1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 545156 inlägg · 4159 ämnen
« · 2666513 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Greg P: ni är så fega, skäms

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: när är detta i matchen? Så jag kan gå in och kika 👀

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Janne G: Hoppas ni väljer oss i kvarten om vi överlever åttondelen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Janne G: Ändå ifrån utvisningsbåset hade han riktat in sig på spelaren, han var till 100% klar med att han skulle sänka han oavsett.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Greg P: Jag skriver för andra som förhoppningsvis är någorlunda genomkloka.
Niederbach tacklar puckförande spelare som ser honom komma och dessvärre bockar sig framåt så Niederbach träffar huvudet.

Rahimi siktar på en spelare som skjutit en lång tid tidigare och inte var puckförare eller tacklingsbar. Killen ser inte Rahimi komma och behöver inte vara beredd då han under inga omständigheter är tackligsbar. Då siktar idioten på AIKarens huvud. Tillsammans med Mantalis det fulaste i svensk hockey i vinter och då det är mindre än ett år sedan han medvetet skickade en västeråsback in för hjärnröntgen så undrar jag om det kanske var det sista vi såg av puckot på en hockeyrink innan han slutar.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 24-03-05 Hemma
Padrone78: Okej, då stämmer det med 320 000 kr i månaden, som uppgavs...

Förvirrande när man blandar Euro och kronor, månadslön och årslön, netto och brutto och sedan blandar in f-skatt och arbetsgivaravgift...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Greg P: Snacket om bottenlag i SHL och bottenlag i HA försvann snabbt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Greg P: man undrar hur länge Rahimi skall få fortsätta släcka spelare,
Grattis MoDo till den säkrade shl platsen

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Hahaha.. snacket om eget ansvar hos motspelaren försvann snabbt.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 24-03-05 Hemma
Bad_Brett: Jag minns det som netto i podden. :)

Edit:

Lyssnade igen nu.

225000 euro netto per säsong.

Brutto är 319 000 sek i månaden.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 24-03-05 Hemma
Gavelo: Eller var det 225 000 euro netto? Ja, då blir det såklart en rätt bra bruttolön...

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 24-03-05 Hemma
Bad_Brett:

Nej det räknar man aldrig med när man pratar lön till en anställd. Alla avgifter ett företag har räknas in i lönekostnader och är kostnaden för att företaget ska kunna ge en bruttolön på x kr.

Från bruttolönen dras sedan skatt som den anställda ska betala in (men för att det ska vara enkelt administrerar ju företaget skatte inbetalningarna åt en), då får man ut nettolönen.

Förutom detta ska ju företaget betala arbetsgivaravgifter, försäkringar, avsättning till semesterersättning osv, när man slår på allt detta får man total lönekostnad.

Det enda jag inte vet är vad som gäller kring skattesatser om man betalat sign on och sign off och andra skattetekniska trix, om man kan få dessa procentsatser lägre än när man betalar en vanlig månadslön.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 24-03-05 Hemma
Gavelo: Nu blandar du kronor och Euro... men kan vi för enkelhetens skull hålla oss till det vanligaste begreppet när det kommer till lön, nämligen bruttolönen.

Om man säger att en nyexaminerad sjuksköterska tjänar 32 000 kr i månaden, så menar man såklart att denne får det i bruttolön.

Så den enda intressanta frågeställningen är:

- Hur mycket skilde det i bruttolön mellan MoDos och Rögles bud?

Min tolkning är att att Josh får ca 210 000 kr i månaden i Rögle, vilket låter som en fullt rimligt lön. Andra har pratat om monsterlön på 350 000 kr etc. men det blir ju en jävla skillnad om man helt plötsligt börjar räkna med arbetsgivaravgifter...

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 24-03-05 Hemma
Rytter: föredömligt redovisat, en jävligt ansenlig summa

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 24-03-05 Hemma
Bad_Brett: Det var jag som påvisade vad det kostar klubben att betala ut en sådan lön om X antal kronor, vilket jag tycker man måste ha i åtanke

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 24-03-05 Hemma
Gavelo:

Fast riktigt så blir det inte.

Får han 250 tkr i netto lön, då är hans lön före skatt dvs bruttolön vid 30% skattesats ca 357tkr.

Sedan är kostnaden för arbetsgivaren vid 357tkr före skatt ca 495 tkr.

Du måste hålla isär begreppen.

Netto, det den anställda har ut efter skatt.
Brutto, det den anställda har före skatt.
Lönekostnad = total kostnad för företaget för att ge en bruttolön på x kr. Det är här arbetsgivaravgifter mm läggs på.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 24-03-05 Hemma
Gavelo: Tänkte det, men ni var för snabba och min 9-åring ville inte ha snabba ben. Det var mer popcorn än hälsa på folk. En annan gång!

Tråkigt att ni missade sista perioden, där MoDo faktiskt gjorde något bra.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 24-03-05 Hemma
Gavelo: Har aldrig hört någon som räknar med arbetsgivaravgiften när man pratar lön...

För att tala klarspråk pratar vi om en månadslön på 208 000 kr i månaden. MoDo var villiga att ge honom 175 000 kr i månaden.

Personligen tycker jag inte att 208 000 kr i månaden är att klassa som ett "monsterbud" på en topp-10-center i SHL.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 24-03-05 Hemma
{7426}: Ah , du skulle ha hejat 😊
Ja det förstår jag, våra platser var väl kanske lite bättre men det var ganska stämningslöst, iofs var spelet inte så underhållande heller.
Missade tyvärr modos mål då vi lämnade i pausen mellan 2:a och 3:e

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 24-03-05 Hemma
Rytter: Åter igen, 14:10 in i podden säger Mattias att Rögle kom med ett bud på 225 tkr netto och modos slutbud var på 190

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 24-03-05 Hemma
Gavelo: Jo, du skrev ju de här så därför jag antog att det var du. 410 satt jag och pojken på. Bredvid bortaklacken, sjukt dåliga platser. Skönt att de deras besvikelse vid 2-2 dock :D

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 24-03-05 Hemma
Gavelo: Skyller på hans skånska. Hör inte skillnad på när han säger "khhronoohhhr" och "ääuurooo". Därav min förvirring.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 24-03-05 Hemma
Bad_Brett:

Vart kommer det med 35.000 EUR i diff ifrån?

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 24-03-05 Hemma
{7426}: Tjena
Ja men det var jag, 414 😊
Gumman håller på Luleå….. 😵‍💫

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 24-03-05 Hemma
Gavelo: Tröjan var snygg btw!

- Om de nu va du, uppe mot 400 igår. Men samma nummer som du la upp samt en tjej med lulesaker på sig!

Ångrar att jag inte köpte en retrotröja.


Nu släpper vi JD, tycker jag. Hinken kommer med håll-käften värvning sen.

Sv: MoDo - Damlaget
KulltorpsOlli: Löven ska inte ha nån chans i slutspel, hoppas inte. Dom är den fula ankungen i norrlandshockeyn och ska förbli där de är

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 24-03-05 Hemma
Silly:

Så tycker HV och Nubben också ,Och även Rögle!
Men inte Hinken... Han är streetsmart!

Vem är vinnaren av dessa 3 lag?

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 24-03-05 Hemma
Bad_Brett: 14:10 in i podden säger Mattias att Rögle la 225 tkr euro netto, med arbetsgivaravgift och semesterersättning blir det ca 330tkr brutto

Sv: MoDo - Damlaget
Keriksson: Det blir ju så uppenbart att han vill ta ut frustrationen på sin egen utvisning, som visserligen inte var en utvisning, på en AIK spelare.

Sv: MoDo - Damlaget
KulltorpsOlli:

Mycket fult som händer i den matchen nu, löven spelar för att skada och Rahimi gör det han är bra på.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 24-03-05 Hemma
grimiss: Nu har jag lyssnat. Kan någon som är bättre på ekonomi och kontrakt förklara för mig hur detta går ihop:

1. Rögles bud var på 320 000 kr netto per månad
2. MoDos bud var på 190 000 kr netto per månad

Diffen mellan Rögles bud och MoDos slutbud var alltså enligt uppgift 130 000 kr. Det är alltså 1 560 000 kr i diff på ett år. Oavsett om vi snackar netto eller burtto så är det en jävla diff mot uppgifter om 35 000 Euro.

Någon kan uppenbarligen inte räkna. Är det måhända jag?

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 24-03-05 Hemma
grimiss:

Och detta är bara för en säsong. Säg att han får dessa summor mer över 3 säsonger.

Då börjar vi närma oss 2m mer i kontraktsvärde.

Klart som fan man inte tackar nej till det. Investera pengarna man får mer och man får en fin hävstång på de pengar man får extra.

Klart en hockeyspelare som har en relativt kort yrkeskarriär måste se till att maximera inkomsten. Speciellt Dickinsson som troligen inte dragit in så mycket tidigare då han lirat ECHL.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Snipan: Karlskoga tar ledningen och petar ut löven från slutspel 🫶

Sv: MoDo - Damlaget
KulltorpsOlli: För att han heter Rahimi. Detta är anledningen att jag inte vill se Grislöven i SHL. Nog för att de skulle bli en slagpåse värre än Oskarshamn men skaderisken är för stor.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Spelar Rahimi en enda match i slutspelet, så är det ett skämt. Otroligt fult

Sv: MoDo - Damlaget
KulltorpsOlli: Rahimi har en egen regelbok det är den gammalt

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Helt obegripligt att bedömma det där som en oavsiktlig kollision

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Blir nog en jättelång avstängning för psykfallet Rahimi som fullständigt medvetet sänker Björk som inte ens var nära att vara puckförare.

Bland det fulaste jag sett i vinter.

Sv: MoDo - Damlaget
{7639}: helt sjukt. Jämför den med Nieders tackling.

Sv: MoDo - Damlaget
{7639}: Hahaha Rahimi. Årets solklaraste huvudtackling
Hur kan han inte åka på den?

Sv: MoDo - Damlaget
{7639}: Grisen har ju egentligen regelbok, han blir aldrig avstängd. 🤑🤑

Sv: MoDo - Damlaget
modomille: Rahimi igen herregud, rätt i skallen

Oj helt fel tråd sorry.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 24-03-05 Hemma
Bad_Brett: Undrar om man verkligen kan klaga på hinkens träffsäkerhet i nyförvärven över hela säsongen.

Lassi, Ranta känns MVG
Sam VG
Topping, Rubins, OEEK G
Walli, Rundblad G-
Rouhomaa, hutsko, Danny IG

Har säkert glömt någon men med tanke på förutsättningarna tycker jag det att bra att hälften har träffat och Lassi är en sådan jäkla sjuk hit.

Theo och OP blev en gratis grej men ändå bra beslut.

Sv: MoDo - Damlaget
jonsson: Dom ser på riktigt rädda ut. Lite pinsamt faktiskt.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 24-03-05 Hemma
Bad_Brett: mja, 60 x 12 = 720 k? Det är rätt mkt pengar ?

Sv: MoDo - Damlaget
4-0 till AIK, löven är inte ens nära

Sv: MoDo - Damlaget
{8225}:

Och där har damerna spelat till sig en till hemmamatch i avgörandet!
Vinst med 5-3 mot Brynäs!

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 24-03-05 Hemma
{5647}: Exakt. Det är ju det som är min poäng. Det handlade aldrig om att Rögle kom med ett monsterbud som var omöjligt att tacka nej till.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 24-03-05 Hemma
Silly: Det är dom pengarna i Shl om du inte har så mycket annat att erbjuda.

Sv: MoDo Hockey - Luleå HF 24-03-05 Hemma
Bad_Brett:
Vi fick Vela för 500:000:- som var 3:e center.
Och dom pengarna fick vi av Örebro.
Och millen var på Brickley.
Och här skall vi då betala 4 mille för en 2:a center?
+ ännu mer för en 1:a center?
Och sedan en ganska stor peng på en ytter till en 1:a lina?

« · 2666513 · »