SPOODI: Nu har Snowden köpt biljett till Hov1 match nr 3 ! Vilka kommer färga Hovet där med mig? Och vart firar man segern efter match ni som känner till schtaan?
Haha ja jag hoppas att vi får tacka dom ytterligare en gång när de slagit ut sitt motstånd i kvalet. För åker dom jävlarna ut igen så kommer dom köpa sig tillbaka direkt tyvärr... Ja det är helt otroligt hur dom återigen hamnar i den här sitsen med deras ekonomi. Den klubben mår verkligen inte bra.
Randy Marsh: för er som missat: biljetter till bortasektionen på Hovet säljs genom Lumberjacks redan nu. Medlemskap 100kr krävs. Annars får man snällt vänta till 13/3 och se om det blev nåt kvar.
Bad_Brett: Haha ja det är ju faktiskt sant. Väldigt mycket är bra nu runt Modo Hockey. Men sänket just nu är Hinken vilket är smått ironiskt och tragiskt.
Zource: Det positiva är att MoDo äntligen håller på att bli större än Västernorrland. Framtiden ser ljus ut, så fort styrelsen byts ut och Hinken får stå i stock på Örnsköldsviks torg.
Gavelo: Kommer sluta med att vi ser Victor Olofsson göra en kanonsäsong i typ Frölunda, samtidigt som vi sitter på bussen till Östersund, med nåt halvkasst nyförvärv från ECHL.
Nä vi har inga sådan, åren runt senaste guldet hade vi en hel kedja med hemvändare. På senare år har Marcus Näslund, Peter Forsberg, Tobias Enström, Olofsson och Hägg kommit hem, nu väntar vi på Anton Forsberg, Linus Ullmark och Victor Olofsson.
Tuppen: Haha… Ännu ett illa dolt försök att dölja avundsjukan på oss och bitterheten över att ni inte lyckas få hem nån egen toppspelare med klubbhjärta. Nä, visstja…. Ni har ju inga såna öht, som det verkar…😁
Huge: Bäckis? När gjorde han något bra senast? Avdankad hemvändare som känner sig tvingad att spela lite i Brynäs fastän han inte har lust. Det återspeglar sig på isen. Låt honom pensionera sig med hedern i behåll istället för att dra ner honom i dyn. Han bor väl till och med i Stockholm, jisses.
1921ofHockey: Ähh, ta’t lugnt… Retas bara lite om Elton och vem/vilka han borde lyssna på i valet av SHL-klubb nästa säsong. Brynäs borde ju ligga bra till om han lyssnar på LP och om ni själva sumpar återkomsten till finrummet. Nu tror jag iofs att ni fixar det, era mer rutinerade gubbar och på papperet ledande spelare har väl mest gått och väntat på allvaret som börjar först nu. Frågan är om Elton blir kvar om ni lyckas? Kanske en 50/50-fråga. Lycka till, som vanligt känner jag att kvalet till SHL från HA och ångestkvalet till HA från SHL är mer spännande än slutspelet i SHL.
Huge: Varför är du här inne och härjar en måndag kväll för? Låt oss vara! Jag kommer låta er bok vara ifred när vi har chans på SM-guld och ni spelar i HA. För du vet, hockeydynastier går i cykler, och om några år kan vi vara där.
Huge: sökte på vinnare av Vezina trophy, Hart Trophy, Art ross Trophy, Ted Lindsay award, Norris Trophy, men lyckades inte hitta en enda Brynäsprodukt.
Spelare från MoDo fanns det dock massor av. Gå tillbaka till Brunäs-boken nu.
Vill man bli en medelmåttig nhl-spelare kan man gå via Brynäs. Vill man nå franchise-nivå går man via MoDo.
Willow: Ni får väl ge samma ”kunniga” och ”kloka” råd till Elton härinne och som ni gav till LP ifjol: ”Stanna i MoDo och utvecklas, du blir ju bara en bänknötare i Brynäs!” 🤣🤣
Willow: Kan du förklara ditt förakt för att yngre spelare absolut inte borde spela i kedjor lägre än andrakedjan? Och Niederbach var absolut inte framförallt i fjärdkedjan, även om du vill få det till det. Frölunda är ett lag som alltid haft väldigt jämn rollfördelning i kedjorna, fjärdekedjan spelar ofta lika mycket som förstakedjan.
Det finns fördelar med att maximera dominans i HA, men det betyder nödvändigtvis inte att man utvecklas av det. Det är ungefär som att delta i VM i tyngdlyftning efter att man tycker man blivit kung på 50 kg i sitt lokala gym.
Vargen: Han var ju inte ens högre upp i hierarkin I Frölunda. Han var I tredje och framförallt fjärde. Det var vid skador han fick chansen högre upp.
Det var helt enkelt synd att han inte valde ett lag där han fått betydligt fler chanser och mer istid. Inte nödvändigtvis MoDo, men bara inte Frölunda och Rögle då....
Willow: Om du läser det andra stycket i mitt inlägg så får du svar på din sista fråga. Jag förklarar det rätt ordagrant där men du verkar blundat helt för den biten.
Vargen: Jo, och därför är det för många juniorer just dåligt att gå till SHL för tidigt. Niederbach gjorde det stundtals bra, men ofta längre ned i kedjorna. Bland annat så tvingades han spela en defensiv hockey.
Var det någon som tvingade honom till Rögle menar du? Både theodor och Frölunda var jättenöjda med roll och istid, men han hamnade ändå I Rögle av någon oförklarlig anledning, typ?