Modo-Målet: Haha, kan man annat än älska Isabelle Palos sågning av "Viljans vackra namn"?
"Framför mig sitter en äldre man i röd-vit-grön virkad fiskarhatt. Utan att veta kan jag tänka mig att han alltid suttit här i arenan. Han tar upp sin Modo-halsduk och likt alla andra håller han den sträckt ovanför huvudet och den i stort sett fullsatta arenan sjunger med i Viljans vackra namn.
Det går att ta på stämningen som sprids. Och det må vara en vacker låt, men den är allt annat än peppande.
Är det meningen att motståndarna ska somna? Det låter i och för sig smart, men dock hade det snarare den effekten på Modo – med tanke på slutresultatet denna lördagskväll mot Karlskoga.
Den nuvarande låten skulle passa bättre på en efterfest klockan 04:00."
Modo-Målet: Ikväll är det dags! Det kommer bli tajt och om bara Freddan gör några finjusteringar och kanske inte spelar Bella i PP så kan det gå vägen. Få BIK ur balans så gnällige Plato kan stå där och grina så är jag nöjd. Hur som helst så blir jag inte allt för besviken om det inte skulle gå vägen. Jag tror att nästa säsong blir en kanonsäsong för Modos del om de blir kvar i HA. Går de till final hoppas jag innerligt att de gör sina bästa matcher för säsongen och brottar ner stackars Löven. Oavsett så känns det skönt att det snart är över.
Gavelo: De där gubbarna kommer inte ställa några liknande frågor, jag har ställt liknande frågor i deras livechatt under match, ändå står de där på PK passivt lyssnande, och på sin höjd ställer en fråga om varför en specifik spelare klev av matchen.
Bad_Brett: Självklart, man får beakta att Stakkestad hänger med Björka, men Jesper O får spela andrafiolen i PP. Så ja Jesper är bättre än Åke, har tagit lärdom av Gavelo, poäng är inte allt.
Bad_Brett: Nä det här laget är riktigt platt. Det trodde jag inte inför säsongen. Tycker Emil Larsson visar bra karaktär men han får förvånansvärt få med sig. Det är som att alla känner de inte behöver göra det där lilla extra.
Vi har ju förtvivlat svårt att få till ett bra spel i slutspelet, det såg vi inte minst mot HV ifjol. Det slängs puckar hit och det slås backhandflippar dit och det petas med klubban här och undviks tacklingar där.
När det gäller karaktär så har Modo mycket att jobba med i grunden. Tror det är bra att vi får ny huvudtränare och ny lagkapten nästa säsong, det är iaf en början
Bad_Brett: Hur många poäng har Plato gjort mot oss?
För övrigt vill jag gärna att ledarna använder sig mer av statistisk än jag tror både Karlin och Freddan sysslat med.
Och jag kan nog tänka mig behålla Anderson, för med tränare som kan utnyttja honom tror jag att han kan göra ett riktigt bra andra år. Jänkare brukar ju behöva lite tid
Stakkestad har för övrigt bäst poängsnitt i hela slutspelet. Lite nyfiken på om konsensus fortfarande här på forumet fortfarande är att Olofsson är överlägsen i offensiven...?
Gavelo: Det är ju så klart skadorna som gör att Lasse J går vidare, eftersom han varit högavlönad också.
Men att kalla det att "vara trött" när man kommer tillbaka efter över halva säsongen och gör 19 poäng på 26 matcher, det är nog snäppet för hårt alltså.
Ligger helt i fas med hur han brukar bidra för gnaget, så snarare bra gjort när han haft uppförsbacke med skadan. Den HA-klubb som tar honom kommer nog vara nöjd, alla hade nog räknat in honom som AIKare.
Vikingmodo : Laget har varit väldigt tråkigt att följa. Det är sällan man tänker "nu är spelare X på isen, nu blir det slagskott i krysset!", "nu är spelare Y på isen, nu kommer det proppas!" eller "Nu är spelare Z på isen, nu blir det quarterback-uppspel!".
Istället tänker man "Kelleher och Berglund inne samtidigt, då lär det kladdas i egen zon", "Jesper är inne, då blir skott i planket och dåligt kroppspråk" etc.
Vi har ingen Aagaard-typ som slänger käft och helt plötsligt gör hattrick. Det ser ut som att nästintill alla är sugna på semester och mest längtar bort från Övik.
Berg ska ha cred för att han försöker, men han kan inte bygga lagsammanhållning och sätta upp taktiken på egen hand...
Robin Ztorken L: Sällan har man vart så tudelad. Hade på ett sätt vart skönt att sätta punkt för säsongen ikväll då jag tycker vi inte förtjänar att gå längre efter en besvikelse till säsong. Är enormt besviken på hockeyn vi spelar. Såhär kände man inte direkt 2023, det är tydligt att det här laget bara är ett hopkok av massa spretiga spelare.
Vargen: Denna beskrivning passar bra in på en hel del andra spelare för närvarande. Ingen nämnd ingen glömd men dom är ett gäng. Är nog säsongen sista match i afton och det skulle förvåna om dom fixar detta men men låt oss hoppas på mirakel!
1921ofHockey: Karlskogas taktik senast var glasklar, de sköt högt och fick hål på Hellsten. Jag är inte emot en chansning ikväll och ställa Werner i mål
Willow: Mitt problem är att jag inte tycker att det finns något i hans spel som initierar att han gör sitt bästa, eller framförallt att MoDo är laget i hans hjärta. Han glider som runt med ett slappt kroppspråk och flänger med klubban med en hand, skickar drop-och backhandpassningar vid blålinjen samt forecheckar i fel lägen (han är back!) osv. För att inte glömma att han gömmer sig från tacklingar och alltid glider in i närkamperna. Det är inte hjärta för mig. Hade han varit mer frustrerad över hans eget spel tycker man att det borde synts i båset eller omklädnigsrummet, än så länge har han det där flinet på läpparna till och med när han blir utvisad.
Alla de gånger han varit inne på mål, och tagit felbeslut som lett till ett mål, borde ha lett till någon slags förändring i beteende på isen. Men det har det inte gjort.
Domsjö: Jag tycker synd om Berglund. Han är egentligen bättre än han presterat. I alla fall om vi pratar på HA-nivå. Jag tror också att han på träning fått ut betydligt mer än på match. Det är säkert en hel del mentalt.
Förtjänar han att få skit för att göra sitt bästa för laget i sitt hjärta för det? Givetvis får han det mycket för att han fått en speltid som inte motsvarat hans prestation, men det är ju fan inte hans fel.
Så jag tycker synd om honom. Det måste kännas fördjävligt att det inte fungerat och det måste vara omöjligt för honom att undgå kritiken.
modomille: Tycker det är makalöst arrogant av ledarstaben att inte göra vissa förändringar, helst igår. MoDo är en förening som berör många och då kan man inte hålla på och ha dubbla måttstockar. Berglund kontra Anderson är ju så dåligt skött så det liknar ingenting. Individen kan aldrig vara större/viktigare än laget. Jag kan inte säga att jag tycker synd om Berglund, han har fått förtroende och haft sina chanser.
Gavelo: Jag har för mig att Kelleher faktiskt var petad eller I alla fall skickades ned i hierarkin I DIF förra säsongen. Varför har det aldrig skett i MoDo? Lex Ranta..
Berg +7, Johnsson +6 och Berglund - 1. Vem spelar mest av de tre?
jonsson: Jag skriver extremt sällan på X men igår kunde jag inte låta bli, jag bad någon ställa Freddan mot väggen och fråga varför I hela…. Berglund får så mycket förtroende fast han varit sämsta back isch i 60 omgångar och varför man envisas med att spela Kelleher i 1a kedjan. Är det syns redan på uppvärmningen att han inte kommer ha en bra dag. Sen taggade jag Pelle och Gullik.
På deras Podd senare hade Pelle som tyckte Berglund varit bästa back på slutet annorlunda och tyckte att han var svag och borde inte spela PP.
Jag vet inte om det var mitt inlägg eller andras inlägg eller om dom bara kommit till insikt själva. Freddan verkar också ha fått sina fiskar varma från omgivningen för nu verkar det iaf som att det blir någon typ av förändring.
Om inte Anderson spelar powerplay imorgon istället för Berglund så blir jag galen. Målvaktsbytet och deras ständiga övertro till Berglund i PP kan ha kostat oss den här serien.
Det syns ju tydligt vad som brister, ändå sker inga riktiga förändringar. Då blir det snarare envishet än något annat, att stå kvar i samma spår när det uppenbart inte funkar är inte styrka det är svaghet.
Kan ju ha lite att göra med att man inte ser hela bilden när man är med i den? Tänker att tränare som är upp i laget hela dagarna, ser spelarna på träning och på matcher från båset kanske missar delar av helheten?! Förr och säkert på många håll även nu använde man ju sig av en ”objektiv” person på läktaren med hörsnäcka som kunde rapportera ner till båset under matcherna, tänker att det kan vara lite åt det hållet ?!
Gavelo: Tyvärr verkar ju Freddan lika jäkla envis och tjurig som Karlin. Varför kan vi inte få en tränare som gör nödvändiga förändringar när alla ser vartåt det barkar?
Vikingmodo : En sak jag tänkt på. Vi har ju pratat om att Karlin framstod som tjurig och ibland upplevdes som för stolt för att göra nödvändiga förändringar.
Kastar det inte lite vatten på den kvarnen nu när man läser att Karlin inte har pratat med Freddan eller andra i staben sedan han fick sparken, är han verkligen så tjejsur och stolt att man inte kan ha kontakt med sina kollegor bara för att man fått gå, det är ju inte så att Freddan eller någon annan i staben har gjort Mattias något. Jag tycker faktiskt att detta uppträdande från MK gör att jag verkligen inte saknar honom, så småaktiga personer kan vi vara utan.
Jan-Erik : Ja. Sen att Modo har tre vinster och tre förluster på hemmaplan i slutspelet varav två av dem med mycket publik är allt annat godkänt. Tyvärr. Inte riktigt den här griten i Modo i år. Känns dock bra att det avgörs på bortaplan imorgon
puffe4: Japp, håller med. Vi har två segrar borta mot Karlskoga och bara en hemmavinst. Karlskoga har samma siffror, en hemmavinst och två bortavinster. Med andra ord har båda lagen dubbelt så många segrar på bortaplan som på hemmaplan i den här serien. Den statistiken talar för MoDo.
"Framför mig sitter en äldre man i röd-vit-grön virkad fiskarhatt. Utan att veta kan jag tänka mig att han alltid suttit här i arenan. Han tar upp sin Modo-halsduk och likt alla andra håller han den sträckt ovanför huvudet och den i stort sett fullsatta arenan sjunger med i Viljans vackra namn.
Det går att ta på stämningen som sprids. Och det må vara en vacker låt, men den är allt annat än peppande.
Är det meningen att motståndarna ska somna? Det låter i och för sig smart, men dock hade det snarare den effekten på Modo – med tanke på slutresultatet denna lördagskväll mot Karlskoga.
Den nuvarande låten skulle passa bättre på en efterfest klockan 04:00."
BURN.