Hägglundsmaffian: Det här visar med all tydlighet hur långt efter toppen vi är.
Med HA’s dreamteam får Karlin inte ut ett skit, vi är håglöst usla bakåt, trubbiga framåt, vi checkar individuellt och blir överspelade hela tiden, vi har ingenting i mittzonen alls och varenda dump i våran zon blir till kraftiga problem för våra backar som desperat försöker få väck pucken men som nästan alltid plockas upp av Löven spelarna.
I mina ögon kan Karlin lämna in kostymen och säga upp sig själv, Sundell kan återgå till j18 och Freddan kan servera kaffe i kiosken.
För övrigt är det kul att Adam snackar i Tv om det jag påtalat i månader nu, att Karlin vägrar sätta upp backarna off wing för att optimera direktskott.
Hade stått 1-1 om inte domarna rånade oss på ett mål det är fakta. Vi har haft en period och löven en. Lägg undan era agendor och se nyktert på det för en gångs skull. Vad är viktigare att ni har rätt eller att det går bra för MoDo? Några av er behöver ställa den frågan för er själva.
+ 3
Välkommen att skriva i Modos gästbok.
Trivselregler
Hockeysnacks regler
Senast: Vinst mot IK Oskarshamn
Hägglunds Arena, 5-4 (1-1,1-3,3-0)