1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 507855 inlägg · 4189 ämnen
« · 505315 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Frisco: Jomenvisst, det är en väldigt underlig regel. Iofs gjorde den där tyske domaren sin egen intressanta tolkning när en av motståndarna (var det Mora vi mötte tro?) fick åka omkring på isen utan hjälm, för att sedan sätta på sig hjälmen utan att knäppa hakremmen och sedan ta av sig hjälmen två gånger och justera densamma under ett och samma byte.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Paddan: [Till sist, är det någon regel skulle(sic) du skulle vilja ändra eller ta bort?
-Ingen som jag spontant kommer på. Men jag håller med dig, varför ska inte en målvakt få sitta i utvisningsbåset om han dragit på sig en misconduct"]

Det finns en massa andra regler som jag tycker att man ska ändra. Tex hjälmregeln.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
knaskamilla: Hade här tänkt länka till intervjun med domarbasen i dagens Allehanda, men jag hittar den inte på nätet.
 
Enligt Peter Andersson så ser dagens situation ut så här:
"-Vi har väldigt bra domare, men precis som i en spelartrupp kan den vara ojämn. Några är bättre, några sämre."
 
Kommentar om domarutbytet:
"-Jag tycker också att domarna som varit här skött sig bra med några undantag. Den ryske domaren som dömde i Kempehallen till exempel. Han är en mycket duktig VM-domare, men han hade en sämre dag när han var i Ö-vik.
 
Peter Andersson verkar också nöjd med regelsystemet. Till och med den erbarmerliga hjälmregeln verkar han vilja ha kvar.
 
Till sist, är det någon regel skulle(sic) du skulle vilja ändra eller ta bort?
-Ingen som jag spontant kommer på. Men jag håller med dig, varför ska inte en målvakt få sitta i utvisningsbåset om han dragit på sig en misconduct"

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
250kg kärlek: Jag antar att de inte får det så lätt när de kommer hem. Det om något är väl ett straff som ingen egentligen vill vara med om. Med tanke på fruarna och barnen hemmavid så får man väl hoppas att varenda antydning om deras otrohet som står i tidningarna är sant.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
NuMo: Apropå moral. Alla tre har tydligen ett fast förhållande om jag förstått det hela rätt. Fantastiskt att alla tre har en så öppen relation att det är okej att panga på som de gjorde. Det kan inte vara helt vanligt..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Emma no15: Ja, det är fritt fram att tycka rent generellt med detta som bas, men inte att hänga någon som vi inte vet är skyldig.

Vi har två vägar att gå, en tråkig, vilket faktiskt innebär att vi låter spelarna fortsätta att ha frihet under ansvar. detta innebär att de enda regler som gäller är att man står under samhällets regler och får ta de konsekvenserna som samhället erbjuder när man "kör mot rött ljus". Här kan man ändå ha en policy som innebär att man representerar något och därmed måste följa denna policy. Den måste faktiskt finnas nämnd någonstans, annars blir den verkningslös.

Eller så väljer man den intressanta vägen. Nämligen att sätta stenhårda moraliska regler på allt. Speciellt intressant blir det ju då när reglerna sätts för just sex, eftersom det intresserar oss människor så mycket. nu vet jag nte om man ändå kan förbjuda gruppsex, det finns säkert någon EU-domstol som ogillar sånt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
NuMo: Jag håller med dig. Men även fast vi inte vet något om det så måste man ju få tycka. Såna regler ska väl knappast behövas. Jag tycker dom borde kunna tänka lite själv. Annars skulle väl nån få vara "barnvakt" åt dom. Nån som passar dom dygnet runt, nattar dom rätt tid, låser dörren och kastar nyckeln.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Deas: Jo, precis. Det är det jag menar. Oavsett om dom är skyldiga till något eller inte så tycker jag att det är omdömeslöst att gå ut på krogen och härja dagen innan. Att dom sedan tar upp en tjej på rummet och sätter på henne alla tre (oavsett om hon var med på det eller inte) tycker jag bara visar ännu mer på vad dom har (eller inte har) innanför pannbenet.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Emma no15: Vi vet inget om det där, det är rena spekulationer från tidningarnas sida. Jag vet personligen att det finns tjejer som gärna tar tre killar samtidigt, utan att jag för den sakens skull tillhör de killarna. Saken är av privat natur och det är inte upp till oss att moralisera över det. Har man frihet under ansvar som enda regel så har man det. Frihet under ansvar handlar om att man skall klara av att göra det jobbet man är där för, vilket i den här fallet är att prestera god hockey. Sen är det en annan sak om förbundet, trots bristen på regler vill stänga av spelarna för att de inte var på sitt rum efter ett visst klockslag, precis som mammas små pojkar. Kanske det i fortsättningen skall vara regler för dessa vuxna män? Läggning och släckt lyse kl 23:oo. annars avstängning, uppgång innan kl. 08:oo - annars avstängning. Fel sorts sex: Avstängning. Kanske en manual på vilken sorts sex som är tillåten, med vem, av vem för vem. Nä, nu börjar det bli lika snuskigt som i snuskkyrkan, tycker jag.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Emma no15: Ja sett till det rent sportsliga är det ju skandal att de är ute och festar natten innan matchdag.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Deas: Jag skulle inte heller bli ett dugg förvånad om det är så. Många tjejer gör ju tyvärr så. Hon såg väl sin chans.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
NuMo: Det är sant. Man kan ju undra hur hon tänkte oxå. Men ändå, 3 vuxna karlar som är där för att spela en landslagsturnering. Att dom överhuvudtaget går ut och super kvällen innan är svårt att förstå. Jag tycker även att dom har ganska knepig kvinnosyn. Att dom har sex med samma tjej en hel natt och bara byter av varandra hela tiden är riktigt äckligt! Dessutom utnyttjar dom att tjejen vart förtjust i en av dom. Nej, usch.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Emma no15: Skulle inte förvåna mig om hon var med på det. Sen kommer ångesten dan efter då hon inser att hon precis knullat 3 killar samtidigt och att eventuell pojkvän inte kommer bli överförtjust. Då är det lättare att dra igång en snyft historia...En kille påstod att 60% av alla våldäktsutredningar drar igång av den anledning? (det jag inget om dock)

Sen kan det ju såklart också vara så att hon varit helfull och blivit äckligt utnyttjad, jag vill inte utesluta alternativ 1 bara.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Emma no15: Men ingen frågar sig vilket omdöme tjejen hade. I den ålder hon befinner sig i är man en vuxen människa.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Seriöst, vad har dom för sorts omdöme egentligen?

www.aftonbladet.se/vss/sport/story/0,2789,602538,00.html


Rent ut sagt ÄCKLIGT. Som det hörs ska ju deras respektive klubbar vidta åtgärder. Det får man ju verkligen hoppas. Hoppas oxå att klubbarna "snackar ihop" sig, så det inte blir mer "okej" i en och mindre i en annan.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Metal Guru:
 
Jo, det där funderade jag också lite på. Det finns ju pappor som borde klara av det. Bengt Hedin och Sture Nääslund, till exempel.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
knaskamilla:
jag tycker som du, fast tvärt emot.
jag tycker att det bara ska vara pappor som hockeydomare - då skulle det vara solklart varför de dömmer åt ena eller andra hållet. Inte som nu, att man inte har en aning om varför det blir som det blir.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Frisco:
 
Skumt. Då borde man nog kanske utbilda lite folk i att göra det? Finns det inga f.d. tränare som kan styra upp saken?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
knaskamilla: Har fått en beskrivning av fenomenet banstakning som lät ungefär som att det finns väldigt få inom slalom som kan staka ut tävlingbanor av största klass. Därför är det tränarna som gör det.

Med andra ord är det nog för tillfället omöjligt att hitta opartiska bansättare som är tillräckligt bra.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Paddan: Nu ska jag gå ut i det vackra solskenet. Dan Pekka Heinot strutnar jag i för tillfället.

Trevlig middag alla.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Alltså...en sak förstår jag verkligen inte. Hur kan åkares pappor få staka banor i slalom-VM? Eller i tävlingar överhuvudtaget. Läste just i AB:

"Pappa Anders Pärson fruktade att Ante Kostelic skulle sätta en monsterbana för att missgynna Anja i det andra slalomåket.
  Den blev värre än så.
  — Det finns inte så mycket att säga. Stakningen var för tät för att passa henne, säger Anders Pärson efter Anjas urkörning.
 
   Det var ingen överraskning. Redan i torsdags kväll – under svenskarnas presskonferens – sa Anders Pärson att han var rädd för vad Janicas pappa Ante Kostelics skulle hitta på.
  — Han vill djävlas med oss och den där mannen har alltid en räv bakom örat, sa han då."

För några dagar sedan läste jag i AB Anders Pärsons beskrivning av hur han stakat bort en konkurrent till Anja i en annan tävling.
 
Jag fattar ingenting. Det är ju totalt sanslöst. Varför reagerar ingen? Tycker de att sporten är rättvis? Är det omöjligt att hitta opartiska människor som kan sätta banorna?

Sv: Dan Hinote klar för MODO!
Frisco: Nää, vänta, då skulle han ju stavat efternamnet Heinote. Men att döma av den tidigare diskussionen så verkar Pekka helt enkelt ha struntat i teet.

Sv: Dan Hinote klar för MODO!
Frisco: Hmm, menar du att Dan är släkt med Mr Röda Tråden eller vadå?

Sv: Dan Hinote klar för MODO!
knaskamilla: Bristande trådteknik. De skulle inte få vara med i Pekkas program.

Sv: Dan Hinote klar för MODO!
Metal Guru:
 
Själv tycker jag att de besudlar Hinotetråden. Hur kunde den spåra ur på det här viset?

Sv: Dan Hinote klar för MODO!
Metal Guru: Precis, det är förjävligt! Det är vår uppgift att objektifiera, inte kvinnans.

Sv: Dan Hinote klar för MODO!
Emma no15 och Kickan:
Nu tycker jag att ni objektifierar oss män något alldeles förfasligt.

Sv: Dan Hinote klar för MODO!
Kickan: Ja, titta på Huselius och gänget ;)

Sv: Dan Hinote klar för MODO!
Emma no15: Du verkar ha ungefär samma uppfattning som jag om hur män funkar. Funkar sexet bra redan från början är de fast. Annars är de nog lost.

Vill man få med någon hem lär det inte vara något problem. Min erfarenhet är att killar är mer än bara villiga. De skiter fullkomligt i vad du egentligen har för avsikter, bara de får hänga med.

Sv: Dan Hinote klar för MODO!
NuMo: Jag gillar ungar. Jag har bara inte velat ha dem tidigare eftersom det finns så mycket annat jag gillar och vill hinna med innan jag är fast för 18 år framöver. Inom två är lär jag nog ha unge jag också. Det kommer att bli,tidernas bästa målkung.

Sv: Dan Hinote klar för MODO!
knaskamilla: Hahaha! Vilka problem du har =) Jag tycker att du ska hugga tag i honom i nån periodpaus eller nåt liknande och nypa honom i stjärten och säga "vill du ligge me mig eller tyck du ja ä äckli?"

Sv: ZZZ-tråd
Poffa:
 
Nog för att jag inte jobbat 68 timmar, men jag följer ditt exempel ändå. (Ja, jag ska inte upp innan fan och hans bror heller, för den delen.) Jag har nog varit för social idag, för jag är übertrött och har så varit hela kvällen.
 
Det verkar förresten jobbigt att starta relationer. Jag tror jag lägger ner. Fjortisklacken kan få Hinote också. (Kanske.)
 
Gonatt! (Kanske inte till Poffa, för han sover ju redan, men till er vakna själar.)

Sv: ZZZ-tråd
Poffa: Kom igen nu. Var vaken ett tag till. Det är väl självförvållat att döma plastboll.

Sv: Dan Hinote klar för MODO!
Paddan: Skokartong och äta grus, få stryk varje andetag. Jodå, man har varit där, men man ledsnar, jag lovar. Nä, det bästa är att få tag i en gammal gymnastiksal. i ena hörnet anlägger man kök, i andra ett tv-rum. i mitten på andra kortsidan tar man och anlägger sin Admiral-säng ( www.hill-rom.com/PDFs/manuals/UserManuals/QD1573_iet.pdf )så att man har majestätisk utsikt om mornarna.

Sv: ZZZ-tråd
knaskamilla:
 
Nä, nu är det dags för att knoppa. Veckan har inneburit 68 arbetstimmar om man räknar in övertiden, sånt sliter mer än man tror. Dessutom skall man upp innan fan och hans bror stigit upp i morgon.
 

Sv: Dan Hinote klar för MODO!
Kickan: Själv tycker jag det är alldeles för luftigt och kallt med såna där fågelbon. Jag föredrar en skokartong som boendeform.

Sv: Dan Hinote klar för MODO!
Kickan: Skönt för dig. För du kan behöva vila lite mot slutet faktisktiskt. Inget du tror nu förstås, men det lär du bli varse. Fast nu vet jag ju inte om du ens gillar ungar, men det kanske inte spelar någon roll. Flyttar jag endast 4 mil så har jag en fin kåk på 330 kvadrads boyta, det var därför jag tog det som exempel. Försöker vänja mig vid tanken.

Sv: Dan Hinote klar för MODO!
NuMo: Jag har bara 300 kvadratmeter boyta. *skraj*

Sv: Dan Hinote klar för MODO!
Kickan: Ja, det var det som var så bra, det går inte att veta vad man är med hjälp av de fakta jag gav, men en sak är säkert. Om vi övergår till kaninartat beteende, så hinner vi få ungar så att det täcker 330 kvadratmeter boyta. Jag vet inte hur många kubik det blir, men det beror väl på höjden antar jag.

Sv: Dan Hinote klar för MODO!
Paddan: Du borde se Mumindrickorna i Finland. De har jättefina ekiketter. mycket finare än den där, och är godare. (Fast av svenskarna är det bara Frida som är besatt av Mumun och köper Muminläsk).

Sv: Dan Hinote klar för MODO!
Metal Guru:
 
Åh nej, nu blev det klurigt igen. Hur beter man sig för att inte verka FÖR påflugen?
 
Undrar också när "första bästa chans" kan tänkas uppstå? Jag börjar bli lite otålig att testa mina nyvunna kunskaper i relationsskapande.

Sv: Dan Hinote klar för MODO!
Paddan: Glömde den käcka bilden som skulle medfölja kommentaren

Sv: Dan Hinote klar för MODO!
NuMo: Jag tycker att det är en rätt blygsam utdelning som talar för att ni i vart fall inte är lestadianer eller något annat obskyrt. Då borde ni haft fler ungar, typ 20. De flesta vill väl begränsa det till några få?

Överskattat? Syftar det inte till att det skall bli ungar varje gång så är det inte ett dugg överskattat. Syftar det inte till att bli en unge så är det nödvändigt.

Sv: Dan Hinote klar för MODO!
NuMo: Jag tror att jag nöjer mig med en kort kommentar:
Intressant...
 

Sv: Dan Hinote klar för MODO!
Kickan:
Jaha, det var SÅNT sex du menade...
Jag räknade på mina fingrar men kom bara till fem. Hela tiden.

Sv: Dan Hinote klar för MODO!
NuMo:
 
Två av två är skaplig utdelning.

Sv: Dan Hinote klar för MODO!
Kickan: Sex är överskattat. Det blir bara barn av det. Fråga mig, jag har två barn och jag har bara varit ihop med min Sambo i sexton år.

Sv: Dan Hinote klar för MODO!
Metal Guru: Ärligt talat, sex brukar väl ingå som ingrediens rätt tidigt? I vart fall i mina förhållanden, och det gäller såväl de långa förhållandena som de som varar i ett par månader, för att inte tala om de som varar i en natt.

Kickan
Samlevnadsexpert med erfarenhet (vet inte om denna erfarenhet orsakats av mina skorpioniska egenskaper eller om alla skulle ha handlat likadant)
med examen i varken "Skapande av Nya Relationer" eller "Hej Matematik". Tror att "Hej Matematik" tillkom när min syster var i Hej Matematik-åldern. Jag hade iaf något annat. Fast å andra sidan läste jag tre klasser över de övriga när det gäller matten, och det accelererade så att jag hade läst hela högstadiematten och endel av NV:s matte när jag gick ut sexan och fick börja på NV:s matte när jag började högstadiet.

Sv: Dan Hinote klar för MODO!
knaskamilla:

'Första bästa chans' inträffar klart oftare än 'rätt tillfälle'.
Dock en varning på plats - verka inte FÖR påflugen bara, det verkar skrämmande på de flesta konstkännare.


Angående diskussionen i boken 'Bofors', så se på den från ett annat perspektiv. Lyd dina instinkter, och läs inte vad som sägs. Se istället hur en och samma osaliga ande vandrar från nick till nick.
Det är lika med att nå nästa nivå i Kamasutra, ett xbox-spel i flera akter.


M.Guru.
Samlevnadsexpert
med examen i 'Skapande av Nya Relationer'

Sv: Dan Hinote klar för MODO!
Kickan:
Jag tycker inte man ska blanda in relationsessensen 'sex' i det här läget.
Vi pratar ju knappt 'ett' än.

M.Guru.
Samlevnadsexpert
med examen i 'Skapande av Nya Relationer' och 'Hej Matematik'

« · 505315 · »

Välkommen att skriva i Modos gästbok. 

Trivselregler 

Hockeysnacks regler

  • 0x40-ikoskarshamnlogosvg.png Senast: Vinst mot IK Oskarshamn
    Hägglunds Arena, 5-4 (1-1,1-3,3-0)
Sidan sköts av: NuMo Tarasov KB