1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 545916 inlägg · 4161 ämnen
2961819 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Helt sjukt vad det tjafsas och är oense här, oavsett det rör MoDo eller JVM.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Monno: Gästrin var inne i en lite svagare trend strax innan JVM och det känns lite som att den hänger kvar.
Jag hade trott att han skulle kunna dominera mycket mer, speciellt mot det lite sämre motstånden men det har liksom inte lossnat riktigt

Sen är det som du säger svårt att leverera med 10 minuters speltid, dock tror jag omgivningen är det stora problemet för Milton.
Jag är inte helt såld på Justovaara, han har varit rätt svag i Luleå och speltiden fick han främst då Andreasson, och Bromé var långtidsskadad och Tardif, Shinimin och Omark inte hade anslutit, han eller Granberg kommer mest troligen bli utlånad efter JVM.
Sen Nilsson får jag inget grepp om, vet inte riktigt vad det är han ska tillföra i laget?!

Jag tycker som jag skrev redan under matchen att man vid 4-1 borde vilat stjärnorna till det som komma skall och spelat 4:e mer, att möta Lettland och leda med 3 mål med 1 period kvar och knappt spela 4:e kedjan känns oerhört märkligt i mina ögon.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Du skriver att jag fultolkar saker för att sedan skriva att jag använder Expressen som en sanning. Snälla. Jag använder Expressen som en ren källa, där Milton säger att planen är att spela i NA nästa säsong. För att det var det användaren innan syftade på.

Ironin är att du skriver att jag är partisk, samtidigt som jag faktiskt hänvisar mina åsikter och upplevelser till värdiga personer som också tycker som mig, för att styrka mina argument. Medan du själv bara använder dig av din egen upplevelse. Det för mig är partiskhet.

Jag ogillar att du smutskastar andra med att säga att jag och andra fultolkar när du gör exakt detta här och nu. Jag använder ingen annan som ”sanning” i mina argument. Jag anser att det inte finns någon sanning. Bara olika åsikter som man står för.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Känns ju helt galet att Björck, den yngsta i truppen ska lira nästan 20min.
Är det inte bättre att konservera energin för en sån spelare?
Men säkert jäkligt kul som spelare att få sånt förtroende. Och kul att spela.
Sen är dom ung så kanske repar sig snabbt. :-)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen: Nej du är nog relativt ensam om att inte förstå en så enkel fråga faktiskt.

Nu är du där igen och fultolkar saker.
Vart skrev jag att Expressen podden handlar om prestationer, jag skrev att du använder det den podden som en sanning i dina diskussioner.

Och nu är du där igen och fultolkar saker!

Jag har inte någonstans påstått att jag inte instämmer i vad proffesionellt människor tycker, men jag skulle aldrig som du gör använda dessa människors åsikter som sanningar i mina argument, det är skillnaden på oss 2.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Jag tycker väl inte Gästrin glänst på så vis. Tycker dom har svårt att få något tryck och hamnar lätt i egen zon. Men om det är han eller kedjekomöisarna det beror mest på vet jag inte. Den där Nilson tycker jag har en tendens att ta pucken och köra rakt fram tills han tappar den.

Men, det är fasiken inte lätt att visa något med 7-10min istid heller. Måste vara sjukt svårt att hålla ångan och känslan uppe då. Åtminstone om man ska vara kreativ. Att gå in och lira klassiskt 4e kedje brunk funkar väl.

Reagerar mest på att när man möter Lettland och leder bekvämt, varför låter man inte stjärnorna vila lite?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Varför har du ett beroende av att digitalt sparka folk i ansiktet? Jag är knappast den enda i den här boken som tyckte den frågan var komplicerat ställd.

Vet du ens vad Expressenpodden är för något? Herregud. Läs på innan du uttalar dig. Det har ingenting med prestationer att göra.

Att du inte instämmer i vad de tycker får stå för dig. Jag håller med dem och dessa individer jobbar med hockey som experter på heltid. Jag tycker det säger det mesta.

Men du är av tron att det finns endast en sanning i hockeyn och oftast så är det din åsikt. Medan jag är av tron att det bara finns åsikter och inget rätt eller fel, falskt eller sanning.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen:
Nej tyvärr, idag fick dom lite förtroende trots svag motstånd.
Uppladdat:

500x0-img2427.jpeg


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen:
Saleva: Chansen att vi får behålla honom nästa säsong är redan zero, från första matchen denna säsong. Lyssna på Expressens dokumentärpodd.


Chansen att vi kommer ha det svagaste laget sedan man lirade i keps och hockeyrör nästa år är däremot väldigt stor.

Budgeten kommer att vara mycket lägre och det som vi kommer kunna räkna som extrem spets nästa år är grabbar som Norén, Bella och kanske OP.
Alla som inte floppar kommer dra och det degraderade laget kommer inte stå med i närheten så usel backlinje vi hade detta revanschår. Snarare mycket vassare lag än omöjliga löven har i år .
Jag spår att vi kommer att få kämpa med Nybro och Östersund om den sista slutspelsplatsen .

Sen vet vi ju alla vilken smartness sportchefen besitter så det kommer ju verkligen locka biljettköpare och sponsorer.

Dessutom tror jag att SHL stängs när rätt klubbar fått sina positioner där.
Då står vi där med en fet arena och ett betydelselöst lag.
Men Rix FM eller nån annan skitfestival kanske kan fylla arenan till hälften varannan vår.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Du måste tagit fel på speltiden? Han spelade visserligen inte så mycket men så där lite spelade han väl knappast?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen: Min fråga efter dina utspel ikväll kan inte vara mer tydlig. Behöver du förtydligande så bekräftar dig bara att du ofta argumenterar fast du inte riktigt förstår vad du argumenterar emot.

Du har svängt med utryck som att capitals fans tycker bla bla och det säger ganska mycket!
Du hänvisar dina åsikter till Expressen poddar som att där i ligger m sanningen, eller scoutingrapporter.
Rätt ofta hänvisar du till det Hamrin skriver som att hans åsikt är den faktiska sanningen vilket jag inte heller köper in på!

Men ja nä vi tycker rätt olika och kommer nog aldrig enas i en del frågor så av den anledningen ser jag inte heller någon mening att fortsätta denna diskussion.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
henkeiskogen:

#2961724 · henkeiskogen · · 1 timme sedan
Gavelo: Han har ungefär en minut per period att visa upp sig.

Gästrins speltid
13.34
10.34
10.23
9.32
7:20

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Hank: Han är inte jättebra i boxplay heller faktiskt. Inte Juustovaara heller. Inte Eklund heller. Eriksson bra.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
henkeiskogen: Fast de slänger in Björck i boxplay varje gång hittills, så jättedålig kan han inte vara defensivt

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Jag kan absolut välja att ta denna diskussionen ända in i kaklet men jag ser ingen mening med det eftersom att din åsikt grundar sig i samma grej som du hade med Lucas. Ingen produktion = sämre spelare. Att det finns tre centrar som varit bättre delar jag inte alls. Så vi kommer aldrig kunna enas egentligen. Min åsikt är att man vaskar en spelare som hade kunnat vara mycket mer betydelsefull med mer speltid. Precis som MoDo gjorde med LP.

Sista frågan får du förtydliga för att jag ska kunna bryra ner den.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen: Snälla Rödluvan , förstå detta nu och jag vill INTE höra igen att jag aldrig argumenterat varför jag tycker som jag gör för jag gör alltid det och alla andra här uppfattar det men inte du, så nu vill jag vara tydlig så du inte kan kasta det på mig igen!

Jag har svarat på din fråga eller ditt påstående om
Min såkallade logik!

Se svar:

Det finns 3 centrar som varit bättre redan från start, dock har han varit jättebra i Modo, men det räcker ändå inte uppenbarligen i denna JVM trupp och han har inte visat speciellt mycket på sina i snitt 11 minuter per match heller att han förtjänar spel högre upp.

Jag vet att du tycker Eriksson är sämre men det tycker inte jag och uppenbarligen inte ledningen heller, dock tror jag inte Gästrin skulle göra bort sig om han fick chansen i låt säga 1:a kedjan, det är min åsikt efter att ha sett Gästrin hela säsongen ink JVM.

Sen skulle jag vilja ställa en avslutande fråga till dig!

När du diskuterar med alla här gällande juniorer så använder du alltid argumentet att fans och scouter från andra länder tycker något.
Min fråga/frågor : Tycker du att fans och scouters åsikter från utlandet är att likställa som sanningen och värderar du dessa åsikter högre än inhemska likvärdiga?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Monno: Jag tycker kedjan med Stenberg och Björck hade en hel del problem försvarsmässigt. Mot bättre motstånd nu när det drar ihop sig sticker jag ut hakan och säger att dessa 2 fixstjärnor kommer vara inne på en hel del bakåt.

Offensivt är de duktiga, men vi får se hur det blir när det börjar bli viktiga matcher mot bättre motstånd.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Monno: Det är för att de inte förtjänade mer speltid tydligen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
henkeiskogen: Ja man är kanske lite skadad av Karlins "sosse" hockey men märkligt att man inte 3e perioden med klar ledning över Lettland inte spelar 4e kedjan något mer än ströbyte.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Men kopplar du inte vad jag menar med det? Du säger att han förtjänar sin speltid. Och varför fick han då så lite speltid i den första träningsmatchen, direkt när han kom från MoDo, tror du? Med det tankesättet i bakhuvudet?
Ingenting har förändrats trots många fina byten och att han blev en av matchens tre bästa spelare två gånger under de tre träningsmatcherna som var inför.

Du kan verkligen aldrig argumentera för varför man är helt dum i huvudet utan bara säga det utan utförligt resonemang.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen: ÄR du på riktigt ?!

Det var DU som skrev en jämförelse mellan Modo och JVM, en jämförelse som är så jävla korkat så man svimmar, så NEJ det är inte min logik utan din oförmåga att tänka längre än näsan räcker!

Sen skiter väl jag i vad Capitals fans säger, dom har garanterat inte sett Milton eller någon annan svensk lika mycket som oss svenskar så i den bemärkelsen litar jag mer på svenska fans än på utländska fans rent GENERELLT!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
henkeiskogen: Håller med dig, man borde kanske spela 4e kedjan mer sista 10-12 för att spara på ”stjärnorna” till svårare matcher.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Det är ju din logik? Han förtjänade tydligen inte mer speltid i första träningsmatchen? Att Capitals fans tycker han är bra men att det finns MoDofans som inte gör det säger rätt mycket.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen: skojar du?
Sluta svänga med ord som ”min logik” när dina jämförelser är helt skeva!
Han har varit en av Modos bästa forwards, men i JVM finns det iaf just nu 3 centrar som anses bättre!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Juniorhockey är lika viktigt för mig som MoDo. Så inför den här turneringen, precis som med alla juniorturneringar, värderar jag alla juniorer lika högt som Milton.

2961819 · »