Spelare som aldrig är nöjda och därför så kan de knappast med ärlighet ha ett självförtroendesätt i en intervju. De kan enligt dem själv göra bättre, oavsett hur vi andra tycker.
Jag älskar det. Även om de i samma anda alltid säger att alla andra gör det bra. - Ödmjukhet.
Vikingmodo : Vi ska nog inte dra allt för stora växlar av dessa 2 perioder. Tycker vi njuter hittills, biter på naglarna i 3e och tänker på kvalet nästa år.
NuMo: Jag köper dina argument även om Jag har en liten annan ingångsvinkel, rätt eller fel är svårt att säga, kanske både och?!, eller kanske helt individuellt. Jag spelade fotboll med en kille under säkerligen 15+ år, han var lågmäld, bad om ursäkt till allt och alla, supertrevligt, alldeles för ödmjuk och tyckte alltid att alla andra var bättre. Jag har aldrig spelat med en spelare som haft den inställningen till sin egen prestation och laget, han jobbade 110% från det att han klev ut på planen tills att han stod i duschen efteråt, han slet och kämpade, gnällde aldrig någonsin på något förutom kanske sin egen insats fast han under stora delar av dom 15 åren var han bäst på planen i 70% av matcherna.
Vi kan väl konstatera att alla är nog lite olika 😃
Ang målbilden så var jag väl tydlig med och skrev att det handlar inte om denna matchen utan om säsongen i sin helhet, du noterade det väl?
Greenwolper: Fan så vackert. MoDo köttar på som bortalag, sätter fyra rättvisa kassar i rad. Färjestad klarar inte av att fokusera på spelet ishockey i sitt konfunderade tillstånd. Mer sånt! Kör nu!
Det verkar som att vi skapat tvivel hos Förjestad.
Mina argument är inte för att få rätt,(Mot dig t.ex. Du har det mesta rätt) de är bara till för att ge en alternativ bild som inte är så bestämd. mest för att jag inser att det är ett lagspel.
Nu händer något i momentum angående självförtroende.
MoDo har momentum och känner att de faktiskt kan störa Förjestad, Att man fan inte är så mycket sämre.
I Färjestad som börjar man ifrågasätta vad som händer och man börjar ifrågasätta sina egna prestationer. Det kommer att, om man inte närmar sig i tid att skapa tvivel, vilket är försvagat självförtroende. Man kommer att ge ännu mera på var man hand vilket antagligen kommer att gå utanför den uppsatta MÅLBILDEN av vad man skall göra.
Då har vi stört deras målbild av det system de skall utföra och vi har sårat dem.
Om nu Färjestad har bra självförtroende så kommer spelarna att låta bli att tro att de är de är de enda spelarna som kan avgöra det här. I stället så kommer deras självförtroende på systemet som passar laget att gynna dem. Men om vi får fler att utgå från systemet så gynnar det oss.
Greenwolper: riktigt bra andra period! Bygga vidare på det och fortsätta kriga som fan nu i tredje. Fbk lär ju komma ut hårt så hoppas vi kommer ut lika hårt. Spännande vad det blir för nivå i tredje då
Spelare som aldrig är nöjda och därför så kan de knappast med ärlighet ha ett självförtroendesätt i en intervju. De kan enligt dem själv göra bättre, oavsett hur vi andra tycker.
Jag älskar det. Även om de i samma anda alltid säger att alla andra gör det bra. - Ödmjukhet.