Hägglundsmaffian: Det här visar med all tydlighet hur långt efter toppen vi är.
Med HA’s dreamteam får Karlin inte ut ett skit, vi är håglöst usla bakåt, trubbiga framåt, vi checkar individuellt och blir överspelade hela tiden, vi har ingenting i mittzonen alls och varenda dump i våran zon blir till kraftiga problem för våra backar som desperat försöker få väck pucken men som nästan alltid plockas upp av Löven spelarna.
I mina ögon kan Karlin lämna in kostymen och säga upp sig själv, Sundell kan återgå till j18 och Freddan kan servera kaffe i kiosken.
För övrigt är det kul att Adam snackar i Tv om det jag påtalat i månader nu, att Karlin vägrar sätta upp backarna off wing för att optimera direktskott.
Steken84: Det skulle underlätta om de åkte skridskor istället för att glida omkring som de gör nu. Dom agerar som att dom har hur mycket tid som helst och att motståndarna aldrig forecheckar. Det är bara dom själva (Modo) som spelar så passivt och backar hem och ger motståndarna oceaner med ytor och tid.
Willow: Det är ett SHL-lag vi möter ikväll. Matchbilden ser exakt likadan ut som samtliga våra matcher var i SHL. Vi gnetar på men det räcker liksom inte till
Vikingmodo : Fast spelet finns ju inte där hela matcherna? Det är ju sällan vi kommer ut och briljerar i förstaperioden för att sedan inte riktigt hålla ut i 60 minuter. Det är att linjerna inte finns där. Det som ligger till grund för hela soppan är att spelarna trots alla träningarna inte vet var de har varandra på plan vilket leder till felpass, missförstånd och så vidare.
Hade stått 1-1 om inte domarna rånade oss på ett mål det är fakta. Vi har haft en period och löven en. Lägg undan era agendor och se nyktert på det för en gångs skull. Vad är viktigare att ni har rätt eller att det går bra för MoDo? Några av er behöver ställa den frågan för er själva.
modomille: Ehh? Tror de flesta ser vart den stora skillnaden ligger, för det är verkligen stor skillnad mellan lagen. Vi ser ut som vi huserar i botten av tabellen.
Dundee: Håller inte med. Sjöström är fan inte en stor pjäs, men han passar bra med Löven för de har ett fungerande försvarsspel där man hjälper varandra.
Det är klart att vi blir bättre med bättre spelare, men problemet är att vi inte har ett försvarsspel värt namnet.
Bad_Brett: Det är ju det som är problemet, han vågar aldrig chansa. Han den där Tjecken som var i Rögle och Färjestad var ju aktuell känns som en stabil herre är väl bara gå in och kolla läget där. Tar alldeles för lång tid jämnt när det gäller Gradin tyvärr. Mycket snack men lite verkstad.
Vargen: Nollade mot Hävelid och nollade mot Eriksson-Ek. Hur är det möjligt? Dom två sämsta målvakterna i mannaminne blir väggar mot MoDo. Det tyder på att vi har vissa offensiva problem.
Hägglundsmaffian: Det är en pinsamt tråkig historia vi ser, helt utspelade I Hägglunds arena. Virrigt och ostrukturerad, ser helt vilse ut. Vad gör Karlin??? Vi lyckas ju inte skapa en målchans, vare sig i fem mot fem, eller fem mot fyra. Skandal är det för ett lag med SHLambitioner. Karlin måste bort imorgon, helst igår
En sak kan vi konstatera alla fall det måste in 2 defensiva pjäser omgående i detta lag. Vi väger på tok för lätt defensivt löven har ju inga problem att få fast oss i våran zon för backarna är för klena helt enkelt. Sedan skulle både Rundblad och Berglund ha varsin defensiv pjäs brevid sig för dom är verkligen för svaga defensivt.
Gavelo: Domslutet är väl tragiskt nog rätt och det känner domarna med. Tror Sverige är det enda landet i världen där vi av någon anledning inte tillåter fina hockeymål..
Med HA’s dreamteam får Karlin inte ut ett skit, vi är håglöst usla bakåt, trubbiga framåt, vi checkar individuellt och blir överspelade hela tiden, vi har ingenting i mittzonen alls och varenda dump i våran zon blir till kraftiga problem för våra backar som desperat försöker få väck pucken men som nästan alltid plockas upp av Löven spelarna.
I mina ögon kan Karlin lämna in kostymen och säga upp sig själv, Sundell kan återgå till j18 och Freddan kan servera kaffe i kiosken.
För övrigt är det kul att Adam snackar i Tv om det jag påtalat i månader nu, att Karlin vägrar sätta upp backarna off wing för att optimera direktskott.