Heyerdal: Anledningen till att jag tog med Lerebäck är för att han är en spelare vi skulle kunna plocka, dels för att Almtuna ligger bra till för att säkra kontraktet samt att man är i ständigt behov av pengar, därtill är Lerebäck en tung tuff fysisk back, nästan lite småful men med extremt bra defensiva egenskaper. Han och Persson i samma backpar skulle nog hålla duktigt stängt bakåt.
Monno: Hinken kan reda nu börja bygga för allsvenskan nästa säsong, han slipper fundera på vilken serie vi ska spela i. Kan dock inte tänka mig att vi rasar så lååångt att vi åker ur, så ettan slipper han nog också fundera på. Ska man vara helt ärlig så är det inte mer än en handfull matcher vi varit bra men tagit mängder med oförtjänta poäng, det är något att tänka på. För stunden är vi defentivt ett bottenlag om man ser till 10 omgångar bakåt och det finns absolut ingenting som pekar i annan riktning för stunden. Som vi sett ut denna säsong kanske en mer rättvis tabellplacering varit mellan 8-10, för så illa är det och har varit!
Zource: Om vi mot förmodan går upp, vad tusan gör vi då? Då ska Hinken sätta ihop en trupp med 97% nya spelare och nya ledare. För typ den enda man kanske vill ha med upp förutom junisarna är väl Rohdin typ. Lovande =)
modomille: Nej det kommer inte hända något mer i tränarstaben nu resten av säsongen. Ja möjligtvis om Modo förlorar alla matcher som är kvar, annars så tror jag det är nuvarande konstellation som gäller.
Tycker Freddan får oförtjänt med kritik, han tog över ett lag som krashlandat för länge sen under en inkompetent ledning.
Möjligtvis får vi se nån spelare som "tackas av och "lyckas till i framtiden" under februari men tveksamt. Den tryggheten finns inte i föreningen längre att våga ta extraordinära beslut.
modomille: På nåt konstigt sätt känns det bra. I ett slutspel kommer Modo som en outsider. Snor en bortamatch mot Löven/Karlskoga/Kalmar. Sen blir det nerver.
Zource: Hoppas vi åker på stordäng så KANSKE något händer. Eller ja vem försöker jag lura ingenting kommer hända. Den insikten har börjat sjunka in hos mig.
jonsson: Starkt men mer taggat Kalmar på onsdag..ser att Gavelos Lerebäck gjorde mål. Vad ser ni i honom? Vet att han var i Timrå flera säsonger men ingen jag tänkt på för MoDo.
Stor Intervju med Vimmerbys Materialare inför deras Norrlands turné (Löven och MoDo) i Vimmerby Tidningen Där snacket kom in på Emil Wahlberg också !
Man blir ju lite så där irriterad när man läser hur bra våra spelare har det jämför t ex dom och hur våra presterar :
" Han är suverän, säger Patrik Karlsson om den forne Vimmerbystjärnan. Han underlättar vårt jobb ganska mycket när vi är däruppe. Förra gången jag var där så visade han oss runt i arenan (Hägglunds) och det var nästan som vitt skilda världar från hur det är i Vimmerby. Det går inte att jämföra faciliteterna, med gym, egen restaurang, omklädningsrum och såna saker. Det märktes verkligen att de har en annan ekonomisk budget. "
Gavelo: Haha! Underbart sätt att få likes! Asså. Året då MoDo flög fram på hösten var det ju ganska lättvärvat: Halloran, Nieder, Brickley, Vela. Alla spelare vill ju vara med och vinna. Brickley var ju ganska öppen med varför han valde MoDo och inte Löven, tex. Jag tycker MoDo i år har gjort en höst likt den höst vi gjorde året innan vi gick upp. (Klassiskt Karlintrögstartat) Då värvade vi Jelisejevs. Gick ju kanon..
modomille: nä såklart han inte gör det "medvetet". Det tror väl ingen heller. Han gör det väl för att han åker runt med huvet under armen och energinivå som en kremerad koala..
modomille: ....... Kanske lika bra att Gradin kör på den tysta varianten. Jag förstår att man inte alltid kan slå världsrekord i genialitet när man öppnar munnen. Men kanske bättre att svara "Har inga kommentarer, vi sluter oss samman inom gruppen och kommer reda ut detta internt" "Oavsett vad jag svarar på din fråga är den specifika situationen historia. Nu återstår samtal inom gruppen för att förbättra situationen".
modomille: Det är oroväckande att man hör att "man får gå till sig själv" eller "han förstår själv". Det finns absolut ingen som förstår själv, eller kan lösa det här självmant, genom att sitta själv på kammarn å tänka.
Det krävs otroligt tydligt ledarskap med konkreta exempel. MoDo skulle behöva en rejäl jävla dos med tydlighet och handhållning i några veckor.
grimiss: - Det ser ju jätteilla ut på klippet, men David är en rutinerad herre med bra hockeykunnande. Han förstår själv. Det är inget han gör medvetet.
Gavelo: Berglund måste bara bort. Antingen har han ont i ryggen och är dålig pga det, och följaktligen borde vila. Eller så är han bara usel och därför måste bort för att han håller inte. Exakt samma gäller Rundblad.
Berg - O’Rourke Anderson - Bengtsson Persson- Lerebäck *Hallin
Vi spelar på 12 forwards och 6 backar alltid oavsett. Hallin behåller vi i A-truppen och hoppas att vi lärt oss att ta hand om våra egna juniorer före föredettingar som bara vill spela av säsongen och lägga skridskorna på hyllan.
Norén, Berglund , Rundblad, OP och Bjerselius tackar vi av och hoppas dom hittar nya klubbar.
Får jag mer än 2 likes så mailar jag detta till Strinnholm och säger att detta är ett KRAV från hs.
Gavelo: Ja. Till skillnad från flera andra skribenter så vill jag att Modo först får in en rutinerad och etablerad tränare så vi kan släcka de värsta bränder rent spel och resultatmässigt, och etablera oss på en bättre nivå än där vi är nu. Tommy Samuelsson hade vart drömmen. Tyvärr tror jag också han är redo att flytta hem.
En långsiktig yngre projekttränare (Filander eller liknande) kan vi plocka in i ett senare skede när klubben vet vad den vill, vart den ska och vilken typ av hockey som ska spelas
Gavelo: det har du rätt i. Inte många som lyckats med jobbet denna säsong. Bara hoppas att laget och båset har samma optimism som vår eminente vd hade i sändningen. Det magstarkaste av allt kan jag tycka är Hinkens totala tystnad till media och fans .
Frontschwein: Lite magstarkt att gnälla på en 2a målvakt som står bakom ett haveri till försvar. Werner som är tokhyllad har varit lika svag som Edvin senaste 5-6 matcherna.
Han och Persson i samma backpar skulle nog hålla duktigt stängt bakåt.