Willow: I Björklövens fall tror jag det beror mer på Bogren än Kentää. Mer än att han plockade Bogren såklart. Men Löven har väl runt 15 spelare kvar från ifjol. Och ändå mycket bättre i år.
Sen har Löven avverkat fler tränare än Modo senaste åren. Facit är att de är högre upp än oss i tabellen
grimiss: Tycker inte Hinken är tillräckligt smart för att ha ett sånt viktigt jobb hos 160 miljoner i omsättning. Det finns smartare personer i Ö-vik. Jag kan gilla Hinken men känner att han måste lämna över nu.
grimiss: Tycker inte Hinken är tillräckligt smart för att ha ett sånt viktigt jobb hos 160 miljoner i omsättning. Det finns smartare personer i Ö-vik. Jag kan gilla Hinken men känner att han måste lämna över nu.
Sigge: jag tycker skarpt om hinkens tanke om att vi ska bli en sekt. Problemet är att det blev en myssekt istället för en psychosekt. Vi hjärntvättar spelarna med helt fel bilder.
Gavelo: håller med helt, och det jag tror egentligen bar fram Modo under hinkens/karlins glansdagar var att vi hade jävligt många spelare som gjorde sina medspelare bättre.
Iår är det helt tvärtom. Alla gör varandra sämre. Ganska mycket sämre.
JonathanF: ja, Modo har gått skit iår men va fan är det för hyllning till löven? Dom har inte uppnått ett skit än så länge. Inte vunnit en enda slutspelsmatch.
Vikingmodo : Jag menar inte att Hinkens trend är fantastisk, men än så länge har vi inte åkt ur ens slutspelet 2026.
Sedan 2020 har Kenttä exempelvis haft ett mycket sämre facit för att ta ett exempel. Han har haft jämförbar budget varje år och lyckats sämre alla år utom detta. Tur för Löven att inte kortsiktiga supportrar fått sparka honom tre gånger om redan.
1+2 för Milan idag i U20:s 4-3 vinst på overtime mot Mora. Det innebär att han nu gjort 11 mål och 19 poäng på 11 matcher med U20. För att inte glömma att han inte hade fått spela med U20 denna säsong så länge han inte fått exceptionell status.
Willow: Menar du att Hinkens trend känns lovande? Snart kommer han stå där lika sliten och tom på energi som Karlin. Ibland blir det bara dumt som du själv sa.
Vikingmodo : MoDo har blivit en mysförening under Hinken. Ingen vågar ställa krav. Ingen vågar erkänna alla misstag som begåtts. Det är bara att gilla läget så länge vi har denna sportchef.
Nucky: Helt klart måste vi ha en bättre sportchef för att nå en så hög målsättning. Men nu har vi ju Hinken här i tre säsonger till. Vad är egentligen klubbens målsättning kan man ju fråga sig? Nu är det helt plötsligt ett långtgående allsvenskt projekt vi ska jobba med.
Och vem är jag att klandra dem? Spela mot många mediokra motstånd så segrarna kommer in. Man behöver inte jobba arslet av sig på isen eftersom mediokert spel räcker rätt hyfsat ändå. Några myskvällar mot Björklöven. (Som vi kanske tappar).
Jag är övertygad om att det måste till nåt annat för att vi ska nå en sån målsättning som topp sex i SHL. Just nu är jag inte övertygad på Modos riktning
Nucky: När du skriver "Med rätt sportslig ledning ska man kunna bli en topp-6 klubb i SHL.Så bra förutsättningar har man." så glömmer du avsaknaden av en storsponsor som kan pytsa in pengar när det behövs, som när Leksand kunde värva sin 600.000/månaden målvakt eller där Luleå får pengar från Minecraftmiljadären och kan göra junior- och arenasatsningar eller Rögles 16 externa finansiärer som möjliggör värvningar.
Vi hade det förr när vi hade skogsbolaget MoDo som på 90-talet la in 6 miljoner per år i sponsring. Där fick vi en grund och sedan rasslade det in ett antal viktiga återvändare från NHL. Då gick vi till slutspel alla år från hösten 1992 till våren 2008 med bara 2 undantag. Det var med MoDo-koncernen i ryggen som vi kunde plocka in "Foppa" i NHL lockouten 1994. När övriga lag i SHL tvekade om vi skulle tillåta NHL spelare och hotade med böter så skrinnade "Foppa" in på isen och om det hade blivit böter hade Modo-koncernen stått för dessa. En sån ekonomisk buffert har vi inte i ryggen längre och är väl för mig den största förklaringen till den kräftgång vi gått sedan Sundström m fl lagt av.
Nucky: Instämmer helt. Jag tror inte Hinken har det där, det är alldeles för många värvningar som floppar och det är väldigt sällan han lyckas byggt ett lag. Jag tycker tex att en av Hinkens bättre nyförvärv är Johan Södergran, inte de vassaste huvudet, inte den spetsigaste och ganska svag defensivt men en av få som jobbar hårt för att göra sina medspelare bättre och gör det varje dag med hårt arbete, gritt och skridskoåkning, sådant är sjukt underskattat i ett lagbygge.
Gavelo: Jo det är sant. Men vi har iaf en jävla ordning på ekonomin, det hade vi inte förr. Man tog några hundår i HA senast för att bygga upp ekonomin, det kommer vi inte behöva nu.
Sen håller jag med om att man måste kunna kräva mer sett till det förutsättningar klubben har. Jag är helt förundrad över att vissa skyller på målsättningen, att det på något sätt skulle vara för mycket begärt att största klubben med största plånboken och den bästa juniorverksamheten inte ska satsa på att vinna rubbet. Finns såklart inget alternativ, oavsett hur kort tid Hinken haft på sig att bygga truppen. Året innan fick han mest tid i hela Hockeysverige och då presterade han sämre än året innan.
Alldeles oavsett borde MoDo vara en attraktiv klubb för duktiga tränare just pga de förutsättningar jag nämner ovan. Med rätt sportslig ledning ska man kunna bli en topp-6 klubb i SHL. Så bra förutsättningar har man. Men för det tror jag det också krävs en betydligt vassare sportchef.
Willow: Jag tycker det vore orealistiskt att tro att man ska kunna åka genom serien på en skridsko, däremot att man ska kunna dominera stora delar av säsongen om man kommer från SHL med ett gäng SHL spelare och en ekonomi och budget som är bättre och högre än alla andras samt en bredd på laget som inget annat lag kan ha.
Att vi kommer fyra är såklart ett misslyckande men ingen katastrof, dock är det ett fiasko på det sättet vi spelat hockey, på det sättet spelarna har visat glöd att ta upp Modo till SHL trots att sportchefen alltid har som högsta målsättning att värva hit ”rätt” karaktärer.
Vi kan spela riktigt bra när vi väl tar fram glöden, kan vi göra det nu i slutspelet så bör vi ha god chans att nå final.
Willow: Jag tycker inte vi ska jämföra oss med "misslyckade" lag, oavsett ekonomi. Med rätt perspektiv och rätt fokus tittar vi på andra lyckosamma föreningar.
JonathanF: Varför skulle vi vara chanslösa mot ett Kalmar som vi tagit 9 av 12 poäng från? Fantastiska Löven kom fyra och åkte ut i kvartsfinal ifjol. 3 miljoner gick de back. DIF har väl också kommit fyra trots högst budget, men nu är de i SHL.
Vi har gjort en dålig grundserie, men med tanke på hur svårt det uppenbarligen är så är förväntningarna orealistiska.
Ser man till budget borde inte ens HV vara nära att åka ur. Kanske högst budget i hela SHL och det verkar inte ha hjälpt dem...
Med det sagt är jag besviken på den här säsongen. Väldigt besviken, men tycker som sagt att många har helt orealistiska förväntningar.
Gavelo: Vi får ju se hur en ny tränare förändrar laget och spelet. Om vi bara bli lite mer cynisk och lite jobbigare att möta så är nog mycket vunnet tror jag
Zource: Så många snygga damer här i Umeå mellan 25-55 så jag glömmer hockey. De vill dock att killen har jobb. Där faller jag idag, men myser tillbaka i tiden då allt gick bra.
Nucky: Handlar nog inte om att gemene man är orolig, det handlar om ett långtgående sportsligt misslyckande där målsättningarna ständigt flyttas framåt i takt med fortsatta misslyckanden.
Redan 2016 kunde vi inte förlora kvalet men vi blev Vm finalens 1986’s motsvarighet till Ryssland och förlorade, vi skulle givetvis tillbaka till SHL direkt men trots ett helt galet bra lag på papperet så höll vi på att hamna i negativt kval. Flytta fram bandet flera år så gör vi faktisk något bra och lyckas gå upp, väl där börjar misslyckanden igen, felrekryteringar till första kedjan var total och vi får tacka våra 3 stjärnor från Ha att vi klarade säsongen med nytt kontrakt, säsongen efteråt fortsatte förfallet och sedan dess har det väl egentligen bara gått bakåt trots höga spelarbudgetar och höga mål.
Nucky: Nöjd med att vara i Hockeyallsvenskan alltså? År 6 med Hinken nästa säsong… Brynäs och de andra hade inte lärt sig läxan enligt vissa här, MoDo hade fått gå den långa vägen och lärt sig. Märkligt att vi är kvar i Hockeyallsvenskan.
Sen har Löven avverkat fler tränare än Modo senaste åren. Facit är att de är högre upp än oss i tabellen