1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 507448 inlägg · 4189 ämnen
3037627 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen: bullshit att han gled in i varje närkamp. Däremot hann han inte med i 75% utav dem.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett:

Problemet med OP verkar vara att han platsar i Modo i stället för något annat
lag. För det gör han.

Det du säger är att "bromsakedjan" Som alla lag ha, mer eller mindre. som gör det bra enligt mig, är onödig, för den kedjan skall besittas av typ juniorer. (utvecklingsspelare)

Så då har vi trollat bort deras betydelse och vikt.


För dig låter det smart.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen:

Haha! Ok. Du vinner. Att du påpekar att jag är moderator när jag svarar dig på ett inlägg är alltså barnnivå.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
NuMo: Problemet med OP är inte nödvändigtvis att han är för dålig, utan snarare att han tar en plats från någon med mer utvecklingspotential. Ta Falkenhäll som exempel. Jag tror han skulle kunna bidra med minst samma energi som OP samt även mer poäng.

Men när fjärdekedjan med Sebbe, OP och Bjerselius är huggen i sten, så finns det ingen plats för honom. Eller ska vi ha en tredjekedja med Måns Carlsson, Caderoth och Falkenhäll?

OP är en skön kille och jag gillar när han smäller på, men med tanke på hur mycket mellanmjölk det finns bland forwards är det väldigt svårt att motivera varför han ska vara given på fyra kedjor. Det hade varit skillnad ifall vi hade haft tre kedjor med kreativa spelare i övrigt, men i princip alla på kontrakt nu är grovjobbare med begränsat spelsinne.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
NuMo: Det är barnnivå att förstå att föregående inlägg var ett påstående och inte ett argument. Ditt svar på mitt påstående är ett argument.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen:

Varför lade du in det meningslösa argumentet "moderator"?

Som argument är det helt värdelöst.

Speciellt om man behöver använda det för att försöka vinna en argumentation. Barnnivå. Du om någon borde veta.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
NuMo: Varken du eller jag vet någonting. Vi argumenterar och uttrycker åsikter. Är man moderator för ett diskussionsforum kan man tycka att basic filosi när det gäller rätt och fel ska vara obligatoriskt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
BurkLeffe:

Varför då?

Är det här relevant?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
BurkLeffe: Leif anser att Modo bör plocka in Mike Babcock eller John Tortorella så att det blir lite drag i båset. Istället för dom dagisfröknar som är tänkt att stå där nu!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen:

Försöker att inte bli irriterad. Nu är vi än en gång inne på enskild punkt i en helhet. Må vara att jag tycker du har fel i den enskilda punkten. Men pga. av just det fokuset så missar man helheten.

Börjar nästan tro att det är medvetet.

Det är ett lagspel. Alla är bra på något och det gäller att ta till vara på det bästa av varje enskild individ så att det gynnar laget som bäst.

OP kan lätt petas. Det är bara för de som bestämmer att läsa vad du skriver här så är det solklart.

Men...... Det händer inte. Jag vet varför. Du vet inte varför.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
modomille: Jag tycker att han visat motsatsen av vad han ska stå för 8/10 gånger om säsongen. Syns inte och missdömer defensiva situationer.

Fjärdekedjan är väl den kedjan man verkligen förväntas ligga i match efter match.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Så du tar en skärmdump från en viktig match från HV71 förrförra säsongen? Ta en skärmdump från en närkamp mot någon i Vimmerby den här säsongen istället. Och Oskarshamn, Troja, Nybro

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen: Han har ju varit rätt bra i grundserien tidigare, framförallt under dom tidiga Karlin åren. Men det behöver inte finnas någon storhet i hans spel, att han är skön, kommer från stan, kan tackla och grisa till det räcker för att åtminstone jag ska gilla honom.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Skämtar du? Han gled in i varenda närkamp och när han väl försökte ge allt så lyckades han åka ut för charging. Se om matcherna och jämför med hur Milton gick in i närkamperna.

Folk snackar om att vi ska höja kraven men OP har varit kung. Jag förstår mig inte på forumet ibland.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
modomille:

Han måste ha sett fel Pettersson.
Har man sett O.P glida in i en närkamp?

Han ligger alltid på gränsen till Charging för fan!

Han måste ha haft en nylonstrumpa dragen över TV: n?
Uppladdat:

500x0-images-5_48MObPitft3dIpN.jpeg


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JonteD: Det är nog bättre att du gömmer undan frugan ifall Farbror Leif kommer på besök på midsommar efter att fått i sig några pruttare

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
modomille:

Höjdpunkten i den här lilla bidebatten om OP är när man börjar framhäva poäng.

OP är en inte bara statistik. De som har KÄNSLA för spelet hockey förstår vad jag menar.

De som tror att hockey bara är poäng har missat poängen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
modomille: Ett lag ska ju framförallt vara bra i grundserien för att ens ta sig till slutspelet. Därtill fjärdekedjan. OP har varit så här sen kan kom hit. Jag ser inte storheten i OP, känns som att folk kommer vända kappan efter vinden när han väl lämnar och vi får se någon som faktiskt spelar med hjärta på isen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen: I slutspelet höjde dom sig rejält, precis som en fjärdekedja ska göra i ett slutspel. OP är kung.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
modomille: Varför? För att han har en skön personlighet? Vi hade ju typ den svagaste fjärdekedjan i hela serien ifjol? Och han var en stor anledning till det. Att vi hade honom även i SHL är smått ofattbart. Han ska ju vara en powerforward och retsticka som blixtrar till offensivt då och då. Man han är ju för fan en powerforward och retsticka fyra gånger om året. Resterande matcher glider han in i närkamperna och syns knappt på 60 min. Han är ett exempel på ett problem som finns i föreningen, att ord väger tyngre än prestation. Räckte även för Berglund att komma från Örnsköldsvik.

Vi har chansen att ta in någon som faktiskt gör skillnad i fjärdekedjan. Bjerselius köper jag faktiskt, och då var han en hackkyckling av många ifjol.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen: Han är ju untouchable av någon anledning. Snubben snittade 0,5 poäng per match när han var relativt ung och hade konstant bra +/-. Men fan... åren går. Han är 27 nu. Förvisso ingen ålder, men spelare som bygger sitt spel på energi och frenesi brukar inte direkt bli bättre med åren. Och i OP:s fall går ju kurvan spikrak utför.

Han fem senaste säsonger i HA har poängsnittet i varit:

0.41 -> 0.46 -> 0.32 -> 0.32 -> 0.20

Antalet mål har dalat från:

15 -> 14 -> 11 -> 6 -> 3

För en billig peng är han en okej fjärdekedjespelare i HA, men går vi upp igen har han inget som helst existensberättigande i laget.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen:

Hur länge tror du själv? Argumentera gärna om du kan.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen: För evigt hoppas jag

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Jag undrar hur länge vi kommer låta Oscar Pettersson ta upp en plats i laguppställningen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen:

Vilka jävla Monster ( Victor Hedman vibbar )
Vi har i dessa juniorer som skall slussas in på backsidan i år!

Gradin tror att John Hägglöf kommer att ta chansen och kriga i år om en plats!

Han är 18 år och en bjässe:

Height
191 cm / 6'3"
Weight
97 kg / 214 lbs

Heavy Shooter
Physical Defenseman
Two-Way Defenseman

Theodor Knights 18 år som jag tror på är i samma kaliber han också:

Height
194 cm / 6'4"
Weight
94 kg / 207 lbs

Defensive Defenseman
Physical Defenseman

Och sedan har vi den 21 åriga Norrbaggen i samma kaliber!


Height
195 cm / 6'5"
Weight
95 kg / 209 lbs

Fredrik Glader håller med när det kommer till backbjässens styrkor.

Framförallt sticker det ut att han är orädd.
Han vill spela fysiskt och vill få stopp i spelet.
Hans starka sidor är det defensiva spelet, att vara en stabil pjäs man kan lita på.
Där tycker jag att han tog enorma steg, säger Narvik-tränaren och fortsätter.

Han tog åt sig väldigt snabbt och tog steg hela tiden, varje dag.
I slutet av säsongen så var det en spelare vi slängde in i slutet av matcher, i avgörande boxplay och vid tekningar i egen zon, för att man vet att hans storlek och fysiska spel gjorde det problematiskt för motståndarlagen.


Fredrik Glader avslutar:

Sen gillar jag att han är ganska ilsken också, så han kan gå in och reta gallfeber på spelare. Han var inte blyg att stå upp mot de stora tuffa pojkarna i norska ligan, utan då satte han in näsan där.
Ingen skulle komma in på kontoret där han stod, det gillar jag.
Den egenskapen är något som han ska ta med sig och fortsätta jobba med.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Det är ju just det som är poängen. Idén om att som ett allsvenskt driva "sekten MoDo" och bygga långsiktigt med en stomme av spelare som har som högsta dröm att spela i MoDo är så urbota korkad att jag baxnar.

För som du säger, spelare som Berglund hade inga problem att lämna MoDo i sticket när SHL-äventyr och utlandsäventyr lockade. Nu när han har insett att han aldrig kommer nå NHL, eller ens vara intressant för SHL, och har familj i Övik, ja då är MoDohjärtat helt plötsligt enoooormt stort.

Det allra största problemet är att kärnan består av spelare som inte skulle ha någon plats i laget om vi mot all förmodan lyckades avancera. Och vi får även gång på gång problem med att våra kaptener och assisterande kaptener i bästa fall får 10 minuter istid per match och i värsta fall hamnar på bänken.

Du kan inte ha ett upplägg där en småplufsig Oscar Pettersson ska säga åt transatlanterna i förstakedjan att jobba hårdare. Hela poängen med den där stommen det tjatas om är ju att det ska vara ledande spelare, typ Sundström och Svartvadet. Inte Oscar Pettersson och Måns Carlsson. Det är en jäkla stor skillnad.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Robin Ztorken L:

Verkar som att du beskriver dig själv. Projicering .

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
modomille: Tyvärr är Hinken blind, döv och handlingsförlamad.
Vore på sin plats att han drar härifrån nu, helst igår!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
DrCox: Klubbhjärta är bara en ren klyscha.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Sundström kommer också sticka så länge vi blir kvar i HA (iofs hade han nog med sin talangnivå försvunnit om vi varit i SHL tom) Sanningen svider. Men enligt mig är det fullt förståeligt då nivån på HA bara blir lägre och lägre.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Paninaro: Håller med. Om det är så att Christoffer Jansson är på glid bort från FBK borde hinken göra allt han kan för att få honom.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Semester , Sol och få se tre bilar med MoDo märke på inom 5 min på Ersboda i dyngdiket stad !!

Man är glad !!!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Haakana32: Hinken smyger och smusslar som vanligt och jag blir inte förvånad om Jutting är klar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Haakana32: Tack för info.
MEN det luktar nästan värre chans värvningar än det senaste åren.
Verkligen inte bra.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Alltså har man inte gjort " fuck you money " i usa/canada och spelat i europa hela livet finns det nog ingen frisk människa som går ned i nivå om man inte måste.. tror alla här hade behållt sina 50k i månaden över ett jobb i marabou-fabriken även fast ni tjockissar älskar chocklad. same same.. men med nivån här inne förväntar jag mig inte dem köper det... men det är väll hinkens fel att sellgren inte vill jobba på ica när han blir 40

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Haakana32: Ingenting nytt alltså. Vad hände med den där forwarden man typ var klar med? Gick bet igen?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Om hockey bara är business är det väl ingen som har nått klubbhjärta överhuvud taget.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Vad förväntar man sig att han ska göra?!
Sellgren har en trygghet i luleå, dom man kommer spela om SM-guld, ekonomin finns och föreningen är e x t r e m t stabil, så exakt vad är det som får någon att tro att han skulle spela för Modo.
Vi har sedan 2010 ungefär knappt skördat några framgångar öht, vinna HA är det största vi gjort, vi har Hinken som ser ut att få det svårt att värva ihop ett slagkraftigt lag och turbulensen i föreningen har varit monumental.
Skulle vi mot förmodan ta steget upp efter säsongen så kommer vi vara ett bottenlag och vi kommer gissningsvis ha det ännu svårare att etablera oss i SHL än sist så varför skulle Sellgren vänta när han redan nu kan säkra upp en topplön i många år till.

Sellgren har stort Modohjärta men han är samtidigt inte dum i huvudet, spelare behöver ett arbete, trygghet och en bra lön sen vill man spela om troféer och vinna sm guld, Modo kommer inte spela om något sm guld på mycket mycket länge.

Glöm hjärta för klubben, Pettersson, Gästrin drog så fort nivån inte var tillräckligt hög, hockey är en business och alla ser efter sitt eget hus först och främst

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoJo2613: Va bra men kolla noga så att du inte knutit ihop skosnörena på båda fötterna då brukar man näbba!!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JonteD: oj vad rolig du är jag föll ihop av skratt precis.

3037627 · »

Välkommen att skriva i Modos gästbok. 

Trivselregler 

Hockeysnacks regler

  • 0x40-ikoskarshamnlogosvg.png Senast: Vinst mot IK Oskarshamn
    Hägglunds Arena, 5-4 (1-1,1-3,3-0)
Sidan sköts av: NuMo Tarasov KB