Heyerdal: Det är fortsatt väldigt rörigt i egen zon. Forwards ramlar för djupt ned så deras backar är alltid spelbara. Sedan är det så djävla otydligt vem som ska markera vilken motståndare. Det är alldeles för dåligt. Det måste vi reda ut.
Framnäs: En fröjd att se Hermansson och Gästrin den här säsongen. Bara att njuta de återstående matcherna då jag har svårt att se oss gå upp. De är både det positiva och det negativa med att ha glidit ur SHL.
Bad_Brett: Jo, en stor fördel är att motståndarnas backar inte törs stå kvar på vår blålinje.
Något som alltid irriterade mig med Sundell/Karlin, för då var det mycket lättare för motståndarlaget att få press på oss.
Varför är våra backar så djävla sega med att flytta upp. Den där chansen kom för att center och backar står på blå så motståndarna har hela mittzon att leka på.
Bad_Brett: vi spelar jävligt rakt ja typiskt Freddan hockey! Backar vågar slå en lång pass och forwards åker inte och gömmer sig! Älskar det! Vi bygger för något bra framåt hösten
Bad_Brett: vet inte hur långt kontrakt Rhodin fick men han måste vara kvar som assisterande nästa säsong oavsett serie. Helvete vilket jävla mancrush man har
Thors 22: Tror att hög lön inte motiverar den insats man gör, tvärtom(troligen har våra grabbar mer lön än Nybro,Bimmerby o Troja tillsammans). Gäller i hela samhället. Vi kan sparka Gradin,Freddan,Styrelsen o Gud Fader, men i slutändan bör de på isen jobba arslet av sej, varje match
Steken84: Det är Sundell/Karlin-hockey. problemet är att det blir alltid någon motståndare som är passningsbar i och med att man är så sjukt långt ifrån främst deras backar.
Fattar inte varför Modospelarna står så centralt framför egen kasse? Det gör ju att man är för långt ifrån när pucken är runt sargerna och för tätt i hop när man vinner pucken
Olofsson var ju hur svettig som helst nu i denna intervjun 🤪🤪