Saleva: Jag bor inte i Övik sedan länge, men jag har bidragit med två besök på Hägglunds i år. Jag kan rekommendera er tacobuffén på översta våningen som är otroligt smaskig. Utöver det brukar jag köpa en jävla massa drycker i barerna. Lite dumt dock att de inte kan förbereda typ 30 öl innan perioden är slut. Det blir oftast en mil lång kö och jag kan tänka mig att en hel del pengar går förlorade där. Det är bara dumhet och dålig planering från chefernas sida.
Annars tycker jag dessa swish-kampanjer är rätt så pinsamma. Vi privatpersoner betalar och får inget för pengarna. Norlinder såg ni ju hur det gick med. Sportchefen har förbrukat allt sitt förtroende för mig och kommer inte få en krona mer innan han är utbytt.
Zource: ja nu släppte MoDo Falken, synd tycker jag, Herman skadad, Fitz osäker status, Mattson ute i kylan, vår breda forwardsida är inte så bred längre.
modomille: Kan väl även vara så att publikintäkterna har varit lite lägre än man räknat med på slutet och att man därför vill täcka upp mellanskillnaden?
Bad_Brett: Är det inte en lite konstig summa 300k? Insamlingar brukar ju åtminstone vara en halv miljon. Jag misstänker att hinken vill köpa loss en forward men att pengarna från styrelsen inte räcker till två backar och en forward, och därför startar man en insamling för att täcka en del av övergångssumman. Inte hela då 300k är för lite men en del av vad det kommer kosta att köpa loss någon från typ Liiga..
Zource: Både är osäkra. Fitz gick väl från dag till dag till vecka till vecka:( Berg har väl någon typ av skada som kan ta allt ifrån några dagar till ett par veckor.
Gavelo: Det som stör mig är det där att SHL-lagen hamstrar spelare. Dels som Bakke Olsen som skrev kontakt med LHC och spelade ändå ett år till i BIK Karlskoga, men också för ett antal rena chansningar. Tar man exempelvis Polin som med största säkerhet skulle mått bättre av en säsong till som ledande spelare i HA och som suttit på bänken en hel del. LP och många andra som kanske kan blomma ut, men som i princip inte kostar någonting om det misslyckas. Man lånar bara ut talangen till HA så är man kvitt den. Har man tur och får utdelning så får man pengar från NHL. Nästan noll risk med stor chans till pengar.
Och det där med HV som skickar ut spelare och när de gör succé så tas de tillbaka. Då kan man låna ut någon annan som behöver speltid och bättre självförtroende.
Fast allting inom svenska hockeyförbundets regi handlar ju om att maximera SHL och att de infividuella medarbetarna ska få glänsa vid prisutdelningar och när det gått bra någonstans. Det finns NOLL ambition för att jobba för hockeyns bästa i landet.
Hägglundsmaffian: Gratis pengar och bygga upp en hype hos supportrarna att "nu satsar vi mot SHL!" MoDo har inget att förlora när man drar igång en sån kampanj.
Blake: ja så är det till 100% Personligen kan jag inte förstå swishkampanj utan något namn som lockbete, särskilt när man redan har försäkrat oss om att Hinken redan har resurser att värva för. Då ska det ju vara något utöver det vanliga man behöver pengar för.
Greg P: Ja mitt inlägg var inte riktat mot bara er även om jag i detta fallet använde er som ett exempel. Jag förstår andemeningen med lån men när det missbrukas som det tenderar att ofta göra så drar det bara ett löjes skimmer över allting.
Hela karusellen börjar med att SHL lagen dammsuger Ha på talanger för att sedan låna ut dem och här borde man reglera regelverket hårdare, tex att invärvade spelare under en viss ålder inte får lånas ut om spelaren inte gjort minst 3 säsonger i föreningen innan eller något liknande för att stävja att rika SHL klubbar sitter med 35 kontrakterade A-lagsspelare varje säsong och lånar ut ungdomarna för att förhoppningsvis casha in lite senare
Greg P: Förstår inte Brodin. Tyckte att han när vi gick upp var riktigt svag i slutspelet mot oss och såg flera av Lövens matcher mot DIF och där var han heller inte särskilt bra. Fysik ha han, men han har betonghandleder och hans skridskoåkning är inte där den en gång var. Förvisso var han väl inkvotterad som djurgårdare när Garpen hade landslaget, men nog har han varit rätt ok tidigare.
SPOODI: Nu är det ju inte alla som har möjlighet att gå på matcherna. Bor man X antal mil från övik och har lite pengar som bränner i fickan så är det väl ok.
hockey_21: Det blir ju minst sagt ett antiklimax ifall Hinken kommer tomhänt. Vad ska man säga då? "Det bidde inget denna gång, tack ändå!".
Detta är ju inte som MoDoTillSHL-insamlingen, utan det står klart och tydligt att syftet är att förstärka inför slutspelet.
Gissningsvis har Hinken någon hyfsat profilstark spelare på kroken, och sedan kan man hävda att det var supporterklubbens förtjänst som gjorde att man hade muskler att förstärka.
JoJo2613: Löven tar in Brodin för resten av säsongen.
Det är lite av ett förlöjligande detta att lag från Ha som inte lider av massa skador kan låna in flertalet spelare från SHL.
Jag anser att lån ska begränsas till max 3 spelare per säsong där max 2 får vara inlånade samtidigt, då i såfall fördelat på 1 målvakt och 1 utespelare.
Löven som inte har några skador på sina egna spelare och leder (isch) serien har alltså nu 3 forwards på lån, det blir löjligt.
JoJo2613: Lägg ner. De har regelbundna avstämningar, vore ju närmast korkat ifall de initierade sådana här insamlingar utan att stämma av med klubben först.
JoJo2613: Skulle inte förvåna mig om Widebro har ett finger med i spelet. Det var väl han som drog igång insamlingen till Norlinder? Han inser nog att det inte blev helt lyckat. Så denna gång drog han väl iväg ett SMS till Frank och pitchade idén.
Så istället för en girig VD, får vi en engagerad och dedikerad supporterklubb, trots att effekten är identisk. Win-win.
SPOODI: nu har du helt missat det här. MoDo har inget med denna insamling. Det är Lumberjacks som håller i det. 300 tusen kan göra mycket vid en rekrytering av en spelare. Har inget alls att göra med "sista raden på ett bokslut"
MorganaLefaey: Älskar mitt MoDo men kommer aldrig swisha för köpa en spelare. Gå på matcher, handla i kiosker/barer samt i shoppen. Tycker det är amatörmässigt att en klubb med MoDos dignitet och ekonomi ska tigga pengar av privatpersoner. 300k gör ingen skillnad på sista raden på bokslutet.
Att swisha för att värva en spelare inför ett slutspel då klubben spridit pengar på spelare som inte platsar och annan blandved. Ja det kanske är Idioti. Kommer nog ändå swisha en liten summa då jag är en idiot som ändå hoppas på mirakel.
Undra om man får 1 lott för varje 200kr eller om man får fler desta fler multiplar av 200 man betalar in. Vore inte fel med en 4e matchtröja.
hockey_21: Kan dom säkert. Det jag menar är att för att gå långt kan det ibland vara bättre att möta ett spelskickligare lag som spelar mer rent. Har man otur mot AIK så går nyckelspelare sönder, för AIK om nåt lag kommer spela fult.
hockey_21: Det är möjligt, men man kan ju tänka ett steg längre också. Att möta AIK i en kvart kan bli kännbart beträffande skadeläget. Dom KOMMER grisa och spela småfult, var så säker.
JoJo2613: Södertälje registrerar Valter Lindberg resten av säsongen. Tror han kan bli ett hot i ett slutspel. Det hade enligt mig varit en betydligt bättre spelare att få in istället för Granberg, eftersom Hinken nu kände behovet att låna en forward..
modomille: om inte Foppa mfl chippar in rejält känns det tvek att vi når 300k.... De flesta lär ju vara brända på Norlinder och/eller less på hinken. Jag kan personligen tycka att han bara får skeppa något av de mindre lyckade värvningarna istället. Kan inte tänka mig att lumberjacks startar en insamling på måfå?
Gavelo: Ja jag kan bara instämma, först Karlkvist sen Norlinder. Men stor eloge till er som bidrar. Bidrar med 1000 tals kronor i baren/resturangen de 10 tal matcher jag är på plats.
Modoröv: Swishade några lakan förra hösten till Norris, kände väl att det var lite utav bortkastade pengar sett till prestationen och att han sedan drog så fort han fick chansen så denna gången swishar jag ingenting.
Behöver Hinken pengar så kan han sälja bort några spelare som är överflödiga.