Tarasov: Som 3:e röst är nog Sundell bra, han har en hel del erfarenhet, och som du säger så känner dom varandra. Vi hoppas det ger effekt för vi vill ju verkligen inte få mer Hv71 i HA igen.
Gusse: Det är alltid skitroligt när det går dåligt för HV. Men om vi inte går upp (Vilket det lutar åt) så har vi HV som motståndare nästa säsong. De kommer väl leka hem HA? Räddningen är väl om de måste ändra om ordentligt i truppen. Ang, Woods mfl går väl till LHC, Örebro eller nåt.
Gusse: Man har tidigare plockat in en extra röst i båset inför kvalet, gjorde det bland annat inför mötet med oss för ca ett år sedan men lyckat resultat så man känner nog att det kan vara ett lyckat drag.
Zource: Elton & Milton är vad jag tänker på efter denna säsong och då är jag ingen juniorkramare naturligt. De har helt enkelt varit bäst. Det är jäkligt kul.
Som sagt, mött Näslund på blöt grusplan, samt Foppa, Salle & Werner på innebandyplan. Maken till vinnarskallar. Minns att jag sparkade och slog, men de bara körde.
Tror på MoDo i detta slutspel. Grisar som vill grisa. Stolt att möta klassiska AIK, Janne G. Känner att det blir en jämn kamp. Bästa gris vinner. Kommer inte att grina vid förlust, bara köra Silly Season.
Gavelo: Jag är främst glad att Widebro är tillbaka. Det känns tryggt med en smart VD-kille som kan hockey och sen är en kanonkommunikatör. Viktigare än vi tror.
Costanza: Nu är ju omsättningen rätt meningslös att titta på då den är just en omsättning, sen ansvarar väl hinken för A-truppens omsättning och vad är den på 40-50 mil?
modomille: Ja, vaknade nu och är pigg. Ska kika på vad mitt Iran hittar på mot idioterna. MoDo är tunga. Gillar speciellt Herman & Gästrin. Tycker att de har rätt skalle. Ännu bättre, de kan ge energi till andra galna gubbar i laget för framgång i slutspelet.
Costanza: Exakt. Hinken är säkert en fin människa, men hans IQ är på sin höjd medelmåttigt. Lite synd att han inte bara slutade på topp och blev ihågkommen som en legend.
Willow: I Björklövens fall tror jag det beror mer på Bogren än Kentää. Mer än att han plockade Bogren såklart. Men Löven har väl runt 15 spelare kvar från ifjol. Och ändå mycket bättre i år.
Sen har Löven avverkat fler tränare än Modo senaste åren. Facit är att de är högre upp än oss i tabellen
grimiss: Tycker inte Hinken är tillräckligt smart för att ha ett sånt viktigt jobb hos 160 miljoner i omsättning. Det finns smartare personer i Ö-vik. Jag kan gilla Hinken men känner att han måste lämna över nu.
grimiss: Tycker inte Hinken är tillräckligt smart för att ha ett sånt viktigt jobb hos 160 miljoner i omsättning. Det finns smartare personer i Ö-vik. Jag kan gilla Hinken men känner att han måste lämna över nu.
Sigge: jag tycker skarpt om hinkens tanke om att vi ska bli en sekt. Problemet är att det blev en myssekt istället för en psychosekt. Vi hjärntvättar spelarna med helt fel bilder.
Gavelo: håller med helt, och det jag tror egentligen bar fram Modo under hinkens/karlins glansdagar var att vi hade jävligt många spelare som gjorde sina medspelare bättre.
Iår är det helt tvärtom. Alla gör varandra sämre. Ganska mycket sämre.
JonathanF: ja, Modo har gått skit iår men va fan är det för hyllning till löven? Dom har inte uppnått ett skit än så länge. Inte vunnit en enda slutspelsmatch.
Vikingmodo : Jag menar inte att Hinkens trend är fantastisk, men än så länge har vi inte åkt ur ens slutspelet 2026.
Sedan 2020 har Kenttä exempelvis haft ett mycket sämre facit för att ta ett exempel. Han har haft jämförbar budget varje år och lyckats sämre alla år utom detta. Tur för Löven att inte kortsiktiga supportrar fått sparka honom tre gånger om redan.
1+2 för Milan idag i U20:s 4-3 vinst på overtime mot Mora. Det innebär att han nu gjort 11 mål och 19 poäng på 11 matcher med U20. För att inte glömma att han inte hade fått spela med U20 denna säsong så länge han inte fått exceptionell status.
Willow: Menar du att Hinkens trend känns lovande? Snart kommer han stå där lika sliten och tom på energi som Karlin. Ibland blir det bara dumt som du själv sa.
Vikingmodo : MoDo har blivit en mysförening under Hinken. Ingen vågar ställa krav. Ingen vågar erkänna alla misstag som begåtts. Det är bara att gilla läget så länge vi har denna sportchef.
Nucky: Helt klart måste vi ha en bättre sportchef för att nå en så hög målsättning. Men nu har vi ju Hinken här i tre säsonger till. Vad är egentligen klubbens målsättning kan man ju fråga sig? Nu är det helt plötsligt ett långtgående allsvenskt projekt vi ska jobba med.
Och vem är jag att klandra dem? Spela mot många mediokra motstånd så segrarna kommer in. Man behöver inte jobba arslet av sig på isen eftersom mediokert spel räcker rätt hyfsat ändå. Några myskvällar mot Björklöven. (Som vi kanske tappar).
Jag är övertygad om att det måste till nåt annat för att vi ska nå en sån målsättning som topp sex i SHL. Just nu är jag inte övertygad på Modos riktning