Redan i första bytet sitter man och tittar efter att Modos skall göra ett misstag som ger målchans till motståndarna, så har det ju brukat se ut de första bytena under säsongen.
Så blir jag lugnad att laget lyckas lösa första kniviga situationen perfekt.
MÅÅÅÅÅÅL! Härligt. Skall jag sluta med min analys nu? NÄ!
Jävligt snyggt mål måste jag säga.
Nåväl. Vi klarar av att spela ut pucken ur zonen på ett perfekt sätt. Men så spelas pucken, med en lätt passning till Sebbe som fortfarande befinner sig i vår zon. Han är okoncentrerad och missar pucken och så plötsligt har allt de som nyss var perfekt vänts till, nästan en katastrof.
Nu hade jag önskat mig, som läget är nu, att man "offrar" Sebbe från ledningens håll och att man nästan i Tichonovstil ryter till honom, ansikte mot ansikte. - Va i helvetet! Koncentrera dig! Du var helt ensam, fick en helt perfekt mjuk passning och du orkar inte ens ta emot den ordentligt!
Det skulle ge en chockeffekt till resten av laget att nu fan är det allvar. Sebbe skulle överleva.
Nu har vi ju inte sett honom i direktsändning än. Annars så såg han ju ut som vanligt.
Men.. Angående det "lata" bytet. Här hittar jag konstigt nog en psykologisk sak för att höja tempo och speciellt taggning i laget.
Tränarna skall inte bortse från kritiken från supportrar angående den typen av byten. I stället skall de poängtera det. Bytena skall vara koncentrerade och snabba och tränarstaben skall betona det under matchens gång. Spelarna tillåts inte hamna i den typen av slummer och man kommer automatiskt få en avhyvling för att man inte gjorde det och man tvingas omedvetet att vara på tå hela tiden.
Nu vill väl inte ens tränarna göra den typen av psykologisk manipulation. De har ju spelat själv och vet själv vilka tjuvar de var.
Jag antar att en del inte förstår att det skulle ge en psykologisk positiv effekt, det har ju inte direkt med spelet att göra. Men, men.
Zource: Verkar obrydd och nästan irriterad över att få frågan om agerandet. Säger lite om självbilden. Även Olofsson i ÖA ger sken av inte förstå problemen när man beskriver det som att ”det är ingen stress”. När är det stress då om spelet inte sitter efter 40 omgångar?