheckad länge. Topping fick frågan för någon vecka sedan hur mycket han ser fram emot slutspelet och han sa något i stil med really excited, its been a long wait I think we have been waiting for it for a long time..


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
modomille: Ja, lite av motivationsproblemen tror jag berott på att vi i princip varit klara för fjärdeplats ganska länge. Ett tag trodde jag på allvar att vi skulle kunna ta BIK, men det lyckades vi förstöra ganska snart efter det:(

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Tvärtom det är nu säsongen börjar. Dom senaste månaderna har bara känts som en transportsträcka hit.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen: Edit: För att nomineras till årets rookie måste man tillhöra en HA-klubb, och Gästrin tillhör Capitals.

Så man har alltså tagit bort den regeln från guldgallret säsongen efter man införde den med motiveringen att ”det är prestationen som ligger till grund för bedömningen, inte kontraktssituationen” medan man flyttar kontraktsregeln till Årets Rookie istället. För där ligger kontraktssituationen till grund för bedömningen.

Sveriges märkligaste liga

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Inte jag i alla fall. Fredagens match var katastrofal och man kan se det från två håll.
1. Precis som inför 2007 så avslutade man säsongen uruselt, för att sedan varva upp. Man var i princip utslagna flera gånger mot Timrå kändes det som och låg under med 2-3 i matcher innan vi klackade oss vidare.
2. Du har tyvärr rätt...

Dock tror jag inte en enda spelare egentligen vill åka ur snabbt. De spelare om sina karriärer och skulle man vika ned sig så det det illa ut i cv...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen: Hermansson åtminstone nominerad till årets rookie tillsammans med Härenstam och Lucas Stockselius. Om det inte är så att två spelare från samma klubb inte kan hamna bland topp tre är det såklart oerhört märkligt att Gästrin inte är nominerad före Stockselius.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Willow: Är det någon mer än jag som känner det som att säsongen är över? Kan inte minnas att jag har någonsin har känt så precis före ett slutspel ska dra igång. Till och med säsongen 05/06, där det kändes mer eller mindre hopplöst att utmana Färjestad, kände jag ett jäkla pirr i kroppen. Vi hade ju trots allt Krizan i mål och då kunde allt hända.

Nu känns det som att spelarna själva mest vill ut och lapa vårsol och det smittar av sig...

2998659 · »