Domsjö: Anar tendenser att vi som default-mode fortfarande vill lägga svåra passningar och testa genvägar. Men syns också att spelarna ibland tänker till och bestämt sig för att spela mer rejält.
Bad_Brett: Ibland får man bara inte det att stämma. Det händer även väldigt bra tränare, och kan ibland vara väldigt svårt att sätta fingret på varför. Jag tror att fokuset på att vi ska gå upp till våren gjorde att man tappade fokus på den här träningen och nästa match, i kombination med tredjelinespelare som trodde att nu när dom har gått ner en liga ska dom bli lirare och poängspelare, och då tappade det som gjort dom bra. Till en början vann vi än fast vi inte spelade bra och då blir det svårare för tränare att rätta till omedvetna felinstälnigar. Och sedan när förlusterna kommer så kommer misstro till spelet och sig själv.
Tuppen: Karlin påstod att han inte ville spela sarghörnshockey. Men döm av min förvåning när spelarna plötsligen går på mål med nytt ledarskap. De lyssnade helt enkelt inte på honom.
Willow: Nu blev det Icing, men smartare försvarsspel där en gick på den andra läste var pucken skulle dumpas. Har inte sett mycket av det tidigare under säsongen.
bengt88: Det känns som flera har fått upp farten. Vi vinner tillbaka pucken klart snabbare. Olofsson hade ett par usla byten, men jag tror det var tillfälligheter
modomille: Jo märks att man satsat på grundspelet för powerplay vat fortfarande inget att hänga i julgranen, att ställa Elton i slottet är ett märkligt sätt att utnyttja hans egenskaper.
Nucky: Nja jag är väl rätt tveksam till Freddan. Men kan väl tycka att något behövde hända.
Du kan väl inte mena att du tycker matchen mot Karlskoga var en toppenmatch av MoDo? Seger men knappast förtroendeingivande, enligt mig isf. Karlskoga hade mängder med kvalificerade målchanser.
Bad_Brett: jag håller helt med dig här, sen kan man ju vara specifikt less på tex media. Men sammantaget så är det ju en del som pekar mot att han antingen är allmänt slutkörd eller tappat hockeygnistan. Det var länge sen man såg spjuverblicken eller ens genuint förbannad. Tycker han sett mer tröttlessarg än förbannad ut.
Nu hoppas jag att vårt lag fortsätter i samma anda som i Karlskoga. Noggrant, tålmodigt och ödmjukt. Passningar på bladet leder till högt tempo. Håll trean i anfallszon och spela enkelt i egen zon. Våga skjuta, tufft att göra mål.
{9742}: jag är ingen jounalist och jag värdesätter inte folks åsikter över gramatiska detaljer. om du förstod vad jag skrev och har en åsikt så dela gärna den. det är mycket roligare att läsa även fast du såklart är jätteduktigt på svensk gramatik😇✌️
Monno: Karlin hade ju i princip en ny trupp varje säsong i Västervik, det gick ju rätt bra ändå.
Han har tappat någonting. Förut kunde kan ha det där finurliga leendet efter en dålig period och säga "Vi ska skruva på lite saker så blir det nog bra" och så kom vi ofta ut och fullkomligt körde över motståndarna. Men de senaste säsongerna har en match känts i princip körd om vi släpper in första målet - vilket vi ofta gör.
Karlin förlorade någonting viktigt på vägen, och ingen hoppas mer än jag att han hittar det igen och kan komma tillbaka i framtiden.